Site logo

Studiuj Filologię klasyczną na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego

Łacina? Greka? „Te dwie mowie są i piękne, i obfite, i dawne, a pisano niemi takie rzeczy, których kto nie wie, nędznie a mizernie żywie na świecie; w tych jest filozofija, w tych prawo podług rozumu a przyrodzenia pisane, w tych ine nauki, które błogosławiony czynią żywot nasz”. (Łukasz Górnicki)

 
Rozmawiamy z panią dr Marią Otto, absolwentką filologii klasycznej, obecnie pracownikiem PAN Biblioteki Gdańskiej.

Co spowodowało, że zdecydowałaś się akurat na studiowanie filologii klasycznej? Rozważałaś także wybór zupełnie innych studiów.
Antykiem interesowałam się od zawsze. Pierwszą fascynację wzbudziły Opowieści z zaczarowanego lasu autorstwa Nathaniela Hawthorne’a, których lektura skłoniła mnie do dalszego zagłębiania się w świat mitologii, najpierw greckiej, następnie również rzymskiej. Gdy w liceum zaczęłam naukę łaciny, stwierdziłam, że w przyszłości pragnę poświęcić się językom, literaturze i kulturze basenu Morza Śródziemnego, które mimo że od wieków stanowiły przedmiot badań, wciąż oferują naukowcom zagadnienia czekające na odkrycie.

Jak mogłabyś krótko scharakteryzować studia na filologii klasycznej?
Filologia klasyczna to kierunek, dzięki któremu możemy poznać i zrozumieć korzenie naszej kultury. Studiowanie języków klasycznych daje okazję do nauki logicznego myślenia, a także pozwala wzbogacić zasób słownictwa używanego w języku ojczystym. Studia te nie tylko umożliwiają obcowanie z literaturą, kulturą, sztuką i językiem sprzed wieków, ale także prowadzą do ogólnego rozwoju intelektualnego absolwenta. 

Na ile oferta programowa studiów klasycznych w Gdańsku spełniała Twoje oczekiwania?
Oferta programowa przygotowana przez Katedrę Filologii Klasycznej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego zdecydowanie przerosła moje oczekiwania. Dzięki bogatemu i przemyślanemu programowi dziś jestem profesjonalistką, sprawdzam się w pracy bibliotekarza w bibliotece naukowej oraz uczestniczę w projektach badawczych, również na szczeblu międzynarodowym. Zostałam przygotowana do tłumaczenia i analizy tekstów greckich i łacińskich, antycznych i późniejszych, mogę dziś z pełną odpowiedzialnością zajmować się europejską spuścizną literacką.

Czy prawdą jest, że znajomość języków starogreckiego i łacińskiego jest pomocna w nauce innych języków używanych obecnie w Europie?
Język łaciński stanowi podstawę do nauki języków, które się z niego bezpośrednio wywodzą: włoskiego, hiszpańskiego i francuskiego. Również język rumuński brzmi dość znajomo dla osoby, która poznała zarówno łacinę, jak i grekę. Ale to nie wszystko, gdyż wpływy łaciny znajdujemy także w naszym ojczystym języku, w językach angielskim czy niemieckim. Na językach klasycznych opiera się też wszelkiego rodzaju specjalistyczna nomenklatura, przedstawiciele nauk ścisłych i przyrodniczych spotykają się więc z nimi na co dzień. Zatem języki klasyczne nie tylko same w sobie stanowią przedmiot nauki, ale także stają się świetnym narzędziem do poznania innych języków europejskich.

A ta skrupulatność, której uczy dokładne przyglądanie się poszczególnym słowom z tekstów greckich i łacińskich, czy – Twoim zdaniem – może być pomocna w zupełnie innych zawodach?
Na przełomie XIX i XX wieku krążyła opinia, że najlepszymi księgowymi są absolwenci studiów klasycznych. Wynikało to z faktu, iż nauka języków klasycznych uczy logicznego myślenia i skrupulatności (nie bez powodu mówi się o akrybii jako cesze właściwej filologom klasycznym). Z jednej strony oba te języki są ściśle skodyfikowane, podlegają określonym zasadom, z drugiej natomiast słownictwo jest tak pojemne i wieloznaczne, że poprawne przetłumaczenie tekstu często wymaga dłuższej analizy i troskliwego doboru polskich odpowiedników. Dzięki temu absolwent filologii klasycznej posiada, wbrew obiegowej opinii, analityczny umysł oraz bogaty zasób ojczystego słownictwa. 

No i pytanie, które często się pojawia, gdy mowa o studiowaniu przedmiotów humanistycznych: nie obawiałaś się, że po ukończeniu studiów będzie trudno znaleźć pracę?
Studiowanie filologii klasycznej jest podstawą do pracy w instytucjach kultury i nauki: muzeach, bibliotekach, w tym naukowych, szkołach i na uczelniach. Oczywiście zawsze istnieje lęk przed bezrobociem, ale myślę, że absolwent filologii klasycznej raczej nie jest na nie narażony bardziej niż jego koledzy z innych kierunków. Kończąc liceum rozważałam również studia prawnicze, ale zarzuciłam ten pomysł między innymi wychodząc z założenia, że ogromna popularność tego kierunku skutkuje przesytem absolwentów prawa na rynku pracy, przez co trudniej będzie znaleźć zatrudnienie w zawodzie. Filologia klasyczna natomiast to kierunek elitarny, a jej absolwenci w świecie, w którym język grecki i łaciński są znane jedynie nielicznym, to specjaliści, bez których wiedzy wiele badań naukowych nie może być w ogóle prowadzonych.

Jak w tej chwili wykorzystujesz zdobytą na studiach wiedzę i umiejętności?
Umiejętności nabyte podczas zajęć ze specjalizacji pedagogicznej okazują się przydatne podczas specjalistycznych pokazów i lekcji bibliotecznych, natomiast wiedzę o literaturze i kulturze europejskiej wykorzystuję pracując przy organizacji wystaw oraz wykonując krajowe i zagraniczne kwerendy naukowe. Poza tym, dzięki znajomości języka łacińskiego, należę do międzynarodowego zespołu pracującego nad edycją korespondencji Jana Heweliusza.

A gdyby nie filologia klasyczna, to jaki inny kierunek? Humanistyczny czy techniczny?
Czuję się spełniona naukowo i zawodowo, więc myślę, że wciąż filologia klasyczna. 

 
Filologia klasyczna – specjalności:

I stopień: cywilizacja śródziemnomorska; wiedza o literaturze, książce i teatrze; (w przygotowaniu studium humanitatis –interdyscyplinarne studia humanistyczne)
II stopień: studia klasyczne, studia renesansowe, (w przygotowaniu specjalność nauczycielska)

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję