Site logo

Studia medyczne bez stażu i egzaminu lekarskiego?

Staż lekarski zostanie zniesiony, a Lekarski Egzamin Państwowy zlikwidowany. Studenci medycyny są przerażeni.
Resort zdrowia zapowiada rewolucję w kształceniu lekarzy. Zniesione mają zostać: staż lekarski oraz Lekarski Egzamin Państwowy. – To szalony pomysł – tak ocenia rządową koncepcję Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. – Lekarze będą niedouczeni, a pacjenci źle leczeni – alarmują eksperci.
Studia medyczne trwają obecnie sześć lat. Po ich ukończeniu absolwent odbywa 13-miesięczny staż podyplomowy w placówce medycznej. Po nim zdaje Lekarski Egzamin Państwowy. Dopiero wówczas otrzymuje prawo do wykonywania zawodu. Jednak wtedy lekarze zwykle wybiera jeszcze – trwającą 4-5 lat – specjalizację, która również kończy się egzaminem. Teraz wszystko ma się zmienić, i to już od przyszłego roku.
Zamiast stażu podyplomowego minister Ewa Kopacz proponuje praktykę zawodową na VI roku studiów – przedmioty z VI roku zostałyby “odrobione” wcześniej – oraz zniesienie Lekarskiego Egzaminu Państwowego. Dzięki tym zmianom lekarze mają szybciej trafić do systemu opieki zdrowotnej, w której od lat brakuje specjalistów wielu branż medycznych.
Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

ONZ rekrutuje polskich absolwentów

Young Professional Programme to szansa na zwiększenie udziału Polaków w personelu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Inicjatywa ONZ przeznaczona jest dla młodych absolwentów studiów, którzy nie przekroczyli

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję