Site logo

Jakie studia wybrać w 2018 roku, czyli kierunki po których na pewno znajdziesz pracę

Kierunki medyczne, techniczne i technologiczne są wskazywane przez analityków jako te najpewniejsze, zapewniające dobre perspektywy przyszłego zatrudnienia i kariery zawodowej. Problem polega na tym, że nie każdy może ma odpowiednie predyspozycje, by zostać lekarzem czy informatykiem. Co zatem warto studiować, żeby w przyszłości nie borykać się z problemem bezrobocia?

Analityka, finanse i rachunkowość

Kierunki związane z finansami, analityką i rachunkowością już od wielu lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony kandydatów na studia. Trudno się jednak dziwić temu trendowi, gdyż absolwenci bardzo dobrze radzą sobie na rynku pracy – zapotrzebowanie na ich kompetencje stale bowiem rośnie. Zarobki młodych finansistów wahają się między 2500 a 350 złotych brutto miesięcznie. Brzmi zachęcająco? Tutaj znajdziesz więcej szczegółowych informacji na temat dostępnych kierunków studiów w zakresie analityki, finansów i rachunkowości. Liczymy, że znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie.

Prawo i administracja

Smutna informacja na początek: kierunki prawnicze i administracyjne z całą pewnością do łatwych i przyjemnych nie należą. Wysokie wymagania podczas rekrutacji podyktowane są zarówno ogromną liczbą kandydatów, jak i późniejszym, wysokim poziomem nauczania, z którym nie wszyscy sobie poradzą.

Zarobki absolwentów studiów prawniczych i administracyjnych są niezwykle trudne do oszacowania. Wszystko zależy bowiem od profilu ukończonej aplikacji/specjalizacji oraz posiadanego doświadczenia. Na wysokie zarobki będzie trzeba zatem trochę poczekać…

Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj: Prawo i administracja.

Kierunki inżynierskie

Po ukończeniu studiów inżynierskich zostajesz specjalistą w konkretnej dziedzinie. Mała elastyczność na rynku pracy paradoksalnie jest dla absolwenta bardzo korzystna, gdyż nie ma osoby po innym kierunku studiów, która mogłaby ubiec Cię w staraniach o posadę, chyba że ktoś z tym samym fachem w garści. Nie można się zatem dziwić, że kierunki z tej grupy rokrocznie cieszą się sporym zainteresowaniem ze strony kandydatów na studia. Najchętniej wybierane? Budownictwo, mechanika i budowa maszyn oraz mechatronika.

Kandydatów kuszą także niewątpliwie wysokie zarobki, które często zaczynają się od poziomu 4000/5000 złotych brutto miesięcznie. Studia może i nie są proste, ale warto się do nich przyłożyć, gdyż późniejsza perspektywa zatrudnienia wydaje się bardzo atrakcyjna.

Tutaj znajdziesz listę kierunków inżynierskich, które prowadzone są na polskich uczelniach.

Energetyka i odnawialne źródła energii

Przed współczesnym światem największe wyzwania stoją właśnie obszarze energetyki, chodzi bowiem o znalezienie alternatyw dla energii pochodzącej ze spalania kopalin, które niebawem ulegną wyczerpaniu. W perspektywie uwarunkowań krajowych, warto zauważyć, że nie da się już dłużej zwlekać z wielkimi zmianami w obszarze energetycznym, dlatego kierunek ten wydaje się być bardzo pożądaną inwestycją na przyszłość.

Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat studiów na kierunu “Energetyka”.

Warto także dodać, że absolwenci kierunków związanych z energetyką i odnawialnymi źródłami energii mogą liczyć na relatywnie wysokie zarobki: na początek około 3000 złotych brutto.

Kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny

Kierunek lekarski oraz lekarsko-dentystyczny zalicza się powszechnie do najtrudniejszych kierunków studiów, jakie można znaleźć w ofercie polskich uczelni. Ogromna ilość przerabianego w czasie studiów materiału, bardzo ciężki proces rekrutacji na studia oraz późniejsza odpowiedzialność za ludzkie życie – z tym właśnie muszą się zmierzyć przyszli lekarze. Trudy jednolitych studiów magisterskich, późniejszej specjalizacji oraz obowiązkowej praktyki zawodowej zostają jednak wynagrodzone: znalezienie dobrze płatnej pracy w państwowych szpitalach lub prywatnych klinikach nie stanowi większego problemu.

Szczegółowe informacje tutaj:

    • Kierunek lekarsko-dentystyczny
    • Kierunek lekarski

Kierunki filologiczne

Studia filologiczne to doskonałe rozwiązania dla humanistów, którzy nie chcą mieć problemów ze znalezieniem perspektywicznej pracy po ukończeniu studiów. Osoby biegle posługujące się językiem szwedzkim, norweskim, arabskim czy chińskim są chętnie zatrudniane przez największe światowe korporacje. Na znaczeniu zyskują także mniej popularne języki: japoński, hinduski oraz koreański.

Perspektywy zatrudnienia? Począwszy od tłumaczy, poprzez specjalistów ds. obsługi klienta, a na księgowych i analitykach kończąc. Łatwiej i szybciej przekazać komuś niezbędną wiedzę np. z zakresu finansów, niż nauczyć go w krótkim czasie języka japońskiego lub norweskiego.

Brzmi ciekawie, prawda? Szczegóły znajdziecie tutaj: kierunki filologiczne na polskich uczelniach.

Automatyka i robotyka

Automatyka i robotyka to kierunek studiów dedykowany w pierwszej kolejności ludziom, którym nie straszna jest nowoczesna technika, matematyka, programowanie i mechanika. Studia są niezwykle wymagające, ale naprawdę warto się do nich przyłożyć, gdyż ich pozytywne ukończenie to niemal 100% gwarancja sukcesu w realizacji kariery zawodowej – zarówno we własnej firmie, jak i w licznych przedsiębiorstwach, laboratoriach rozwojowych i wdrożeniowych oraz w firmach działających w obszarze nowych technologii i IT.

Zainteresowany? Studiuj Automatykę i Robotykę!

Informatyka

Wysokie zarobki, praktycznie zerowy poziom bezrobocia po ukończeniu studiów i szerokie możliwości rozwoju zawodowego – te czynniki przyciągają każdego roku setki kandydatów na kierunki informatyczne. Konkurencja na najlepszych uczelniach państwowych jest co prawda spora, ale jeśli zaliczysz egzamin maturalny na odpowiednio wysokim poziomie, to nie powinieneś mieć problemów z dostaniem się na wymarzony kierunek.

W ramach sprawdzenia proponujemy rozwiązać krótki test, który pomoże Ci sprawdzić predyspozycje do pracy w branży IT: Test dla przyszłych informatyków.

Rynek pracy szybko się zmienia, nie wybieramy zawodu raz na całe życie. Jak się w tym odnaleźć? Jakie wybrać studia? Z pewnością takie, które odpowiadają Twoim predyspozycjom. A oferta jest ogromna. Joanna Kowalik, doradca zawodowy z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Krakowie, ma dla Ciebie kilka cennych rad, które na pewno pomogą Ci w podjęciu ostatecznej decyzji.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję