Notatki na studiach: 5 zasad efektywnego notowania

Table Of Contents

Uczenie się w szkole średniej i uczenie się na uczelni to dwa zupełnie różne światy. Początkujący student dostrzeże tę różnicę przede wszystkim w sposobie, w jaki notuje wiedzę na uczelni. Nikt już nie dyktuje notatek a student sam jest odpowiedzialny za oddzielenie rzeczy istotnych i ważnych. które trzeba zanotować od uwag i komentarzy które notowania nie wymagają.

W każdym wykładzie i ćwiczeniach prowadzący mówi rzeczy istotne oraz nieistotne. Jak oddzielić jedne od drugich? 

Wystarczy myśleć o szkielecie wypowiedzi i tym, co ten szkielet wypełnia. Wtedy bardzo łatwo będzie można wyodrębnić punkty, podpunkty a także ich opisy. Warto myśleć właśnie w tym horyzoncie, aby pisać rzeczy ważne i pomijać rzeczy nieistotne. 

Kolorowe kredki w pudełeczku noszę!

Do tworzenia notatek używaj kolorów. Im więcej tym lepiej. Ważne, abyś przyzwyczaił się do tego, by pewne części wypowiedzi nauczycieli notować tymi samymi kolorami. W ten sposób przyzwyczaisz oko do tego, by wyodrębniać na przykład definicje, które zawsze będziesz notować czerwonym kolorem. Warto korzystać też z wiedzy o tworzeniu map myśli!

Rysuj, dużo rysuj!

Od ponad dwudziestu lat mamy komputery. By komunikować się z użytkownikami, używają ikon. To małe graficzne symbole które reprezentują treści. Cóż stoi na przeszkodzie, by takich symboli używać w notatkach? Używaj znaczków, znaków uśmiechów, obrazków, symboli, znaków zapytania, bądź wszystkich symboli jakie przyjdą ci tylko do głowy, po to aby oznaczyć ważne miejsca w notatkach. 

Tabele i grafy

Używaj tabel. Korzystaj ze strzałek bądź innych znaków graficznych, po to aby twoje notatki były jak najbardziej przejrzyste, pełne i ułatwiały Ci zapamiętywanie. 

Pisz starannie

Najważniejsza rada może wydać Ci się bardzo banalna – pisz starannie. Jeżeli masz nieładny charakter pisma, popracuj nad nim. Z pewnością po jakimś czasie zauważysz, że pisząc starannie będziesz zapamiętać już w trakcie notowania, kiedy będziesz zwracać uwagę na kształt, wielkość i formę liter, mimowolnie będziesz koncentrować się także na treści, którą notujesz. Będziesz w ten sposób uczyć się już na wykładzie. Oczywiście nie muszę dodawać, że korzystanie z ładnie i skrupulatnie zrobionych notatek jest o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze.

Używaj smartfona!

Smartfon to fantastyczne narzędzie studenckiej pracy. Jeżeli prowadzący nie ma nic przeciwko, warto utrwalać za pomocą multimedialnych funkcji urządzenia przebieg zajęć. Możesz dokonać nagrań audio i video. Możesz fotografować to, co znajduje się na tablicy bądź fragmenty slajdów, które wyświetla prowadzący. Pamiętaj jednak, że bardzo istotnym i ważnym ograniczeniem jest prawo autorskie. Koniecznie pamiętaj, by w swoich notatkach zapisać nazwę plików multimedialnych które utworzyły się w trakcie wykładu, po to by móc do nich sięgnąć po jakimś czasie.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję