Site logo

Pierwsza praca zaliczeniowa na studiach

Pisanie prac w liceum to bardzo konkretna umiejętność, wszyscy pamiętamy banalne schematy, w których uczono nas, że każde wypracowanie musi mieć wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Nie da się też ukryć, że tematyka losów bohaterów danej powieści była dość bezpieczna i wygodna. Również kryteria oceny były dość łagodne i całość była całkiem sympatyczna.

Jak jest na uczelni?

Na uczelni jest nieco inaczej. Oto stajesz przed koniecznością napisania pracy w oparciu o literaturę naukową, którą musisz odpowiednio zacytować. Nie ma już możliwości pisania zbyt wiele o swoich odczuciach i podawania interpretacji faktów bez uzasadnień. Praca zaliczeniowa na studiach to nie wypracowanie! 

Jakie jest właściwie zadanie?

Nie wiem, jaką pracę chcesz pisać, ale załóżmy, że zadanie jest następujące – praca semestralna o objętości około 8 tys znaków ze spacjami na konkretny temat, który sformułował Twój nauczyciel. W pracy należy powołać się na literaturę za pomocą aparatu krytycznego. 

Stwórz sobie odpowiednie warunki i zgromadź materiały

Zacznij koniecznie od znalezienia czasu, który jest konieczny nie tylko by pisać, ale również by znaleźć i zdobyć odpowiednią wiedzę, dzięki której Twoje wywody będą miały sens. Z doświadczenia wiem, że jeśli nie jesteś mistrzem szukania wartościowych informacji w Internecie, powinieneś wybrać się do biblioteki Twojej uczelni. Tam spotkasz z pewnością przyjaznych bibliotekarzy, którzy chętnie pomogą początkującemu studentowi. Jeśli któryś z nich okaże się bezużyteczny, idź do innego. Nie ma bardziej podstawowego zadania biblioteki akademickiej niż pomoc studentom. W bibliotece twórz notatki, czytaj i kseruj wszystko, co wydaje się potrzebne. Możesz oczywiście robić zdjęcia stron książek i czasopism, by później odczytywać je w komputerze. Jeśli kserujesz lub fotografujesz, nie zapomnij o dołączeniu strony tytułowej materiału źródłowego. Dzięki temu będziesz mógł skorzystać z tych materiałów w trakcie pisania pracy. 

Czy mogę korzystać z Wikipedii?

Szukając w Internecie skorzystaj z Wikipedii, choć nie jest to zbyt wartościowe źródło wiedzy, to jednak w dolnej części artykułu możesz znaleźć odnośniki zewnętrzne, które mogą stanowić cenną pomoc. Korzystaj z internetowych słowników, stron czasopism i wyjdź czasem poza wyszukiwarkę Google. 

Plan pracy

Mając już zebrane materiały, stwórz sobie jakiś plan. Pogrupuj źródła i postaraj się skonstruować jakąś logiczną strukturę. Może warto odwołać się do chronologii i przedstawić proces zgodnie z jego przebiegiem, może warto postawić na przedstawienie genezy, istoty i skutków, a może zastosować stary, znany schemat – wstęp, rozwinięcie i zakończenie? 

Czym prędzej zacznij pisać!

Gdy masz już plan, nie poprzestań na pustej kartce – zacznij pisać! Koniecznie zacznij pisać tak prędko, jak to możliwe. Nie musisz pisać od pierwszego akapitu! Wybierz element, który najlepiej znasz i pisz od razu. Używasz komputera – nie musisz więc starać się pisać super poprawnie. Na tym etapie ważne jest, by po prostu pisać! Oczywiście od samego początku oznaczaj sobie źródła cytowań i omówień, czyli notuj w przypisach publikacje z których korzystałeś. Jak to robić? Bardzo prosto! Zapoznaj się z tekstami Akademii Belfra poświęconymi przypisom – gwarantuję Ci, że w ciągu mniej niż 10 minut nauczysz się, wszystkiego, co potrzebne, by Twoja praca zaliczeniowa stała się rasową pracą akademicką. 

Poprawiaj skrupulatnie tekst

Gdy uznasz, że napisałeś wszystko, co chciałeś, czas na rozpoczęcie redakcji! Czytaj spokojnie swój tekst i staraj się wprowadzać w nim poprawki. Unikaj błędów ortograficznych literowych. 

Postaraj się kierować zasadą w myśl której wszystko musi być powiązane relacją wynikania. Niech jedno zdanie wynika z drugiego, każdy akapit niech jest konsekwencją poprzedniego, a całość niech stanowi logiczny i spójny wywód. 

Zadbaj o formatowanie

Na koniec, gdy tekst jest idealny postaraj się o jego estetykę. Jeśli oddajesz plik w PDF i nie drukujesz go, zastosuj czcionkę podobną do Calibri. Jeśli tekst ma być drukowany, użyj czcionki podobnej do Times New Roman. Ustaw odpowiednią interlinię i poprzenoś jednoliterowe wyrazy z końca linii do początku następnej. Jak to zrobić? Usuń spację pomiędzy jednoliterowym wyrazem a pierwszym słowem wiersza niżej i zastąp ją twardą spacją czyli Control + Shift + Plus Spacja. 

Prosty schemat i do dzieła!

Choć napisanie pierwszej pracy zaliczeniowej wcale nie jest takie łatwe, może dać dużą satysfakcję. Zwłaszcza jeśli uświadomisz sobie, że taka objętość może być np połową rozdziału Twojego licencjatu! Zachęcam do optymizmu, systematycznej pracy. Jeśli będziesz postępować według moich wskazówek, wszystko będzie dobrze! Pamiętaj zatem: zorganizuj sobie czas, pozyskaj dobre materiały z internetu i biblioteki, podziel temat na drobne kawałki, ułóż je w planie i po prostu pisz! Na koniec zredaguj i popraw.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję