Site logo

Dlaczego warto studiować na Politechnice Świętokrzyskiej?

Politechnika Świętokrzyska w Kielcach jest jedną z najnowocześniejszych i dynamicznie rozwijających się uczelni w Polsce. Kształci studentów na pięciu wydziałach: Budownictwa i Architektury, Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki, Mechatroniki i Budowy Maszyn, Zarządzania i Modelowania Komputerowego. Na temat Politechniki, oferty kształcenia oraz perspektyw zatrudnienia absolwentów rozmawiamy z prof. dr hab. inż. Stanisławem Adamczakiem, Rektorem Politechniki Świętokrzyskiej.

Politechnika Świętokrzyska w Kielcach jako jedna z niewielu uczelni w Polsce nie odczuła niżu demograficznego. Czy zdaniem Pana Rektora miały na to wpływ środki unijne zainwestowana na PŚ?

Myślę że tak, ponieważ środki z Unii Europejskiej zainwestowaliśmy w doskonałą infrastrukturę badawczą i dydaktyczną. Kandydaci, którzy interesują się studiami technicznymi zwracają na to uwagę przy podejmowaniu decyzji o miejscu studiowania.

Jak konkretnie wyglądały te inwestycje?

To były naprawdę duże kwoty. W sumie zainwestowaliśmy około 300 milionów złotych, a z tego 110 milionów złotych przeznaczyliśmy na samo wyposażenie laboratoriów badawczych i dydaktycznych. Obecnie mamy około 100 laboratoriów doskonale wyposażonych w najlepszą na świecie aparaturę. Część z nich jest wyjątkowa na skalę całego kraju. Poza tym mamy także wiele projektów, w których sami wytwarzamy aparaturę pomiarową. Nie sztuką jest dokonywać zakupów za duże pieniądze, ale kiedy w oparciu o zakupione przyrządów pomiarowych i systemów produkcyjnych potrafimy wytworzyć coś własnego. Na dodatek jest to dla nas ważny przedmiot działalności komercyjnej uczelni.

Jak w oparciu o tę infrastrukturę budują Państwo ofertę studiów na Politechnice Świętokrzyskiej?

Mamy obecnie 18 kierunków studiów. Nie tworzyliśmy sztucznie kierunków studiów, które mogłyby być chwytem reklamowo-promocyjnym. Skupiamy się raczej na tradycyjnych kierunkach politechnicznych i ich rozbudowywania o system specjalności najwazniejszych dla nowoczesnej gospodarki. Tak, aby przygotować dla biznesu przygotować odpowiednie kadry inżynieryjne. W tym roku wśród kandydatów pojawiła się nowa tendencja. Najchętniej wybierali na naszej uczelni informatykę, podczas gdy wcześniej dominowało budownictwo. To jednak naturalne. Informatyka odgrywa przecież coraz większą rolę w naszym codziennym życiu. Coraz więcej zatem chętnych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych do studiowania właśnie kierunków informatycznych.

Z jednej strony liczba kandydatów na Politechnikę Świętojrzyską pozostaje bez zmian, a z drugiej spada liczba maturzystów w regionie. Czy to znaczy, że mają Państwo więcej kandydatów na studia z innych województw?

Tak, Politechnika Świętokrzyska jest nie tylko uczelnią regionalną, ale każdego roku mamy coraz więcej studentów z innych regionów. Świadomie promujemy naszą uczelnie poza województwem świętokrzyskim i to przynosi rezultaty. Pokazujemy, że studiując kierunki techniczne w Kielcach kandydat otrzymuje pakiet korzyści, których nie otrzyma na innych uczelniach. Promując naszą ofertę skupiamy się na trzech z nich wyrażonych w formule: atrakcyjnie, blisko i tanio.

Jak ją odczytywać?

Atrakcyjnie, bo nasza uczelnia jest korzystnie zlokalizowana w Górach Świętokrzyskich. Wiadomo co się za tym kryje – np. wyciągi narciarskie , akweny wodne, powiązanie z historią i tradycją. Blisko, bo mamy zwarty kampus uczelniany na 22 hektarach w centrum miasta. Można nie korzystać wcale z komunikacji miejskiej, mając dostęp do infrastruktury Kielc. A tanio, bo nieporównywalnie niższe są koszty utrzymania na studiach technicznych w Kielcach, w porównaniu z wielkimi aglomeracjami miejskimi. To też ma spore znaczenie dla części kandydatów.

Jeśli wybiorę Politechnikę Świętokrzyską to otrzymam atrakcyjny program studiów technicznych, ale co potem? Jak wyglądają losy absolwentów uczelni?

Śledzimy losy osób opuszczających progi uczelni i prowadzimy badania na temat ich kariery zawodowej. Wynika z nich, że ponad 80% absolwentów uzyskuje pracę zaraz po ukończeniu studiów. Także ponad 80% pracodawców ocenia, ze kształcimy ich dobrze lub bardzo dobrze. Blisko 90% absolwentów jest dumna, że skończyło Politechnikę Świętokrzyską i gdyby mieli jeszcze raz podejmować studia, ponownie zaczęliby je na naszej uczelni. To potwierdza, ze dajemy dobre wykształcenie i absolwenci mają duże możliwość odniesienia sukcesu zawodowego i materialnego.

Czy mają Państwo dobre doświadczenia ze współpracy z biznesem, skoro tak łatwo znaleźć pracę po Politechnice Świętokrzyskiej?

Mamy bardzo dobre. Pewnie po części wynika to z faktu, że zdecydowana większość firm w Kielcach to tzw. firmy absolwenckie. Utworzone przez absolwentów Politechniki Świętokrzyskiej, z którymi naturalnie mamy dobre relacje. W związku z tym także spora część ich pracowników to nasi absolwenci. Sprawdziło się hasło, że absolwent Politechniki Świętokrzyskiej, który zostaje decydentem, chętnie zatrudnia absolwentów swojej macierzystej uczelni. Rozwijamy także współpracę merytoryczną, jednak tutaj problemem jest bariera finansowa. Jest wiele polskich firm, które po prostu nie mają środków na rozwój czy innowacje.

Ktoś kto komu podoba się oferta Politechniki Świętokrzyskiej może się jednak zastanawiać czy Kielce są dobrym miejscem do tzw. “życia studenckiego”? Czy to nie jest tak, że popołudniami i wieczorami nic się nie dzieje?

Jest wręcz odwrotnie. Z jednej strony mała odległość z kampusu do centrum miasta sprzyja prowadzeniu aktywności kulturalnej i towarzyskiej. Jednak jako uczelnia także staramy się dawać studentom możliwość atrakcyjnego spędzania wolnego czasu. Mamy uczelniany “Klub pod Krechą” gdzie odbywają się koncerty i zajęcia dla studentów. Mamy aktywny Akademicki Zespół Sportowy. Student może spędzać na różne sposoby czas po wykładach i trudno się u nas nudzić.

Jak Pan widzi przyszłość Politechniki Świętokrzyskiej?

Biorąc pod uwagę wszelkie możliwości i ograniczenia związane np. z niżem demograficznym naszym celem powinno być utrzymanie obecnego, dobrego stanu posiadania. Będziemy dążyli, aby nadal nie odnotować spadku studentów. O to, aby była dobra kondycja finansowa uczelni. I oczywiście o to, aby w pełni wykorzystywać nowoczesną infrastrukturę stworzoną przy wsparciu środków unijnych.

Jakich zmian można oczekiwać w przypadku oferty dydaktycznej? Czy jakieś będą wygasać?

Mamy kierunki podstawowe dla tworzenia kadr inżynierskich dla nowoczesnej gospodarki, więc nie sądzę aby któryś był zawieszony albo nie funkcjonował z powodu braku chętnych. Na naszej uczelni jest zachowana pewna równowaga. Są pewne kierunki bardziej, inne mniej popularne ale mamy zawsze niezbędną liczbę studentów, aby z powodzeniem uruchamiać studia na każdym kierunku.

Mówił Pan o trzech podstawowych atutach studiowania na Politechnice Świętokrzyskiej. Gdyby miał Pan zachęcić do studiowania na uczelni wahającą się osobę, to jak by Pan to zrobił?

Powiedziałbym, że naprawdę warto u nas studiować bo nigdy się tego potem nie żałuje. Mamy na Politechnice Świętokrzyskiej tyle pozytywnych elementów studiowania kierunków technicznych, że Ci którzy ją wybierają, na pewno nie popełniają błędu. I sami tak myślą już jako nasi absolwenci.

Dziękuję za rozmowę.
Dziękuję bardzo.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję