Praca w branży IT: specjalności i zarobki (wywiad)

Od kilku lat branża IT notuje nieustanny wzrost zatrudnienia, co idzie w parze z dobrymi i stale rosnącymi zarobkami. Dlatego właśnie coraz więcej młodych osób wybiera pracę w firmach IT jako pierwszy krok w swojej karierze zawodowej. Co ciekawe, nie są to tylko programiści, lecz również przedstawiciele innych zawodów – graficy, handlowcy, a nawet prawnicy. I co również bardzo ciekawe, aby dostać dobrą pracę w IT wcale nie trzeba umieć programować (choć ta umiejętność z pewnością może się przydać). Na jakie kompetencje warto stawiać, by odnieść sukces w tej branży? Jakie zawody gwarantują ciekawą i dobrze opłacaną pracę?

Programista aplikacji

Zaczynamy od zawodu, który z branżą IT kojarzy się najbardziej, a jednocześnie jest obecny od kilku lat w każdym zestawieniu najlepiej opłacalnych i najstabilniejszych źródeł zarobkowania w Polsce. Chodzi oczywiście o programistę. Nie wszyscy jednak wiedzą, że zawód dzieli się na co najmniej kilka specjalizacji – stąd obecność w zestawieniach popularnych zawodów różnego typu specjalistów: między innymi backendowych i frontendowych programistów aplikacji webowych oraz niewebowych. Tego typu specjaliści pracują zazwyczaj na kodzie zaawansowanych systemów IT (np. wykorzystywanych w przedsiębiorstwach systemów ERP) oraz na zaawansowanych narzędziach informatycznych (np. tworzą programy graficzne, handlowe, HR-owe).

Dobry programista, który zna kilka języków programowania i ma doświadczenie przy pracy nad zaawansowanymi systemami IT z reguły nie zarabia poniżej 4 tys. zł, a mediana w tym zawodzie wynosiła w 2014 roku 6,5 tys. zł brutto (dane opublikowane przez firmę Sedlak & Sedlak. Warunkiem koniecznym jest znajomość najważniejszych języków programowania (zazwyczaj jest to C#, Java i PHP, jednak znajomość innych języków, takich jak Python, Objective-C znacznie podnosi akcje pracownika na rynku pracy) oraz podstawowych frameworków (np. Symfony). Jeżeli chcemy pracować przy zaawansowanych projektach IT dla biznesu, powinniśmy postawić na znajomość języka SQL oraz systemu zarządzania bazami danych (najczęściej wykorzystywane są PostgreSQL lub MySQL).

Jak zostać informatykiem? Sprawdź propozycje polskich uczelni…

Web Developer

Czym zajmuje się Web Developer? Również programowaniem, ale nie są to tym razem systemy IT ani oprogramowanie, lecz strony i serwisy internetowe. Myliłby się jednak ten, kto uważa pisanie portalu www za proste zadanie. Dziś profesjonalna strona rozwiniętego przedsiębiorstwa łączy wiele różnych elementów, które muszą być ze sobą ściśle sprzężone, co często obejmuje nie tylko kod strony, treści i grafikę, ale również integrację z mediami społecznościowymi, bazy danych, a nawet działające online aplikacje.

Dlatego dobry Web Developer powinien znać nie tylko HTML i podstawowe systemy zarządzania treścią (CMS – np. najpopularniejsze systemy WordPress i Joomla!), ale również inne języki programowania (przede wszystkim C# i PHP) i podstawy pracy na bazach danych SQL. Musi też wykazać się dobrym smakiem i zaawansowanymi umiejętnościami graficznymi. Mediana zarobków wynosiła w zeszłym roku 4200 zł, ale dobry Web Developer może zarobić nawet ok. 6 tys. zł.

Architekt baz danych

Specjalista zajmujący się integrowaniem baz danych to jeden z najlepiej opłacanych specjalistów w całej branży IT. Nic dziwnego – jego praca jest bardzo odpowiedzialna i wymagająca ogromnej wiedzy. Architekt baz danych projektuje, a następnie tworzy bazy danych oparte z reguły na systemach SQL, umożliwiając w ten sposób wymianę danych pomiędzy różnymi systemami (np. handlowymi, produkcyjnym, kadrowymi). Architekci baz danych pracują również m.in. przy rozbudowach lub integracjach różnych systemów ERP (czyli takich systemów, które w całościowy sposób nadzorują i regulują działanie przedsiębiorstwa, także bardzo dużej firmy).

Mediana zarobków w działach architektury IT wyniosła w ubiegłym roku ponad 9 tys. zł brutto, a eksperci zajmującymi się migracją danych pomiędzy systemami ERP (bywa tak m.in. przy łączeniu się dwóch dużych firm w jedną całość) są uznawani za najlepiej opłacanych specjalistów w całej branży i zarabiają często ponad 12 tys. złotych miesięcznie. Konieczna jest znajomość różnych języków programowania i frameworków, systemów baz danych oraz biegle opanowany język angielski, bo praca najczęściej odbywa się w międzynarodowych korporacjach.

Project manager

IT to nie tylko programiści i architekci baz danych. To również cały sztab osób łączących umiejętności „twarde” (takie jak znajomość języków programowania i frameworków) z „miękkimi” (czyli np. zdolnościami coachingowymi, umiejętnością przekładania języka specjalistycznego na język, którym posługują się klienci firm IT, a także gotowością do zarządzania pracą zespołu). Dlatego właśnie w IT znajdują pracę m.in. prawnicy, handlowcy, pracownicy działów wsparcia, specjaliści ds. HR oraz managerowie.

Wśród nich szczególne miejsce zajmuje project manager (nazywany też kierownikiem projektu), którego zadaniem jest nadzorowanie pracy różnych działów oraz koordynowanie jej. Aby robić to dobrze, trzeba nie tylko znać problemy związane z projektowaniem systemów IT i programowaniem ich, ale też należy umieć dostosować wytworzone w ten sposób systemy do wymagań rynku oraz oczekiwań klientów. Dlatego kierownik projektu IT musi umieć łączyć kompetencje „miękkie” z „twardymi” oraz przekładać specjalistyczną terminologię na język klienta (i vice versa). Dlatego też jest to jeden z najlepiej opłacanych zawodów – mediana wynosi 10 tys. zł brutto.

Specjalista ds. sprzedaży

Handlowiec w firmie IT z reguły zarabia nieźle, często lepiej niż w wielu innych branżach. Jak to możliwe? To proste – zaawansowane systemy ERP dla dużych i średnich firm są z reguły bardzo drogie, ich ceny zaczynają się od kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nic zatem dziwnego, że premie od sprzedaży potrafią być wysokie, a mediana w dziale sprzedaży w sektorze IT wynosi ponad 8 tysięcy złotych.

Aby dobrze odnaleźć się w dziale handlowym w firmie IT trzeba umieć to samo, co project manager – operować zarówno specjalistyczną terminologią techniczną, jak i językiem korzyści, które najlepiej trafiają do klienta. Trzeba być również w stałej gotowości do podróży służbowych (bywają częste) oraz udziału w spotkaniach biznesowych. Szczególnie pożądane są wysoko wyćwiczone kompetencje „miękkie” – cierpliwość, zrozumienie dla potrzeb klienta, wytrwałość oraz umiejętność łącznia oczekiwań klienta biznesowego z możliwościami zespołu programistów.

Konsultant SAP

Na koniec garść informacji o jednym z najlepszych zawodów na świecie, czyli konsultancie SAP. Jest to programista zajmujący się wdrażaniem systemu ERP, migrowaniem danych z różnych źródeł do tego systemu, rozwijaniem poszczególnych jego modułów, a także dokonywaniem poprawek w bazach danych wdrożonego systemu. Dlaczego właśnie konsultant SAP jest tak wysoko ceniony? Bo jest to najbardziej znany system ERP na świecie, funkcjonujący przeważnie w dużych i bardzo dużych firmach. Dlatego też usługi dobrego konsultanta SAP z reguły wynoszą od 500 zł za dzień pracy wzwyż, a mediana zarobków wyniosła w zeszłym roku 9 tys. zł.


Kariera w branży IT to stabilne zatrudnienie oraz świetne zarobki. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się pójść właśnie w tym kierunku. Czy wiesz, że na polskim rynku pracy brakuje ponad 50 tysięcy specjalistów z branży IT? Dowiedz się jak zacząć karierę w tej branży – obejrzyj nasz wywiad z Tomaszem Jurkiem (SkillHunt.io).

Jak widać, warto inwestować w rozwój umiejętności, które mogą być użyteczne w branży IT. Najbardziej opłacalny i najwyżej ceniony jest miks różnorodnych kompetencji „twardych” i „miękkich”, ale nie należy zapominać o biegłym angielskim. Z takim połączeniem nabytych umiejętności mamy duże szanse na dobrą pracę bez względu na to, gdzie się znajdziemy!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce

Jakie informacje o kierunku studiów są ważne?
Jak powinien wyglądać idealny opis kierunku studiów? Jeśli szukasz studiów – możesz wskazać, co jest dla Ciebie ważne. Jeśli już studiujesz – możesz pomóc przyszłym kandydatkom i kandydatom.