Site logo

Koła naukowe: dlaczego warto się zaangażować w ich działalność? (film)

Studia to nie tylko zajęcia i egzaminy. To równie wiele różnego rodzaju aktywności, w tym koła naukowe. Nie masz na nic czasu, a już na pewno nie na jakieś nudne zajęcia dodatkowe? Zdecydowanie powinieneś zmienić podejście, bo takie doświadczenie może przynieść sporo korzyści, jest bowiem połączeniem przyjemnego z pożytecznym.

Koło naukowe to organizacja zrzeszająca studentów, działająca w obrębie szkoły wyższej, której celem jest działalność naukowa i samokształceniowa jej członków. Mogą do niego należeć wszyscy studenci danej uczelni, nawet z innego wydziału. To doskonały sposób na włączenie się w życie uczelni, ale też niepowtarzalna okazja, która może zaowocować lepszą oceną z zajęć, ale też zadecydować o przyznaniu stypendium naukowego.

Czym dokładnie zajmują się członkowie kół naukowych? Przede wszystkim spotykają się na cotygodniowych spotkaniach grupy w formie seminariów, konwersatoriów i planują organizowanie konferencji, obozów naukowych, imprez i wyjazdów integracyjnych, spotkań gościnnych z naukowcami z innych ośrodków akademickich. Dodatkowo studenci przygotowują referaty i prezentacje poświęcone tematom badawczym, którymi w danym momencie się zajmują, co doskonali ich warsztat badawczy. Nieodłącznym elementem takiej aktywności jest promowanie koła na drzwiach otwartych i kongresach kół naukowych. Taka działalność jest więc na pewno czasochłonna. Oferta kół jest jednak tak duża, że na pewno znajdziesz jakieś odpowiadające Twoim zainteresowaniom, a wiadomo, że wtedy każdy wysiłek przychodzi z mniejszym trudem.

W zależności od charakteru uczelni, koła naukowe zajmują się wszystkim, co interesuje ich członków. Począwszy od fotografii, przez archeologię, motoryzację, informatykę po gospodarkę i politykę – na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu istnieje Koło Naukowe Miłośników Bałkanów, a na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej działa nawet Auto-Moto-Club.

“Powszechnie wiadomo, że w dzisiejszych czasach samo studiowanie nie wystarcza. Trzeba bowiem umieć wybić się ponad przeciętność i wyróżnić w tłumie. Idealną możliwość ku temu stwarzają organizacje studenckie i koła naukowe” – o zaletach działalności w nich opowiada Agnieszka kowalczyk, studentka Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

https://www.youtube.com/watch?v=IGLHpHzR73Q

Masz swój własny pomysł na projekt? Nic nie szkodzi na przeszkodzie, żebyś wyszedł z inicjatywą utworzenia jakiegoś koła, które, Twoim zdaniem, przykuje uwagę innych studentów. Władze uczelni są przychylnie nastawione do wszelkich studenckich inicjatyw, aktywnie wspierają działalność kół naukowych, bo zdają sobie sprawę, że praca w nich to dla studentów pierwsze i bardzo cenne kroki do przyszłej kariery zawodowej, dlaczego by więc nie spróbować przekonać ich do swojego projektu.

A może wręcz odwrotnie – nie jesteś orłem i uważasz, że to nie jest miejsce dla ciebie? Koło to aktywność dla chętnych, jeśli chcesz coś zrobić, znajdzie się tam coś dla siebie. To spędzanie czasu w gronie ludzi o podobnych zainteresowaniach. Wiedzą o tym członkowie Akademickiego Klubu Lotniczego działającego od 1998 r. na Politechnice Wrocławskiej. Skupia on studentów zainteresowanych tematyką lotnictwa, modelarstwa, pilotażu statków powietrznych czy inżynierii lotniczej, a liczy sobie 40 członków. Większość z nich miała tam swój pierwszy kontakt z szybowcami i samolotami. Klub może się poszczycić m.in. zorganizowaniem Akademickich Mistrzostw Polski na Celność Lądowania. Brzmi ciekawie, prawda? W takim miejscu nie tylko poszerzysz wiedzę z zakresu swoich zainteresowań, ale też poznasz wielu ciekawych ludzi, wymienisz poglądy, nauczysz się dyskutować, pracować przy projektach badawczych, na pewno nabierzesz pewności siebie.

Studia to przede wszystkim czas na poznawanie siebie i świata, w którym niedługo trzeba będzie się odnaleźć.

Praca w kole naukowym będzie dobrym uzupełnieniem tej wiedzy, która, kto wie, zadecyduje o powodzeniu na rynku pracy. Dzięki uczestniczeniu w działaniach jakiegokolwiek koła już na studiach nabędziesz kompetencje, które pracodawcy cenią sobie najbardziej: pracowitość, samodzielność, kreatywność, umiejętność pracy pod presją czasu i stresu. I, co równie ważne, zdobędziesz cenne doświadczenie, którym będziesz mógł pochwalić się w CV.

Autor: Justyna Stankiewicz

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Kariera w budownictwie

Budownictwo to prężnie rozwijająca się branża, nic więc dziwnego, że wiele osób pragnie właśnie tam skierować swoje zawodowe kroki. Jesteś na architekturze, chemii, inżynierii środowiskowej

Czytaj więcej »

Studenci na rynku pracy

We wrześniu tego roku portal Praca.pl przeprowadził badanie wśród studentów, którego celem było sprawdzenie ich opinii na temat rynku pracy i perspektyw zatrudnienia po ukończeniu

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję