Site logo

Kryminalistyka, kryminologia i resocjalizacja w Gdańsku

Kryminalistyka, kryminologia i resocjalizacja- co warto wiedzieć?

Gdzie studiować kryminalistykę, kryminologię i resocjalizację w Gdańsku?

Wszystkie studia kryminalistyczne, kryminologiczne i resocjalizacyjne w Gdańsku i województwie pomorskim

List view

Opinie o kryminalistyce, kryminologii i resocjalizacji

Poradniki dla przyszłych studentów kryminalistyki, kryminologii i resocjalizacji w Gdańsku i województwie pomorskim. Kierunek okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

Zobacz inne kierunki z prawa i administracji w Gdańsku

Szukasz innych studiów prawniczych? Sprawdź wszystkie kierunki studiowania w prawie.

Kierunek kryminalistyka, kryminologia i resocjalizacja - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania prawa. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto studiować kryminalistykę, kryminologię i resocjalizację w Gdańsku i województwie pomorskim ?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku kryminalistyka, kryminologia i resocjalizacja na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Kryminalistyka, kryminologia, resocjalizacja w pigułce

Co warto wiedzieć o studiach kryminalistycznych, kryminologicznych i resocjalizacyjnych? Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie jednego z kierunków związanych z badaniem zjawiska przestępstw oraz wykrywaniem i ściganiem sprawców, a później przywracaniem ich do społeczeństwa to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia z kryminalistyki i kryminologii – dowiedz się o nich więcej. Sprawdź, jakie są dostępne kierunki kryminalistyczne, kryminologiczne, resocjalizacyjne, jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Możesz studiować je przede wszystkim na studiach licencjackich (3 lata), a potem na magisterskich „uzupełniających” (2 lata). Można spotkać na rynku edukacyjnym studia inżynierskie (3,5 roku) powiązane z kryminologią i kryminalistyką. Nabywać nowe kompetencje lub pogłębiać wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji na temat przestępstw i przestępców oraz resocjalizacji możesz również na podyplomówkach i kursach.

Na pewno interesuje cię, jakie kierunki i specjalności z kryminalistyki, kryminologii i resocjalizacji masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na program studiów, którego dotyczą oraz przygotowanie do różnych zawodów powiązanych z przestępczością. Studia tego typu dzieli się na kryminalistyczne – techniki związane z wykrywaniem przestępstw, kryminologiczne – badające przestępstwo jako zjawisko społeczne i prawne oraz resocjalizacyjne – związane z socjalizacją przestępców, przywracaniem ich do życia społecznego.

Kryminalistyka, techniki kryminalistyczne: Kierunki związane z kryminalistyką to studia łączące wiedzę naukową z obszaru nauk technicznych, społecznych, przyrodniczych i informatycznych z kompetencjami policyjnymi, śledczymi. Program studiów koncentruje się zazwyczaj wokół technik śledczych związanych z badaniem śladów pozostawionych na miejscu przestępstwa, takich jak mechanoskopia (badanie śladów pozostawionych przez narzędzie przestępstwa i identyfikację samych narzędzi), daktyloskopia (badanie odcisków palców, linii papilarnych), grafologia (badanie pisma i identyfikacja autora), fonoskopia (badanie nagrań dźwiękowych i identyfikacja mówcy), traseologia (badanie i identyfikacja śladów stóp ludzkich i pojazdów na gruncie – np. odcisków butów i opon), osmologia (badanie śladów zapachowych), badanie mikrośladów (takich jak włosy, odpryski lakieru, strzępy tkanin), badanie DNA (badanie śladów biologicznych i identyfikacja ich pochodzenia – biologia kryminalistyczna), fotografia kryminalistyczna (rejestracja miejsca przestępstwa), balistyka (badanie pocisków), cheiloskopia (badanie i identyfikacja śladów ust).

Kryminologia: Kierunki związane z kryminologią mają charakter interdyscyplinarny, łączą wiedzę prawniczą, z obszaru nauk społecznych, i bezpieczeństwa wewnętrznego. Studenci poznają zagadnienia praktyczne i teoretyczne z zakresu przestępczości i zjawisk dewiacyjnych, z którymi spotkają się w przyszłym życiu zawodowym. Program studiów kryminologicznych ma charakter przekrojowy i oparty został na najnowszych osiągnięciach z dziedzin takich jak: prawo (np. prawo karne, represyjne, zagadnienia procesu karnego), psychologia, socjologia (m.in. socjologia prawa, metodologia badań społecznych), politologia, nauki przyrodnicze (biologia, chemia), zarządzanie, filozofia (w tym etyka służb publicznych) oraz oczywiście specjalistyczna wiedza kryminologiczna, taka jak kryminologia stosowana, wiktymologia, historia przestępczości i kontroli przestępczości, strategie zapobiegania przestępczości. Studia kryminologiczne związane są zarówno ze zjawiskiem przestępstwa (czynu zabronionego prawem), jak i sprawców oraz ofiar czynów przestępczych. Zajmują się także wpływem przestępstw na życie społeczne oraz instytucjami i mechanizmami kontrolnymi, jakie tworzą społeczeństwa w celu zapobiegania i zwalczania przestępczości. To także wiedza związana z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych.

Resocjalizacja, pedagogika resocjalizacyjna: Kierunki związane z resocjalizacją mają charakter interdyscyplinarny, łączą wiedzę z kryminologii, psychologii, socjologii, pedagogiki. Studenci poznają zagadnienia praktyczne i teoretyczne z zakresu socjalizacji skazanych, byłych przestępców i osób z trudem przestrzegających norm społecznych, zagrożonych demoralizacją, z którymi spotkają się w przyszłym życiu zawodowym. Socjalizacja to proces przywracania do życia społecznego osób, które swoim postępowaniem nie przestrzegają norm prawnych i etycznych – np. popełniają wykroczenia, przestępstwa, nie realizują obowiązku szkolnego, stosują przemoc psychiczną i fizyczną w relacjach międzyludzkich. To zarówno osoby przebywające w ośrodkach zamkniętych (na podstawie wyroku w sprawie karnej albo decyzji sądu rodzinnego i dla nieletnich), jak i pozostające na wolności, w naturalnym środowisku rodzinnym, szkolnym, zawodowym. Możemy mówić tutaj o resocjalizacji osób dorosłych (areszty śledcze, zakłady karne, byli skazani po odbyciu wyroku), jak i nieletnich: dzieci oraz młodzieży (zakłady poprawcze, MOS – Młodzieżowe Ośrodki Socjoterapeutyczne, MOW – Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze). Studenci podczas studiów zdobywają m.in. kompetencje w pracy z podopiecznymi, związane z metodyką pracy opiekuńczej, wychowawczej, terapią społeczną, wsparciem psychologicznym, terapią, pedagogiką penitencjarną, profilaktyką społeczną i resocjalizacyjną, specyfiką placówek resocjalizacyjnych różnego typu, socjologią i psychologią w procesie resocjalizacji, prawem karnym, rodzinnym, opiekuńczym i penitencjarnym, specyfiką pracy kuratora sądowego, zjawiskami i subkulturami dewiacyjnymi.

Kryminologia prawnicza: Studia związane z kryminologią prawniczą ukierunkowane są na wiedzę kryminologiczną i kryminalistyczną powiązaną z procesem śledztwa prowadzonego przez policję lub prokuraturę. Podczas programu studiów studenci poznają zjawisko przestępczości i wykrywania przestępstw w takich obszarach, jak prawo karne i materialne, metody identyfikacji zwłok, kryminalistyka na miejscu zbrodni, prawo policyjne, registratury policyjne i rejestry sądowe, strategia bezpieczeństwa i zarządzania antykryzysowego w UE, przestępczość seksualna, symulacja rozpraw sądowych, kryminalistyczna problematyka osobowych środków dowodowych.

Chemia w kryminalistyce, chemia śledcza i sądowa: Kierunki związane z chemią w kryminalistyce to studia interdyscyplinarne, łączące kompetencje chemiczne z kompetencjami policyjnymi, śledczymi. Na kierunku chemia śledcza i sądowa, studenci otrzymują podstawową wiedzę ze wszystkich dziedzin chemii oraz zapoznają się z większością metod i procedur badawczych stosowanych współcześnie w naukach chemicznych i pokrewnych. Dodatkowo uzyskują wiedzę w zakresie technik śledczych i metod analitycznych stosowanych we współczesnej kryminalistyce. W trakcie studiów zdobywają kompetencje w takich obszarach, jak chemia analityczna, chemometria i biometria, analiza radiometryczna, toksykologia,wstrzykowa analiza przepływowa, fizykochemia kryminalistyczna, chemiczne badania kryminalistyczne i toksykologiczne, prawne aspekty pracy biegłego sądowego, środki odurzające i substancje psychotropowe w analizie toksykologicznej, oznaczanie trucizn nieorganicznych w materiale biologicznym, badanie materiałów kryjących, badania włókien, badania mikrookruchów szklanych, badania śladów powystrzałowych, zastosowanie elektroforezy kapilarnej do analizy leków w materiale biologicznym, profilowanie narkotyków techniką chromatografii cienkowarstwowej.

Biologia w kryminalistyce, biologia śledcza i sądowa: Kierunki związane z biologią w kryminalistyce to studia interdycyplinarne, łączące kompetencje biologiczne z kompetencjami policyjnymi, śledczymi. Na kierunku biologia śledcza i sądowa studenci otrzymują podstawową wiedzę ze wszystkich dziedzin biologii oraz zapoznają się z większością metod i procedur badawczych stosowanych współcześnie w naukach biologicznych i pokrewnych. Dodatkowo uzyskują wiedzę w zakresie technik śledczych jak i metod analitycznych stosowanych we współczesnej kryminalistyce. W trakcie studiów zdobywają kompetencje w takich obszarach, jak biologia molekularna i genetyka (badania śladów DNA), antropologia, entomologia, biochemia.

Psychokryminologia, psychokryminalistyka, psychologia śledcza i sądowa: Kierunki związane z psychologią w kryminalistyce i kryminologii to studia interdyscyplinarne, łączące kompetencje psychologiczne z kompetencjami policyjnymi, śledczymi. Na kierunku psychologia śledcza i sądowa studenci otrzymują podstawową wiedzę ze wszystkich dziedzin psychologii oraz zapoznają się z większością metod i procedur badawczych stosowanych współcześnie w naukach psychologicznych i pokrewnych. Dodatkowo uzyskują wiedzę w zakresie technik śledczych i metod analitycznych stosowanych we współczesnej kryminalistyce. W trakcie studiów zdobywają kompetencje w takich obszarach, jak profilowanie nieznanych sprawców przestępstw, mediacje i negocjacje w sytuacjach kryzysowych, pomoc psychologiczna dla ofiar przestępstw, psychologia w praktyce sądowej i penitencjarnej, przesłuchiwanie świadków i podejrzanych, resocjalizacja, działania profilaktyczne i korekcyjne, czynniki ryzyka wykorzystania seksualnego osób małoletnich i dorosłych oraz ich prewencja, diagnoza i działania profilaktyczne lub korekcyjne wobec osób przejawiających zaburzenia funkcjonowania społecznego i niedostosowanych społecznie. Podczas studiów związanych z psychologią oraz kryminalistyką i kryminologią można poznawać sferę emocji i intelektu potencjalnych przestępców, sprawców – kryminalistów, skazanych, osób resocjalizowanych oraz ofiar i pokrzywdzonych.

IT w kryminalistyce, informatyka śledcza i sądowa: Kierunki związane z informatyką w kryminalistyce to studia interdyscyplinarne, łączące kompetencje w obszarze IT z kompetencjami policyjnymi, śledczymi. Na kierunku informatyka śledcza i sądowa studenci otrzymują podstawową wiedzę ze wszystkich dziedzin informatyki oraz zapoznają się z większością metod i procedur badawczych stosowanych współcześnie w naukach informatycznych i pokrewnych. Dodatkowo uzyskują wiedzę w zakresie technik śledczych jak i metod analitycznych stosowanych we współczesnej kryminalistyce. W trakcie studiów zdobywają kompetencje w takich obszarach, jak cyberprzestępstwa, cyberbezpieczeństwo, badanie i analiza dowodów cyfrowych, techniki, oprogramowanie oraz sprzęt do elektronicznego zbierania dowodów przestępstw.

Toksykologia: Kierunki związane z toksykologią to studia skoncentrowane na substancjach szkodliwych dla organizmów żywych, mające negatywny wpływ na zdrowie, z wywołaniem śmierci włącznie. To zarówno trucizny, gdzie kontakt z substancją jest bezwzględnie śmiertelny, jak i substancje farmakologiczne, gdzie może dojść do zatrucia organizmu (leki, narkotyki i inne środki psychoaktywne, jak dopalacze, alkohol, nikotyna). Studenci zdobywają wiedzę z toksykologii klinicznej (badań diagnostycznych), toksykologii sądowej (w ramach postępowania dowodowego), uczą się wykrywania działania środków chemicznych zagrażających zdrowiu i życiu, ich rozpoznawania, uczą się analizy chemicznej, technik instrumentalnych i molekularnych w analizie toksykologicznej.

Wiktymologia: Kierunki związane z toksykologią to studia skoncentrowane na ofiarach wykroczeń i przestępstw. Łączą wiedzę z kryminologii, psychologii, socjologii i pedagogiki. Studenci zdobywają kompetencje związane z badaniem roli poszkodowanych, ich kondycją psychiczną, czynnikami sprzyjającymi w zostaniu ofiarą przestępstwa (zarówno wewnętrznymi – np. osobowość, wygląd, zachowanie, dane demograficzne, jak i zewnętrznymi – głównie otoczenie społeczne). Zajmują się także profilaktyką przestępstw związaną z zapobieganiem pojawianiu się czynników tworzących podatność na stanie się ofiarą przestępstwa.

Suicydologia: Kierunki związane z suicydologią to studia skoncentrowane na samobójstwach, próbach i demonstracjach samobójczych oraz innych zachowaniach autodestrukcyjnych (np. samookaleczeniach). Łączą wiedzę z kryminologii, psychologii, socjologii i pedagogiki. Studenci zdobywają kompetencje związane z badaniem zjawiska samobójstwa i zachowań autodestrukcyjnych, przyczyn psychologicznych i społecznych, kondycji psychicznej osób porywających się na swoje życie, czynników sprzyjających w zostaniu ofiarą samobójstw lub prób samobójczych. Zajmują się także profilaktyką przestępstw związaną z zapobieganiem pojawianiu się czynników tworzących podatność na stanie się ofiarą działań autodestrukcyjnych z zadaniem sobie śmierci włącznie.

Studia w Gdańsku i na Pomorzu

Gdańsk to największy ośrodek akademicki na Pomorzu i jednocześnie główny ośrodek w aglomeracji trójmiejskiej. Każdego roku w mieście studiuje około 70 tysięcy studentów, którzy uczęszczają na studia licencjackie, inżynierskie, jednolite magisterskie oraz studia magisterskie – drugiego stopnia. Co roku gdańskie uczelnie opuszcza grono 20 tysięcy absolwentek i absolwentów. Szeroka oferta studiów, w tym około 200 kierunków, i możliwość studiowania na kilkudziesięciu uczelniach, to bezsprzeczne atuty tego miasta. Stało się ono magnesem dla osób, które poszukują studiów i mieszkają w północnej części kraju, choć w Gdańsku znajdziecie również wielu studentów z południa Polski oraz zagranicy. Nowoczesna infrastruktura uczelniana i charakterystyczny campus w Gdańsku Oliwie, wpływają na komfort studiowania w tym miejscu. W Gdańsku studiowanie można połączyć z efektywnym wypoczynkiem. W ciepłe dni, fani plażowania mogą odpocząć na licznych gdańskich plażach lub przejść się po kilkudziesięciu parkach, które znajdują się w mieście, wśród nich jest między innymi Park Oliwski, który urzeka o każdej porze roku. Dużym powodzeniem cieszy się również Park Ronalda Reagana, zlokalizowany na gdańskim Przymorzu. W mieście znajdują się liczne ścieżki rowerowe oraz instytucje kultury, w tym teatry, kina studyjne i wystawy. Fani nocnego życia znajdą dla siebie bardzo bogatą ofertę pubów, barów oraz klubów, nie tylko dla studentów. Gdańsk to również doskonałe miejsce wypadowe na pobliskie Kaszuby, które docenią pasjonaci unikalnej przyrody i spokoju. Bogata historia Gdańska sprawia, że na każdym kroku można trafić na zabytki i historyczne miejsca, co jest dodatkowym atutem studiowania w stolicy Pomorza. Latem można tu uprawiać sporty wodne nad Bałtykiem, a zimą odkrywać piękne parki, starówkę oraz zachwycać się świątecznymi iluminacjami. Gdańsk jest wielokulturowy, dzięki czemu każdy może poczuć się w nim jak w domu, a bogata oferta studiów sprawi, że wybierzecie idealny kierunek dostosowany do swoich potrzeb. Swoją ofertę udostępniają tu zarówno uczelnie państwowe jak i prywatne.

Studia podyplomowe z prawa i administracji w Gdańsku i województwie pomorskim

Gdzie w Poznaniu i Wielkopolsce zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach stacjonarnych i on-line?

Praca po kierunku kryminalistyka, kryminologia i resocjalizacja

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku kryminalistyka, kryminologia i resocjalizacja na gdańskich i pomorskich uczelniach?

Zawód: pracownik cywilny w AW (Agencji Wywiadu)

Co to jest zawód pracownik cywilny w AW — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży pracownik cywilny w służbie mundurowej? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w Polsce? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest pracownik cywilny w AW?  Pracownik cywilny w AW (Agencji Wywiadu) może

Czytaj więcej »

Zawód: Komornik

Komornik – podobno jeden z najbardziej znienawidzonych, ale też owianych największą tajemnicą, zawodów w Polsce. Zajęcie to, sportretowane m.in. w filmie pt. “Komornik” (2005, reż. F. Falk), postrzegane jako niewdzięczne i trudne, wiąże się jednak z satysfakcjonującymi zarobkami i gwarancją braku nudy w pracy. Brzmi zachęcająco? Zapraszamy do zapoznania się z wymogami, które musi spełnić osoba zainteresowana wykonywaniem tego zawodu.

Czytaj więcej »

Zawód: pracownik cywilny w służbie więziennej

Co to jest zawód pracownik cywilny w służbie więziennej — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży pracownik cywilny w służbie mundurowej? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w Polsce? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest pracownik cywilny w służbie więziennej? Pracownik cywilny w służbie więziennej

Czytaj więcej »

Praca po kryminalistyce, kryminologii, resocjalizacji

Studia kryminalistyczne, kryminologiczne i resocjalizacyjne dają absolwentom szerokie możliwości pracy związanej z przestępczością, badaniem tego zjawiska, wykrywaniem czynów zabronionych i ściganiem sprawców, resocjalizacją i prewencją dają różne możliwości pracy: w organach ścigania, laboratoriach technik kryminalistycznych, sądownictwie, systemie penitencjarnym oraz instytucjach resocjalizacyjnych.

Policjant: Studia z kryminalistyki i kryminologii dają kompetencje do pracy w policji, w takich wydziałach jak wydział kryminalny, wydział do walki z handlem ludźmi, wydział poszukiwań i identyfikacji osób, wydział do spraw odzyskiwania mienia, wydział do walki z przestępczością gospodarczą, wydział do walki z korupcją, wydział dochodzeniowo-śledczy,
wydział techniki operacyjnej, wydział do walki z przestępczością narkotykową, biura do walki z cyberprzestępczością. Z kolei studia resocjalizacyjne dają kompetencje przydatne np. w pracy policjanta biura prewencji.

Technik kryminalistyki i pracownik laboratorium kryminalistycznego: Studia z kryminalistyki dają przygotowanie merytoryczne do pracy jako technik śledczy, ekspert zabezpieczający ślady na miejscu przestępstw, dokumentujący miejsce przestępstwa, analizujący dowody w laboratorium kryminalistycznym przy pomocy narzędzi technologicznych, analizy chemicznej, biologicznej, informatycznej oraz innych technik kryminalistycznych.

Psycholog policyjny i kryminalny, profiler, negocjator: Studia z psychokryminalistyki dają przygotowanie merytoryczne do pracy jako psycholog policyjny i śledczy. To z jednej strony przygotowanie do profilowania przestępców, techniki kryminalistycznej pozwalającej na budowanie sylwetek psychologicznych sprawców. Z drugiej strony to rola negocjatora w przypadku sytuacji kryzysowych (takich jak porwania, uprowadzenia, zagrożenie samobójstwem albo samobójstwem rozszerzonym – z morderstwem osób bliskich samobójcy). Wiedza psychologiczna w kontekście kryminalnym pomaga w zbudowaniu relacji z przestępcą. Wreszcie rola psychokryminologa przydaje się w niesieniu pomocy psychologicznej ofiarom przestępstw oraz policjantom narażonym na zagrożenie stresem pourazowym i innymi zagrożeniami dla kondycji psychicznej i emocjonalnej.

Strażnik w służbie więziennej, wychowawca penitencjarny: Zarówno studia z kryminalistyki (w tym psychokryminalistyki), jak i resocjalizacji dają przygotowanie merytoryczne do pracy w systemie penitencjarnym. Dostępne są dwie ścieżki kariery. Praca funkcjonariusza w służbie mundurowej, czyli strażnika w areszcie śledczym i zakładzie karnym związana jest z zapewnieniem sprawnego funkcjonowania instytucji wysokiego ryzyka. Kompetencje kryminologiczne i resocjalizacyjne pozwalają na zapewnienie bezproblemowego przebywania osób oskarżonych w areszcie do czasu wyroku sądowego oraz skazanych w procesie karnym. Z kolei praca cywilnego specjalisty w systemie penitencjarnym związana jest z procesem resocjalizacji – nakłonieniu do przestrzegania norm społecznych i prawnych skazanych (dorosłych w zakładach karnych i młodocianych przestępców w zakładach poprawczych) oraz zdemoralizowanych nieletnich pod opieką sądu rodzinnego i dla nieletnich. W przypadku problemowych dzieci i młodzieży można mówić o resocjalizacji w takich instytucjach, jak młodzieżowe ośrodki adaptacji społecznej, zakłady resocjalizacyjno-rewalidacyjne (dla nieletnich upośledzonych umysłowo), zakłady resocjalizacyjno-terapeutyczne (dla nieletnich z zaburzeniami psychicznymi lub innymi zaburzeniami osobowości, uzależnionych od środków odurzających, psychotropowych i alkoholu, nosicieli wirusa HIV) i zakłady readaptacyjne (głównie dla nieletnich odmawiających uczestnictwa w procesie wychowania, edukacji i terapii). To także praca w MOS-ach i MOW-ach. Młodzieżowe Ośrodki Socjoterapii, przeznaczone są dla osób z zaburzeniami rozwojowymi, problemami w nauce i życiu społecznym, zaburzeniami w funkcjonowaniu społecznym, zagrożone niedostosowaniem społecznym. Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze resocjalizują młodzież niedostosowaną społecznie skierowaną do nich orzeczeniem sądu.

Pracownik socjalny: Studia z resocjalizacji (pedagogiki resocjalizacyjnej) dają dobrą podstawę do pracy jako pracownik socjalny, specjalista od pomocy społecznej. Bardzo często osoby i rodziny wymagające takiego wsparcia zagrożone są demoralizacją, łamaniem norm społecznych i prawnych, a w konsekwencji mogą stać się zarówno sprawcami, jak i ofiarami przestępstw. Proces resocjalizacji jest jednym z obszarów wsparcia, żeby podopieczni mogli nabywać umiejętności samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Jako pracownik socjalny absolwent studiów resocjalizacyjnych może znaleźć pracę w takich instytucjach, jak: regionalny ośrodek polityki społecznej
powiatowe centrum pomocy rodzinie, OPS (ośrodek pomocy społecznej), MOPS – miejski – w miastach na prawach powiatu, centrum integracji społecznej, klub integracji społecznej, ośrodek interwencji kryzysowej, dom pomocy społecznej, a także w placówce służby zdrowia, zakładzie karnym i organizacji pozarządowej wyspecjalizowanej w pomocy społecznej.

Biegły sądowy: Studia z kryminalistyki, kryminologii, resocjalizacji, wiktymologii, suicydologii dają kompetencje do zdobywania doświadczenia, które umożliwi występowanie przed sądami różnego typu i stopnia, jako biegły sądowy. Wpisanie na listę biegłych sądowych w danej dziedzinie lub powołanie do konkretnej sprawy, to po pierwsza rola konsultanta (udzielanie porad i wskazówek, np. podczas oględzin miejsca przestępstwa), a po drugie opiniodawcy (przeprowadzenie konkretnej ekspertyzy i wydanie opinii w sprawie sądowej).

Kurator sądowy: Kurator sądowy to zawód prawniczo-pedagogiczny, wykonuje orzeczenia sądu dotyczące nadzoru nad osobami i rodzinami w sprawach karnych, rodzinnych i nieletnich. Wykonuje wobec swoich podopiecznych zadania o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym. Kuratorzy sądowi pracują zarówno z osobami pozostającymi na wolności (odwiedzając ich w domach), jak i w zakładach karnych, placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz leczniczo-rehabilitacyjnych. Studia resocjalizacyjne pozwalają na zdobycie zawodu kuratora sądowego, ale można go wykonywać także po studiach prawnych, pedagogicznych, psychologicznych, socjologicznych, nauk o rodzinie. Aplikacja kuratorska trwa jeden rok.

Toksykolog: Studia kryminalistyczne (w szczególności chemia sądowa i toksykologia) dają kompetencje do pracy jako specjalista od wykrywania substancji szkodliwych, ich identyfikacji oraz ewentualnego zapobiegania skutkom ich stosowania. Podstawą pracy toksykologa jest badanie toksykologiczne, czyli analiza składu chemicznego ludzkich tkanek takich krew, skóra oraz moczu, płynów ustrojowych, płynu mózgowo-rdzeniowego, a także włosów. Toksykologia sądowa to praca dla policji lub w laboratorium kryminalistycznym. Toksykolog bada wtedy substancje szkodliwe, które dostały się do ciała człowieka albo w wyniku przestępstwa (morderstwo, próba morderstwa, podtruwanie) lub czynu zabronionego (zażywanie substancji psychoaktywnych zakazanych przez prawo np. narkotyki lub dopalacze, lub częściowo zabronionych – alkohol podczas prowadzenia pojazdów). Toksykologia użytkowa i toksykologia środowiskowa to praca w chemicznych laboratoriach analitycznych, gdzie bada się powszechnie wykorzystywane legalnie środki chemiczne (np. pestycydy, środki konserwujące, leki) oraz nielegalnie, powodujące np. zatrucie środowiska toksycznymi odpadami chemicznymi. Toksykologia kliniczna to praca w szpitalu, gdzie toksykolog zajmuje się ostrymi zatruciami środkami chemicznymi (zatrucia zawodowe, przypadkowe i samobójcze), diagnostyką i ich leczeniem oraz odtruwaniem.

Kryminolog-naukowiec, pedagog resocjalizacyjny-naukowiec: Jako absolwent studiów kryminologicznych (w tym wiktymologicznych i suicydologicznych) oraz resocjalizacyjnych możesz rozpocząć aktywność naukową na uczelni lub w instytucji badawczej. Nieuniknione będą wtedy studia doktoranckie (po studiach magisterskich „uzupełniających”), praca naukowa, niekiedy praca dydaktyczna (uczenie studentów).

Praca po studiach w Gdańsku i na Pomorzu

Gdańsk to również bardzo rozbudowany i atrakcyjny dla absolwentów rynek pracy. W związku z tym nie powinni oni mieć większych problemów z płynnym wejściem w rolę pracownika po ukończeniu studiów, jeżeli zostaną w Trójmieście. Dyplomy gdańskich uczelni są również cenione w innych miastach. Gdańsk od lat może poszczycić się jednym z najmniejszych poziomów bezrobocia w Polsce. Gospodarka tego miasta opiera się na wielu sektorach, w tym transporcie morskim, usługach portowych, turystyce, nowych technologiach, czy wydobyciu surowców. Aktualnie stopa bezrobocia w Gdańsku wynosi 3,7% i jest prawie dwukrotnie niższa od średniej krajowej. To dodatkowy atut dla osób, które chcą studiować w Gdańsku lub zbliżają się do ukończenia uczelni i wejścia na rynek pracy. Gdańscy pracodawcy są również bardzo otwarci na studentów, którzy chcą łączyć edukację z rozwojem kariery zawodowej. Bezrobocie w całym województwie pomorskim wynosi około 6,2% i jest porównywalne ze średnią krajową. Miasto zlokalizowane jest nad Zatoką Gdańską i znajduje się w nim wiele firm, które związały się z morzem. Do grona renomowanych pracodawców zaliczają się Zarząd Portu Gdańsk, terminal kontenerowy DCT Gdańsk, czy też Remontowa Holding S.A .GK. W gronie czołowych pracodawców plasuje się również Grupa Lotos S.A. GK, Energa S.A. GK, czy też potentat z branży odzieżowej, firma LPP S.A. Gdańsk jest również otwarty na nowe technologie, dzięki czemu znajdziecie tu wiele rozwijających się spółek technologicznych. Rynek pracy w Gdańsku jest ściśle powiązany z całą aglomeracją trójmiejską, dlatego absolwenci tutejszych uczelni z powodzeniem mogą pracować również w Gdyni lub w Sopocie.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję