Site logo

Studia chemiczne na UŁ – kierunek na biznes, naukę i edukację

Myślisz o studiach chemicznych, ale obawiasz się czy znajdziesz po nich dobrą pracę? Istnieją różne kierunki studiów, które wiążą się z chemią w najrozmaitszy sposób. Wybierając je warto pomyśleć, jaka przyszłość zawodowa najbardziej odpowiada Twoim predyspozycjom – podpowiadają eksperci z Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego.

Czujesz chemię do chemii?

Jeśli w szkole średniej pasjonowały cię zajęcia chemii to koniecznie sprawdź kierunek chemiczny na Uniwersytecie Łódzkim.

Dlaczego akurat w Łodzi?


– Studiowanie chemii to wielka przygoda, ale i wyzwanie dla każdego kto chce poznać jak zbudowany jest świat na poziomie cząsteczkowym i atomowym – mówi dziekan Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego, prof. UŁ dr hab. Sławomira Skrzypek – Chemia wytycza nieustanny postęp technologiczny współczesnej cywilizacji w wielu różnych obszarach. Wzajemnie napędzają się badania naukowe w dziedzinie chemii i biznes wykorzystujący odkrycia i innowacje chemiczne w praktyce. Z kolei im więcej młodych ludzi już w szkole będzie pogłębiać swoje pasje chemiczne, tym łatwiej będzie później budować nowoczesną chemię uniwersytecką i biznesową – dodaje prof. Skrzypek.

Studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego są dla osób, które wiążą swoją przyszłość z takimi dziedzinami jak:

  • chemia w nauce,
  • chemia w edukacji,
  • chemia w biznesie.

Chemia w biznesie
Jeśli myślisz o karierze chemika w sferze biznesu warto studiować na Wydziale Chemii UŁ. Polecane w tym przypadku studia to:

  • chemia kosmetyczna w ramach kierunku chemia,
  • chemia i nanotechnologia nowoczesnych materiałów w ramach kierunku chemia,
  • chemia kosmetyków i farmaceutyków z elementami biznesu,
  • analityka chemiczna,
  • międzyobszarowe indywidualne studia matematyczno-przyrodnicze,
  • chemia materiałów i nanotechnologia.

Biznes związany z chemią to nie tylko wytwarzanie substancji wykorzystywanych w przemyśle. To także nowoczesne technologie, wykorzystywane w innych dziedzinach takich jak:

  • medycyna,
  • przemysł farmaceutyczny,
  • przemysł kosmetyczny,
  • przemysł spożywczy,
  • rolnictwo,
  • przemysł samochodowy,
  • budownictwo.

Podstawą do budowania kariery w biznesie po studiach na Wydziale Chemii UŁ są dobre relacje z sektorem przemysłowym. Dużą zaletą studiów na Wydziale Chemii UŁ jest łatwość w odbywaniu staży i praktyk, co wiąże się z tym,  że program układany jest w porozumieniu z przyszłymi pracodawcami. Szczególnie mocne są relacje Wydziału z sektorem chemii zdrowia i urody, czyli firmami zajmującymi się produkcją farmaceutyków i kosmetyków. Nowością w ofercie wydziału jest Chemia Materiałów i Nanotechnologia – pierwszy kierunek inżynierski na studiach chemicznych Uniwersytetu Łódzkiego.”

Byłam na praktykach w firmie Delia Cosmetics, a po studiach rozpoczęłam w niej pracę w dziale badawczo – rozwojowym

Dominika Świątczak, absolwentka Wydziału Chemii  UŁ. Dominika zajmuje się m.in. technologią wytwarzania nowych kosmetyków.

Chemia w nauce

Jeśli myślisz o budowaniu swojej przyszłości chemicznej w powiązaniu z nauką, warto wybrać na Wydziale Chemii UŁ takie studia, jak:

  • chemia w nauce i gospodarce w ramach kierunku chemia,
  • analityka chemiczna,
  • międzyobszarowe indywidualne studia matematyczno-przyrodnicze.

Studiowanie chemii umożliwia jedną z najszybszych ścieżek kariery naukowej – zarówno uniwersyteckiej, jak i w laboratoriach pozauczelnianych. Uniwersytet Łódzki  Wydział Chemii ma uprawnienia do prowadzenia studiów doktoranckich i nadawania tytułu doktora chemii. Na Wydziale prowadzone są badania, które finansowane są w ramach krajowych i unijnych grantów naukowych. Studenci wyjeżdżają także za granicę w ramach programów mobilnościowych takich jak  Erasmus+, CEEPUS.

– Podczas studiów licencjackich i magisterskich  chemia na tyle mi się spodobała, że zostałam doktorantką. W ramach swojej pracy, realizuje wiele projektów badawczych, między innymi syntezuję kompleksy złota oraz pochodne perylenu, które wykazują właściwości fluorescencyjne i dzięki temu mogą znaleźć zastosowanie jako barwniki i znaczniki w biotechnologii.

Marta Głodek, studentka studiów trzeciego stopnia

Współczesna chemia to różnego rodzaju laboratoria naukowo-badawcze i rozwojowe, w tym między innymi  laboratoria ochrony środowiska, analityczne, kryminalistyczne, kontroli jakości i kliniczne. Ten kierunek rozwoju studentów jest bardzo ważny dla Wydziału Chemii Uniwersytetu Łódzkiego. Wydział Chemii UŁ posiada m.in. akredytację European Chemistry Thematic Network, UKA – Eurobachelor Label i Euromaster Label, a także akredytację Uniwersyteckiej oraz Państwowej Komisji Akredytacyjnej.

Wydział Chemii UŁ dysponuje też nowoczesnym i bardzo dobrze wyposażonym zapleczem, na które składają się sale wykładowe i seminaryjne oraz dobrze wyposażone laboratoria, które w przypadku kierunku eksperymentalnego stanowią nieodłączny i zarazem najistotniejszy element wpływający na jakość kształcenia.

Chemia w edukacji

Jeżeli natomiast zastanawiasz się nad pracą w szkole, pomyśl o kierunku “Nauczanie chemii” na Wydziale Chemii UŁ. Reforma edukacji zwiększyła  zakres przedmiotu chemia w szkołach podstawowych, liceach, technikach oraz w nowych szkołach branżowych. Nauczycielskie studia kwalifikacyjne zwiększają atrakcyjność, ponieważ rośnie popyt na nauczycieli chemii. To dobra ścieżka rozwoju także jako uzupełnienie kwalifikacji dla nauczycieli innych przedmiotów takich jak:  przyroda, fizyka, geografia, biologia. Studia te pozwolą im zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy. Wydział Chemii Uniwersytetu Łódzkiego umożliwia zdobycie kwalifikacji nauczycielskich w ramach kierunku studiów magisterskich “nauczanie chemii” z pełnymi uprawnieniami nauczycielskimi.

Studia chemiczne, czyli plan B

Wybór studiów chemicznych jest dobrym rozwiązaniem dla kandydatów, którzy myślą o bardziej obleganych kierunkach studiów. Okazuje się, że to mogą być prawdziwe studia przyszłości, dające kwalifikacje bardziej cenione na rynku pracy, niż w przypadku absolwentów studiów medycznych, farmacji, biotechnologii czy weterynarii.

Planowałem zostać weterynarzem. Życie jednak ułożyło mi się trochę inaczej i teraz studiuję chemię. A ponieważ studia chemiczne to między innymi leki, nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt, to właśnie w tą stronę chciałbym pokierować moją pracę naukową.

Kamil Świątek, student Wydziału Chemii UŁ

– Mamy duże możliwości rozwoju dla studentów na Wydziale Chemii UŁ, zarówno tych którzy marzą o takich studiach, jak i dla tych, dla których jest to kierunek drugiego wyboru – zapewnia prof. Skrzypek.

Czujesz chemię do chemii?

Jeśli w szkole średniej pasjonowały cię zajęcia chemii to koniecznie sprawdź kierunek chemiczny na Uniwersytecie Łódzkim.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zawód: Biolog

Fascynujesz się biologią i otaczającym światem? Chciałbyś prowadzić badania i przygotowywać publikacje naukowe? Działalność dydaktyczna stanowi dla Ciebie ciekawe uzupełnienie obowiązków? Oznacza to tylko jedno:

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję