Site logo

Jak nie zanudzić się na studiach, czyli 5 sposobów na efektywne studiowanie!

Niektóre zajęcia na uczelni są w stanie zanudzić na śmierć. Jeden z moich znajomych wykładowców – profesor, który nie ma co ukrywać – nie tworzył huraganu emocji w czasie swoich zajęć – był świadkiem dość smutnego wypadku na swoim wykładzie. Student, który zasnął bez należytego oparcia spadł z krzesła i złamał sobie rękę!

Policzmy sobie najpierw skalę problemu. Student drugiego roku licencjatu spędza na różnych zajęciach około 25 godzin zegarowych. Jeśli uznamy że nużące i bezproduktywne są co piąte zajęcia (choć wszyscy wiemy, że to byłby całkiem niezły wynik) to mamy 5 godzin w tygodniu, które poświęca się na… nic. Jedno wielkie nic. Po prostu nic wtedy się nie dzieje. Zero przyswajania wiedzy, zero refleksji, tylko jakaś bliżej nieokreślona aktywność służąca przetrwaniu. 5 godzin w tygodniu to jakieś 20 godzin w miesiącu.


Co można zrobić w ciągu 20 godzin?

Można zrobić wiele, dla przykładu:

  • Wykafelkować łazienkę
  • Nauczyć się gry na harmonijce ustnej
  • Opanować podstawy dowolnego języka
  • Nauczyć się podstawowej obsługi nawet bardzo zaawansowanego programu komputerowego
  • Przeczytać kilka dobrych książek
  • Można także nieźle się wyspać i odpocząć.

Nie będziemy jednak dążyć do takich celów w trakcie wykładów lub ćwiczeń prawda? Na początek chciałbym abyś zastanowił się przez chwilę nad bardzo mądrą zasadą. To ile jesteś w stanie zyskać słuchając, gdy ktoś przekazuje Ci wiedzę zależy od Ciebie! Wiem, że się buntujesz. Gdzie reguły dydaktyki, niektórzy w ogóle nie powinni uczyć, wykładowcy są beznadziejni i tak dalej. Spróbuj przez chwilę pomyśleć moim tokiem rozumowania. Rzeczywiście, niektórzy nauczyciele mają talent i wystarczy słuchać, by wiedza przez nich przekazywana sama wchodziła do głowy. Inni nie mają za grosz talentu do uczenia i przyswajanie podawanego przez nich materiału jest ekstremalnie trudne.

Nie każdy wykład jest tak idealny…


Z wykładu dobrego nauczyciela nawet głupi skorzysta. Co z wykładami słabych nauczycieli? Te chyba są dla mądrych i świadomych studentów, którzy gotowi są na poświęcenia i trud w zdobywaniu wiedzy.

1. Szukaj interesującej wiedzy bez względu na okoliczności

Wyobraź sobie, że jesteś na wykładzie najnudniejszego nauczyciela na świecie. Czy to znaczy, że i wiedza, która jest przedmiotem jego wykładu jest też nudna? Niekoniecznie, pewnie w jakiś istotny sposób wiąże się z Twoimi zainteresowaniami, dlatego znajdź jakieś punkty łączące treść zajęć z Twoimi zainteresowaniami, jestem pewien, że wtedy inaczej spojrzysz na przydatność prezentowanej Ci wiedzy.

2. Zaangażowanie jest inspirujące

Staraj się nie odpływać myślami w siną dal. Postaw się przez chwilę w roli nauczyciela, który widzi 50 oczu patrzących wzrokiem tęskniącym za rozumem. Jemu też się przestanie chcieć. Im większe studenci okazują znudzenie, tym bardziej nudny jest wykład. Spróbuj się zaangażować! Niech Twój belfer znajdzie te jedne oczy żądne wiedzy, te oczy, które chcą poznawać, ten wzrok, który przywróci mu wiarę w sens jego pracy.

3. Rób wspaniałe notatki – choćby z nudów

Jeśli czujesz, że słuchasz, a słowa nauczyciela przechodzą przez Twój rozum nie zostawiając w nim najmniejszego nawet śladu, zacznij notować. Może w ten sposób aktywujesz pamięć, a dzięki temu zrobisz krok w stronę opanowania koszmarnie nudnej dziedziny.

4. Ucz się wszystkiego, nawet rzeczy niepotrzebnych

Studia to czas zyskiwania wiedzy niepotrzebnej. Po co STUDENTOWI ZARZĄDZANIA wiedza o harmonogramach? Przecież nie wykorzysta jej w TRAKCIE studiów. Po co STUDENTOWI medycyny wiedza o farmakokinetyce? Przecież nie może przepisywać recept! Skoro jako student uczysz się tego, co przyda się w przyszłości, możesz chyba przyznać, że masz bardzo ograniczone pojęcie, jakiej wiedzy będziesz potrzebować za kilka lat. Ucz się wszystkiego!

5. Nie trać perspektywy przyszłych egzaminów i zaliczeń

Pomyśl też o sposobie na zaliczenie przedmiotu. Czy nie lepiej nudną i nieprzyjazną Twojemu umysłowi tematykę opanować przed sesją, aby w trakcie czasu zaliczeń i egzaminów poświęcić się zdobyciu jak najlepszych ocen z przedmiotów, które Cię interesują? Warto już w czasie wykładów i ćwiczeń przygotowywać się do zaliczeń!

Jak studiować efektywnie?

Być może rozczarowało Cię moje pięć sposobów, ale ostrzegałem na początku. Nie powinieneś był oglądać tego filmu jeśli liczyłeś na sposoby, które pozwolą Ci na uniknięcie przyswajania wiedzy. Przekazałem Ci kilka inspirujących myśli, dzięki którym spojrzysz inaczej na nudne wykłady i nudne zajęcia. Mam nadzieję, że korzystając z moich rad zyskasz cenną wiedzę i umiejętności, które kiedyś okażą się przydatne i cenne!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Felieton: Obowiązki studenta

Obowiązki studenta są raczej lakonicznie opisane w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym. To samo tyczy się regulaminów naszych uczelni. Obowiązki studenta są więc raczej rzeczą

Czytaj więcej »

Studia doktoranckie

Studia trzeciego stopnia, określane często mianem studiów doktoranckich lub doktorskich, umożliwiają uzyskanie zaawansowanej, specjalistycznej wiedzy w określonej dziedzinie lub dyscyplinie nauki. Przygotowują do prowadzenia samodzielnej

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję