Site logo

Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego

Studenci kierunku Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo poznają rangę i znaczenie informacji we współczesnym świecie. Uczą się stosować profesjonalne metody jej wyszukiwania, selekcjonowania, oceniania, przetwarzania i wykorzystywania. Analizując procesy, które kształtowały książkę w przeszłości, starają się odkrywać jej współczesne oblicze i środowisko, w którym funkcjonuje – zarówno od strony organizacji instytucji książki i informacji, jak i ich technologicznego wyposażenia.

Na studiach II stopnia studenci wybierają jedną z następujących specjalności: edytorstwo, biblioteki cyfrowe, biblioteki w społeczeństwie wiedzy, prasa w systemie informacji.

Program
Program kierunku Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo koncentruje się wokół trzech bloków tematycznych: bibliologicznego (tu m.in. przedmioty: Historia kultury książki, Typografia i grafika książki, Czytelnictwo) bibliotekoznawczego (tu m.in. przedmioty: Biblioteka jako instytucja kultury i informacji, Organizacja i zarządzanie biblioteką, Zintegrowane systemy biblioteczne, Techniki komunikacyjne w bibliotece) informacyjnego (tu m.in. przedmioty: Źródła informacji, Bazy danych w Internecie, Zarządzanie danymi bibliograficznymi, Heurystyka informacyjna, Architektura informacji sieciowej, Rynek informacji elektronicznej)


Absolwenc
i
Absolwenta kierunku Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo można scharakteryzować jako pracownika nowoczesnego sektora informacji. Jest on przygotowany do pracy w:

  • bibliotekach naukowych, publicznych, szkolnych,
  • mediatekach i centrach informacji.

Nabyte podczas studiów kompetencje może on wykorzystać także w innych zawodach związanych z zarządzaniem informacją i wiedzą, np.:

  • brokera informacji,
  • redaktora,
  • księgarza,
  • antykwariusza.

Zasady rekrutacji

Studia stacjonarne

Studia I stopnia (3-letnie licencjackie)

Nowa matura

  • W postępowaniu rekrutacyjnym brane będą pod uwagę wyniki egzaminów maturalnych z przedmiotów wymienionych w tabeli.
  • Wynik egzaminu maturalnego, wyrażony jako liczba uzyskanych procentów, pomnożony będzie przez odpowiedni współczynnik zawarty w tabeli.
  • Jeśli egzamin z danego przedmiotu zdawany był na dwóch poziomach, pod uwagę brany będzie wynik korzystniejszy.
  • Lista rankingowa tworzona będzie na podstawie sumy uzyskanych punktów.

Stara matura

W postępowaniu rekrutacyjnym na studia stacjonarne I stopnia (licencjackie) na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo w roku akademickim 2012/2013 kandydaci ze starą maturą będą przystępować do egzaminu pisemnego w formie testu z zakresu wiedzy o literaturze i o współczesnej kulturze (ze szczególnym uwzględnieniem kultury literackiej). Kandydaci przyjmowani będą według listy rankingowej stworzonej na podstawie wyników testu wyrażonych w punktach. Do zdania testu wymagane będzie uzyskanie min. 60 % punktów.

Studia II stopnia (2-letnie magisterskie)

Na studia mogą być przyjęci w pierwszej kolejności absolwenci studiów pierwszego stopnia kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo prowadzonych na Uniwersytecie Wrocławskim. O przyjęciu w ramach ustalonego limitu przyjęć zadecyduje miejsce na liście rankingowej sporządzonej według oceny na dyplomie ukończenia studiów.

Jeśli limit miejsc nie zostanie wypełniony, w dalszej kolejności przyjmowani będą absolwenci studiów pierwszego stopnia kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo prowadzonych na innych uczelniach. O przyjęciu w ramach ustalonego limitu przyjęć zadecyduje miejsce na liście rankingowej sporządzonej według oceny na dyplomie ukończenia studiów.

Jeśli limit miejsc nie zostanie wypełniony, w dalszej kolejności przyjmowani będą absolwenci studiów pierwszego stopnia innych kierunków. O przyjęciu w ramach ustalonego limitu przyjęć zadecyduje miejsce na liście rankingowej sporządzonej według oceny na dyplomie ukończenia studiów.

Studia niestacjonarne

Studia I stopnia (3-letnie licencjackie)
Nowa matura i stara matura
Przyjęcie na studia nastąpi na podstawie złożonych dokumentów.

Studia II stopnia (2-letnie magisterskie)
Na studia zostaną przyjęci absolwenci studiów pierwszego stopnia dowolnego kierunku studiów na podstawie złożonych dokumentów.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję