Site logo

Studia zaoczne (niestacjonarne) – czy warto je wybrać?

Pracujesz i nie masz czasu na codzienne uczęszczanie na zajęcia? Wymarzony kierunek studiów jest za bardzo oblegany i obawiasz się, że nie uda Ci się dostać na studia stacjonarne? Nie przejmuj się i nie rezygnuj z realizacji swoich planów, gdyż zawsze możesz zdecydować się na wybór studiów zaocznych, o których chcemy Ci dzisiaj opowiedzieć nieco więcej.

Studia zaoczne, zwane oficjalnie niestacjonarnymi, to alternatywny sposób studiowania dający możliwość zdobycia wyższego wykształcenia bez konieczności udziału w codziennych zajęciach na uczelni.

Szukasz studiów zaocznych?

Tutaj znajdziesz listę programów studiów prowadzonych w trybie zaocznym.

Czym różni się tryb niestacjonarny od stacjonarnego?

Niestacjonarny sposób studiowania zbudowany jest na prostej koncepcji regularnych, weekendowych zjazdów (najczęściej sobota-niedziela, rzadziej piątek-niedziela lubi piątek-sobota). Program studiów jest porównywalny z programem studiów dziennych, natomiast na pewno podany jest, ze względów czasowych, w nieco skondensowanej formie.

Uczelnie starają się wyjść studentom naprzeciw organizując specjalnie dla nich dyżury naukowców i przeprowadzając również egzaminy oraz zaliczenia w czasie weekendów. W trakcie zjazdów studenci mają też zwykle dostęp do bibliotek uczelnianych i wydziałowych. Zarówno uczelnie państwowe, jak i prywatne starają się traktować studentów zaocznych w pełni profesjonalnie i dostosować się do ich nieco innych (w stosunku do studentów stacjonarnych) potrzeb i oczekiwań.

Po co nam studia?

W artykule “Jak studiować, żeby później nie zwariować” znajdziesz wiele wskazówek na temat tego, jak efektywnie wykorzystać okres studiów..

Wady studiów zaocznych

Niestacjonarny tryb studiowania wymaga bez wątpienia zwiększonego zaangażowania ze strony studenta. Często bowiem pewną (lub nawet znaczną) część materiału trzeba przestudiować we własnym zakresie, zgodnie z zaleceniami prowadzącego zajęcia. Trudno jednak zaprzeczyć znanej akademickiej maksymie, że większość czasu student powinien spędzać w bibliotece. A skoro tak, to mniej zasobne w wiedzę zajęcia można sobie skutecznie odbić w książkach, wszystko konsultując, jeśli zajdzie taka potrzeba, z wykładowcami w czasie ich dyżurów lub online. Nie zaszkodzi ponadto umiejętność wyszukiwania informacji w internecie – baza dostępnych artykułów/opracowań jest naprawdę bardzo duża i praktycznie wszystko da się tam znaleźć. Problemem mogą okazać się również ćwiczenia i inne zajęcia praktyczne (np. laboratoria lub konwersatoria), na których czasu też jest mniej, niż na studiach stacjonarnych.

Zalety studiów zaocznych

Największym plusem studiów zaocznych jest jednak ogromna swoboda, której próżno szukać na studiach dziennych. To niekwestionowany luksus zwłaszcza dla osób pracujących, którym trudno byłoby połączyć pracę z normalnymi studiam”. Ten komfort jest jednak możliwy do uzyskania wyłącznie przy pełnej odpowiedzialności i dużym samozaparciu, ale wykształcenie w sobie tych cech to przecież klucz do sukcesu nie tylko na studiach, prawda?

Czy studia zaoczne są dla mnie?

Kto zatem powinien rozważyć wybór studiów niestacjonarnych? W pierwszej kolejności osoby pracujące, które nie mogą sobie pozwolić na regularne uczęszczanie na zajęcia od poniedziałku do piątku. W drugiej kolejności wszyscy, którzy planują połączyć zdobywanie doświadczenia zawodowego ze studiami. Nie od dziś bowiem wiadomo, że pracodawcy cenią dyspozycyjność potencjalnych pracowników, a studenci studiów stacjonarnych mają bardzo ograniczone pole manewru w kwestii planu zajęć.

Wielu studentów decyduje się na połączenie studiów stacjonarnych z pracą dorywczą. To rozwiązanie może okazać się oczywiście niezwykle pomocne w przyszłej karierze zawodowej, ale sama chęć podjęcia pracy to niestety za mało. Trzeba bowiem wiedzieć jak przygotować się do poszukiwania pracy, gdzie szukać najlepszych ofert i jak wyróżnić się wśród innych kandydatów. Jak zatem zabrać się do tego trudnego zadania?

Praca na studiach

Przeczytaj nasz poradnik: jak znaleźć pracę na studiach.

Jak dostać się na studia zaoczne?

Jest jeszcze jeden argument przemawiający za wyborem studiów niestacjonarnych: niewielki problem z dostaniem się na nie. Kandydaci najczęściej wybierają bowiem darmowe studia dzienne, a studia zaoczne cieszą się już znacznie mniejszym zainteresowaniem. Można zatem bez obaw złożyć swoją aplikację i być praktycznie pewnym, że dostaniemy się na swój wymarzony kierunek. Należy jednak w tej sytuacji wybierać największe i najbardziej renomowane uczelnie, gdyż tylko wtedy możemy mieć pewność, że dany kierunek zostanie uruchomiony (aspekt wypełnienie limitu przyjęć).

Czy studia zaoczne są płatne?

Musisz znać jedną zasadę dotyczącą studiów niestacjonarnych. Większość kierunków prowadzonych w Polsce przez uczelnie prywatne to studia płatne zaoczne. Takie szkoły wyższe nastawione są głównie na osoby pracujące, które stać na płacenie za studiowanie. A jeśli pracują – to trudno byłoby im studiować dziennie. Na uczelniach publicznych odwrotnie. Płatne studia to mniejszość, ale one nie mogą pobierać opłat od studiów dziennych. Dlatego jeśli już znajdziesz na uczelni państwowej studia zaoczne – też będziesz płacić czesne. Niezależnie więc od tego, czy studia zaoczne na uczelni państwowej czy prywatnej – i tak musisz płacić.

Ile kosztują studia zaoczne?

Wielkość czesnego trzeba szacować od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych za semestr. Są uczelnie, gdzie zapłacisz jedynie 200-300 złotych za pół roku, ale i takie, gdzie semestr kosztuje 5000-6000 złotych. Zwykle na wysokość czesnego mają wpływ takie czynniki, jak:

  • renoma uczelni – te najbardziej znane przyciągają więcej chętnych i mogą ustalać wyższe opłaty, te z większych ośrodków akademickich są często droższe, niż tej samej jakości studia w mniejszym,
  • rodzaj studiów – droższe są te najbardziej kosztowne w prowadzeniu, np. mogą być takie studia techniczne wykorzystujące laboratoria specjalistyczne albo studia artystyczne, jeśli zajęcia prowadzone są w trybie mistrz-uczeń albo mała grupa uczniów,
  • program i organizacja studiów – jak często odbywają się zjazdy, ilu wykładowców prowadzi zajęcia, ile godzin one zajmują.

Studia zaoczne za darmo?

Istnieje odstępstwo od reguły, że studia zaoczne to studia płatne. Zdarzają się studia zaoczne bezpłatne. Dzieje się tak, jeśli uczelnia korzysta z jakiegoś programu wsparcia z Unii Europejskiej (zwykle dofinansowanie EFS) albo jakiegoś programu rządowego. Wtedy albo czesne jest tańsze, albo nawet można studiować zaocznie nie płacąc czesnego.

Warto też zainteresować się studiami dualnymi. To studia, gdzie jednocześnie studiujesz i pracujesz. Organizuje je uczelnia razem z konkretną firmą albo firmami, które szukają specjalistów z danej branży. Wtedy albo nie płacisz za studia zaoczne, albo nie płacisz i zarabiasz, albo płacisz, ale wynagrodzenie wystarcza przynajmniej na część czesnego. A w niektórych przypadkach nawet po opłaceniu czesnego zostaje jeszcze “górka” na studenckie życie 🙂

Zaoczne studia dualne

Więcej o systemie dualnym – jak można jednocześnie studiować i pracować u biznesowego partnera uczelni, na stanowisku związanym z kierunkiem studiów

Zaoczne czy wieczorowe?

Wybierając studia niestacjonarne musisz wiedzieć, że poza zaocznymi, możesz także wybrać studia wieczorowe. Zajęcia odbywają się wtedy nie w weekendy, ale popołudniami w zwykłe dni tygodnia. To także studia niestacjonarne, dlatego warto sprawdzić, czy prowadzony kierunek w tym trybie to studia wieczorowe, czy zaoczne. Zdarza się, że uczelnia informuje tylko kandydatów “studia niestacjonarne”, nie wyjaśniając z jakim rodzajem niestacjonarności będziesz mieć do czynienia. Sprawdź wtedy “plany lekcji” z poprzednich lat. Czyli w jakie dni tygodnia i o jakich godzinach odbywają się wykłady, ćwiczenia, konwersatoria, laboratoria.

Jak znaleźć studia zaoczne?

Każda uczelnia zaznacza w swojej ofercie, które z kierunków prowadzone są stacjonarnie, które niestacjonarnie, a które w jednym i drugim trybie. Warto sprawdzać jak wygląda ich program, jakie prowadzone są specjalności, ile godzin danego przedmiotu prowadzone jest w obu trybach. Tak, aby zważyć – czy lepiej studiować stacjonarnie, czy niestacjonarnie.

Jakie studia niestacjonarne?

Tutaj znajdziesz listę programów studiów prowadzonych w trybie zaocznym i wieczorowym.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Studia na kierunku turkologia

Turcja – kraj na pograniczu dwóch kontynentów, połączenie Europy i Azji. Dwie rzeczywistości, które trudno ze sobą połączyć. Można poznać Turcję od środka, żyjąc w

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję