Site logo

Komu potrzebne jest stażowanie?

Staż obok praktyk to najczęściej wybierana forma zdobywania doświadczenia przez studentów. Puste CV nie wróży sukcesu podczas poszukiwaniu pracy, dlatego żacy jeszcze w czasie edukacji rozglądają się na programami stażowymi, dzięki którym nabędą dodatkowe umiejętności i wiele się nauczą. Jak jednak wygląda stażowanie w praktyce?

Staż, czyli przerost formy nad treścią

88% studentów deklaruje, że w brało udział w programie stażowym lub przynajmniej raz odbywało praktyki studenckie. Wysoki odsetek studentów na praktykach nie powinien dziwić – na większości kierunków praktyki są obligatoryjne i zaliczane na podobnych zasadach jak wykłady i ćwiczenia. O ile praktyki trwają najczęściej kilka tygodni, to program stażowy to często kilka miesięcy, a nawet pół roku. Często też studenci przeznaczają całe wakacje na zdobycie doświadczenia. Niestety, nie wszystkim udaje się rozwinąć skrzydła w czasie stażu, a według raportu praca.pl tylko co piąty student otrzymuje za swoją pracę wynagrodzenie.

Spore wymagania pracodawców

Jeśli student otrzymuje już wynagrodzenie za stażowanie to często jest to jedynie kilkaset złotych miesięcznie. Mimo mniejszego wynagrodzenia firmy wymagają od studenta tyle samo co od etatowego pracownika. Najczęściej od stażysty wymaga się znajomości języków obcych, pełnej dyspozycyjności, rozwiniętych umiejętności interpersonalnych i w zależności od zakładu pracy – umiejętności wynikających ze specyfiki wykonywanego zawodu. W zamiast za to student może liczyć na zdobycie cennego doświadczenia. Doświadczenie jest, ale zdobywają je przy wykonywaniu takich czynności, które nie mają nic wspólnego z wykształceniem i podnoszeniem kompetencji. Kserowanie dokumentów, parzenie kawy i zajmowanie się monotonną pracą przez cały dzień z pewnością nie sprzyja rozwojowi. Bardzo często jest też tak, że stażyści zajmują się tym, czym nie chcą zająć się etatowi pracownicy.

Praca lepsza niż staż

Rynek pracy przesycony jest ofertami bezpłatnych praktyk i staży dla studentów, które organizują znane firmy i instytucje. Aby się dostać należy przejść kilkuetapowy proces rekrutacyjny, do złudzenia przypominający ten dla zwykłych etatowych pracowników. Jak wynika z raportu „Student na rynku pracy 2016” stażowanie wśród studentów robi się coraz mniej popularne. Jeszcze kilka lat temu najlepsze programy stażowe przyciągały wielu żaków. O ile praktyki cieszą się w dalszym ciągu sporym zainteresowaniem ze względu na swój obligatoryjny charakter, o tyle studenci częściej wybierają klasyczne oferty pracy. Podjęcie pracy w niepełnym wymiarze godzin wiąże się z większymi zarobkami i możliwością rozwoju umiejętności, którego nie uczy żaden program studiów. Dlatego jak wynika z ostatnio opublikowanego raportu aż 60% studentów wszelkiej maści, w tym nie tylko studiów zaocznych, ale też dziennych pracuje. Jeśli jesteś zainteresowany odbyciem stażu, koniecznie sprawdź wiele ofert i wybierz tylko te, które cieszą się dobrymi opiniami wśród starszych roczników.

Źrodło: bankier.pl, businessinsider.com.pl

Myślisz, że nie może być aż tak źle? Sprawdź nasz wywiad, podczas którego jedna z absolwentek opowiada o swoim stażu.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Rekrutacja do IAESTE

Jesteś studentem kierunku technicznego? Chcesz zdobyć doświadczenie, a przy tym przeżyć niesamowitą przygodę w wybranym przez siebie zakątku świata? Tylko do 28 marca trwa możliwość

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję