Zdajemy sobie sprawę, że wybór kierunku studiów nie jest sprawą prostą, ale Wy także o tym doskonale wiecie, prawda? Pamiętajcie jednak, że wybór, którego być może już za moment dokonacie, będzie rzutował bezpośrednio na Waszą przyszłość zawodową. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zatem kolejną część listy najlepszych i najbardziej przyszłościowych zawodów.
Biotechnolog
Zawód biotechnologa cieszy się rosnącą popularnością na terenie USA oraz państw Europy Zachodniej, ale w Polsce dopiero czekamy na jego dynamiczny rozwój. Taka sytuacja ma jednak sporo pozytywów dla przyszłych absolwentów, gdyż wiele firm biotechnologicznych już niedługo zacznie przenosić do Polski swoje ośrodki i centra badawcze, w których znajdą zatrudnienie polscy biotechnolodzy.
Jeśli jednak myślicie nad pracą w laboratorium i chcecie mieć istotny wpływ na rozwój wielu gałęzi współczesnej gospodarki, to najpierw musicie ukończyć specjalistyczne studia z zakresu biotechnologii. Tutaj znajdziecie szczegółowe informacje na temat tego kierunku oraz pełną listę polskich uczelni, które go prowadzą.
Lekarz
Lekarz zawsze będzie plasował wysoko w zestawieniach przyszłościowych zawodów. Bezrobocie wśród absolwentów tego kierunku jest praktycznie zerowe i trudno oczekiwać jakichkolwiek, negatywnych zmian w tym zakresie. Jeśli jednak myślisz, że zawód lekarski to wyłącznie prestiż społeczny i wysokie zarobki, to musimy Cię rozczarować, gdyż jest to jeden z najbardziej odpowiedzialnych zawodów! Czy jesteś gotów wziąć odpowiedzialność za ludzkie życie?
Lekarz musi mieć ukończone studia na kierunku lekarsko-medycznym oraz zaliczoną specjalizację. Dopiero po pozytywnym zdaniu egzaminu specjalizycyjnego uzyskuje się tytuł lekarza dyplomowanego i uprawnienia do wykonywania zawodu w określonej specjalizacji. Szczegółowe informacje na temat studiów lekarskich oraz wykaz uczelni, które taki kierunek prowadzą, znajdziecie tutaj: Kierunek lekarski.
Dietetyk
Dietetyk jest specjalistą posiadającym obszerną wiedzę nie tylko z zakresu żywienia człowieka, ale również anatomii, biochemii, medycyny oraz psychologii. Zasadniczym celem jego pracy jest prowadzenie terapii dietetycznej, zachęcanie do zmiany nawyków żywieniowych, propagowanie wiedzy na temat profilaktyki zdrowotnej oraz wspomaganie leczenia dietetycznego wielu chorób.
Dietetycy zajmują się ponadto badaniem produktów żywnościowych oraz oceną ich jakości, wartości zdrowotnych i odżywczych.
Jak zostać dietetykiem? Odpowiedź, wbrew pozorom, jest bardzo prosta: trzeba skończyć studia z zakresu Dietetyki (tutaj znajdziesz więcej informacji na temat tego kierunku).
Już teraz dietetycy (określani również mianem specjalistów ds. żywienia) nie mogą narzekać na problemy ze znalezieniem ciekawej i dobrze płatnej pracy. W przyszłości będą mogli natomiast liczyć na jeszcze szersze możliwości zatrudnienia ze względu na rosnące zainteresowanie społeczeństwa tematem zdrowego i zbilansowanego odżywiania.