Site logo

Studia chemiczne na UŁ – kierunek na biznes, naukę i edukację

Myślisz o studiach chemicznych, ale obawiasz się czy znajdziesz po nich dobrą pracę? Istnieją różne kierunki studiów, które wiążą się z chemią w najrozmaitszy sposób. Wybierając je warto pomyśleć, jaka przyszłość zawodowa najbardziej odpowiada Twoim predyspozycjom – podpowiadają eksperci z Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego.

Czujesz chemię do chemii?

Jeśli w szkole średniej pasjonowały cię zajęcia chemii to koniecznie sprawdź kierunek chemiczny na Uniwersytecie Łódzkim.

Dlaczego akurat w Łodzi?


– Studiowanie chemii to wielka przygoda, ale i wyzwanie dla każdego kto chce poznać jak zbudowany jest świat na poziomie cząsteczkowym i atomowym – mówi dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego, prof. UŁ dr hab. Sławomira Skrzypek – Chemia wytycza nieustanny postęp technologiczny współczesnej cywilizacji w wielu różnych obszarach. Wzajemnie napędzają się badania naukowe w dziedzinie chemii i biznes wykorzystujący odkrycia i innowacje chemiczne w praktyce. Z kolei im więcej młodych ludzi już w szkole będzie pogłębiać swoje pasje chemiczne, tym łatwiej będzie później budować nowoczesną chemię uniwersytecką i biznesową – dodaje prof. Skrzypek.

Studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego są dla osób, które wiążą swoją przyszłość z takimi dziedzinami jak:

 • chemia w nauce,
 • chemia w edukacji,
 • chemia w biznesie.

Chemia w biznesie
Jeśli myślisz o karierze chemika w sferze biznesu warto studiować na Wydziale Chemii UŁ. Polecane w tym przypadku studia to:

 • chemia kosmetyczna w ramach kierunku chemia,
 • chemia i nanotechnologia nowoczesnych materiałów w ramach kierunku chemia,
 • chemia kosmetyków i farmaceutyków z elementami biznesu,
 • analityka chemiczna,
 • międzyobszarowe indywidualne studia matematyczno-przyrodnicze,
 • chemia materiałów i nanotechnologia.

Biznes związany z chemią to nie tylko wytwarzanie substancji wykorzystywanych w przemyśle. To także nowoczesne technologie, wykorzystywane w innych dziedzinach takich jak:

 • medycyna,
 • przemysł farmaceutyczny,
 • przemysł kosmetyczny,
 • przemysł spożywczy,
 • rolnictwo,
 • przemysł samochodowy,
 • budownictwo.

Podstawą do budowania kariery w biznesie po studiach na Wydziale Chemii UŁ są dobre relacje z sektorem przemysłowym. Dużą zaletą studiów na Wydziale Chemii UŁ jest łatwość w odbywaniu staży i praktyk, co wiąże się z tym,  że program układany jest w porozumieniu z przyszłymi pracodawcami. Szczególnie mocne są relacje Wydziału z sektorem chemii zdrowia i urody, czyli firmami zajmującymi się produkcją farmaceutyków i kosmetyków. Nowością w ofercie wydziału jest Chemia Materiałów i Nanotechnologia – pierwszy kierunek inżynierski na studiach chemicznych Uniwersytetu Łódzkiego.”

Byłam na praktykach w firmie Delia Cosmetics, a po studiach rozpoczęłam w niej pracę w dziale badawczo – rozwojowym

Dominika Świątczak, absolwentka Wydziału Chemii  UŁ. Dominika zajmuje się m.in. technologią wytwarzania nowych kosmetyków.

Chemia w nauce

Jeśli myślisz o budowaniu swojej przyszłości chemicznej w powiązaniu z nauką, warto wybrać na Wydziale Chemii UŁ takie studia, jak:

 • chemia w nauce i gospodarce w ramach kierunku chemia,
 • analityka chemiczna,
 • międzyobszarowe indywidualne studia matematyczno-przyrodnicze.

Studiowanie chemii umożliwia jedną z najszybszych ścieżek kariery naukowej – zarówno uniwersyteckiej, jak i w laboratoriach pozauczelnianych. Uniwersytet Łódzki  Wydział Chemii ma uprawnienia do prowadzenia studiów doktoranckich i nadawania tytułu doktora chemii. Na Wydziale prowadzone są badania, które finansowane są w ramach krajowych i unijnych grantów naukowych. Studenci wyjeżdżają także za granicę w ramach programów mobilnościowych takich jak  Erasmus+, CEEPUS.

– Podczas studiów licencjackich i magisterskich  chemia na tyle mi się spodobała, że zostałam doktorantką. W ramach swojej pracy, realizuje wiele projektów badawczych, między innymi syntezuję kompleksy złota oraz pochodne perylenu, które wykazują właściwości fluorescencyjne i dzięki temu mogą znaleźć zastosowanie jako barwniki i znaczniki w biotechnologii.

Marta Głodek, studentka studiów trzeciego stopnia

Współczesna chemia to różnego rodzaju laboratoria naukowo-badawcze i rozwojowe, w tym między innymi  laboratoria ochrony środowiska, analityczne, kryminalistyczne, kontroli jakości i kliniczne. Ten kierunek rozwoju studentów jest bardzo ważny dla Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego. Wydział Chemii UŁ posiada m.in. akredytację European Chemistry Thematic Network, UKA – Eurobachelor Label i Euromaster Label, a także akredytację Uniwersyteckiej oraz Państwowej Komisji Akredytacyjnej.

Wydział Chemii UŁ dysponuje też nowoczesnym i bardzo dobrze wyposażonym zapleczem, na które składają się sale wykładowe i seminaryjne oraz dobrze wyposażone laboratoria, które w przypadku kierunku eksperymentalnego stanowią nieodłączny i zarazem najistotniejszy element wpływający na jakość kształcenia.

Chemia w edukacji

Jeżeli natomiast zastanawiasz się nad pracą w szkole, pomyśl o kierunku “Nauczanie chemii” na Wydziale Chemii UŁ. Reforma edukacji zwiększyła  zakres przedmiotu chemia w szkołach podstawowych, liceach, technikach oraz w nowych szkołach branżowych. Nauczycielskie studia kwalifikacyjne zwiększają atrakcyjność, ponieważ rośnie popyt na nauczycieli chemii. To dobra ścieżka rozwoju także jako uzupełnienie kwalifikacji dla nauczycieli innych przedmiotów takich jak:  przyroda, fizyka, geografia, biologia. Studia te pozwolą im zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy. Wydział Chemii Uniwersytetu Łódzkiego umożliwia zdobycie kwalifikacji nauczycielskich w ramach kierunku studiów magisterskich “nauczanie chemii” z pełnymi uprawnieniami nauczycielskimi.

Studia chemiczne, czyli plan B

Wybór studiów chemicznych jest dobrym rozwiązaniem dla kandydatów, którzy myślą o bardziej obleganych kierunkach studiów. Okazuje się, że to mogą być prawdziwe studia przyszłości, dające kwalifikacje bardziej cenione na rynku pracy, niż w przypadku absolwentów studiów medycznych, farmacji, biotechnologii czy weterynarii.

Planowałem zostać weterynarzem. Życie jednak ułożyło mi się trochę inaczej i teraz studiuję chemię. A ponieważ studia chemiczne to między innymi leki, nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt, to właśnie w tą stronę chciałbym pokierować moją pracę naukową.

Kamil Świątek, student Wydziału Chemii UŁ

– Mamy duże możliwości rozwoju dla studentów na Wydziale Chemii UŁ, zarówno tych którzy marzą o takich studiach, jak i dla tych, dla których jest to kierunek drugiego wyboru – zapewnia prof. Skrzypek.

Czujesz chemię do chemii?

Jeśli w szkole średniej pasjonowały cię zajęcia chemii to koniecznie sprawdź kierunek chemiczny na Uniwersytecie Łódzkim.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję