Site logo

Studenci na rynku pracy

We wrześniu tego roku portal Praca.pl przeprowadził badanie wśród studentów, którego celem było sprawdzenie ich opinii na temat rynku pracy i perspektyw zatrudnienia po ukończeniu studiów. Efekt? Zaledwie 13% ankietowanych oceniło rynek pracy jako otwarty na młodych.

Ponad 50% ankietowanych uważa, że sytuacja na rynku pracy nie jest dobra dla osób, które dopiero ukończyły studia. 36% respondentów rynek pracy ocenia źle – według tej grupy pracodawcy wymagają od kandydatów dużego doświadczenia zawodowego, więc młodzi ludzie nie mają szans na zdobycie satysfakcjonującej pracy.

Z raportu Hays Global Skills Index wynika, że głównym problemem absolwentów wkraczających na rynek pracy jest niewłaściwe dopasowanie kompetencji do aktualnych potrzeb rynku pracy. Absolwenci posiadają co prawda gruntowną wiedzę teoretyczną, ale brak im praktycznych umiejętności i doświadczenia. Pracodawcy z kolei niechętnie inwestują w młodych i chętniej zatrudniają osoby, które posiadają już niezbędne kwalifikacje.

Recepta na poprawę sytuacji?Ścisła współpraca środowiska akademickiego i biznesowego. Eksperci Hays Poland przewidują, że pracodawcy będą coraz chętniej uczestniczyć w kształceniu przyszłych kadr. Pozostaje jednak zadać pytanie: kiedy to nastąpi i czy współpraca będzie dotyczyć wszystkich grup kierunków i specjalności?

Niezwykle ważnym aspektem jest również podejście samych studentów. Przemyślany i gruntownie przeanalizowany wybór kierunku kształcenia, aktywność podczas studiów i szybkie wejście na ścieżkę kariery zawodowej – to właśnie klucz do sukcesu na współczesnym rynku pracy. Młodzi ludzie mają jednak tego świadomość, gdyż ponad 93% studentów biorących udział w badaniu portalu Praca.pl uważa, że karierę najlepiej rozpocząć jeszcze w trakcie studiów. Ponad 55% jest za tym, żeby odbyło się to już na pierwszym lub drugim roku.

Praktyki i staże w trakcie studiów – czy warto?

Blisko 60% ankietowanych odbyło w ostatnim czasie jakieś praktyki lub staże. Prawie połowa osób z tej grupy uważa, że nie wyniosła z nich zbyt dużo, ale nie uznaje tego czasu za całkowicie stracony. 14% badanych twierdzi, że dzięki temu doświadczeniu udało im się zdobyć wymarzoną pracę. Jedynie 12% oceniło swoje praktyki jako całkowicie bezwartościowe. Co trzeci badany dzięki praktykom rozwinął kompetencje i zdobył cenne doświadczenie.

Ponad 50% ankietowanych uważa, że najważniejsze podczas praktyk jest zdobycie konkretnych umiejętności praktycznych i wiedzy. Studenci doceniają też przydzielane im ambitne zadania oraz możliwość pracy z doświadczonymi ekspertami.

Jak zaplanować edukację?

Prawie 50% ankietowanych nie planuje podjęcia żadnych, dodatkowych studiów. Blisko 35% rozważa studia podyplomowe, 17% studia III stopnia, a jedynie 10% studia MBA. Ciągłe podnoszenie kwalifikacji jest jednak dobrze postrzegane przez pracodawców. Warto zatem rozważyć uzupełnienie swojego wykształcenia, gdyż kandydaci, którzy się na to decydują, są postrzegani przez pracodawców jako osoby, którym zależy na ciągłym rozwoju.

Co może sprawić, żeby rynek pracy był bardziej przyjazny dla absolwentów? Z obserwacji ekspertów portalu Praca.pl wynika, że kluczowa będzie ścisła współpraca środowiska akademickiego i biznesowego, wartościowe i pozwalające zdobyć doświadczenie praktyki oraz chęci i motywacja samych studentów.


Źródło: Praca.pl

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zostań najlepszym studentem RP!

Do niedzieli, 10 maja, przedłużono termin składania zgłoszeń do konkursu na najlepszego studenta RP – “Primus Inter Pares 2009 – Pierwszy Wśród Równych”. Impreza jest

Czytaj więcej »

Konkursowo o deficycie budżetowym

Jesteś studentem kierunku ekonomicznego? Uważasz, że lepiej niż Minister Finansów poradziłbyś sobie z problemem deficytu budżetowego? Weź udział w konkursie „Czas na Młodych” organizowanym przez

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję