Site logo

ONZ rekrutuje polskich absolwentów

Young Professional Programme to szansa na zwiększenie udziału Polaków w personelu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Inicjatywa ONZ przeznaczona jest dla młodych absolwentów studiów, którzy nie przekroczyli 32 lat. Jeśli widzicie siebie w strukturach ONZ to ten program może być dla Was przepustką do międzynarodowej kariery i rozwoju swoich umiejętności.

W chwili obecnej w strukturach ONZ zatrudnionych jest około 40 tys. pracowników cywilnych. W tej ogromnej liczbie znajduje się zaledwie 71 Polaków. Czy to dużo? Biorąc pod uwagę liczbę 530 Niemców i 423 Hiszpanów – Polska jest krajem niedoreprezentowanym.

Szansą na zmianę tej sytuacji jest program skierowany do młodych absolwentów, którzy ukończyli kierunki związane z administracją, finansami, informacją publiczną, prawem i statystyką. Właśnie te struktury ONZ planuje rozbudowywać w ciągu najbliższych lat.

Co czeka osoby, które pozytywnie przejdą wszystkie etapy procesu rekrutacji? Na początek można liczyć na dwuletni kontrakt, a następnie na umowę na czas nieokreślony w sekretariacie ONZ w Nowym Jorku, w jednym z wielu biur ONZ (np. w Hadze, Wiedniu czy Genewie) lub na misjach, które prowadzi ONZ.
Zarobki również wydają się być interesujące dla młodych absolwentów – na najniższym szczeblu urzędniczym w ONZ można zarobić od 65 tys. do ponad 120 tys. dolarów rocznie. Oprócz tego osoby zatrudnione w Organizacji Narodów Zjednoczonych mogą skorzystać z szeregu dodatków, ulg i bonusów (np. zwrot kosztów związanych z wynajmem mieszkania).

Już myślicie na co wydać zarobione pieniądze? Nie tak szybko – wpierw musicie zaliczyć egzamin, który do prostych nie należy. Polacy będą mogli przystąpić do niego 3 grudnia w Warszawie. Egzamin dotyczyć będzie dziedziny, w której specjalizujecie się – np. z zakresu finansów. Dodatkowo musicie wykazać się biegłą znajomością jednego z oficjalnych języków ONZ.

Egzamin zaliczony? Doskonale – teraz czas na kolejny etap. Będzie nim egzamin ustny, który przeprowadzony będzie za pomocą komunikatora internetowego. Nie musicie, więc nigdzie jeździć – do egzaminu możecie przystąpić w zaciszu własnego domu lub ogrodu.

Organizacja Narodów Zjednoczonych zdaje sobie sprawę, iż program może przyciągnąć uwagę wielu młodych ludzi. W związku z tym wyznaczono dwa różne terminy składania podać.
Pierwszy – od 3 czerwca do 1 sierpnia (przeznaczony dla osób, które chcą pracować w administracji, finansach i informacji publicznej. |
Drugi – od 8 lipca do 5 września (dla osób, które specjalizują się w dziedzinie prawa i statystyki).

„Ogrom stojących przed nami wyzwań często skłania mnie do pokory. Tak wielkie są oczekiwania wobec nas. Aby wiernie i efektywnie sprostać pokładanemu w nas zaufaniu, potrzebujemy ogromnego wysiłku i dyscypliny. Zmiany wewnątrz ONZ – tak, aby nasza energia skupiała się przede wszystkim na rezultatach, a nie biurokratycznych procedurach – wymagać będą cierpliwości, wytrwałości i odwagi. Wahadło historii znów wychyla się w naszą stronę, multilateralizm powrócił. Wraz ze wzrostem współzależności świat dostrzega, że nikt lepiej niż ONZ nie jest w stanie odpowiedzieć na pojawiające się wyzwania. W rzeczy samej, odpowiedź na nie możliwa jest jedynie w ramach ONZ.” Ban Ki-moon, Sekretarz Generalny ONZ.

Czy warto zainteresować się w takim razie ofertą Organizacji Narodów Zjednoczonych? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy Wam.

Więcej szczegółów na temat programu znajdziecie na Oficjalnej Stronie ONZ.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję