Site logo

10 najgorszych błędów w prezentacji multimedialnej – sprawdź, czy ich nie popełniasz!

Wybór dziesięciu błędów, pojawiających się w prezentacjach multimedialnych był bardzo trudny ponieważ tych błędów jest o wiele więcej. Postanowiłem jednak omówić te najczęściej występujące, po to byście mogli ich unikać!

Zbyt szeroko sformułowany tytuł

Już na samym początku prezentacji multimedialnej można często zauważyć bardzo duży błąd. Chodzi o tytuł. Tytuł sformułowany zbyt szeroko to taki tytuł, który zawiera w swojej treści o wiele więcej zagadnień, problemów czy tematów, niż jest w samym wystąpieniu. Nie można się wtedy dziwić publiczności, która czuje się zawiedziona i oszukana. Takie wystąpienie odbierane jest jako wystąpienie nieprzygotowane i powierzchowne. 

Zbyt szeroko sformułowany tytuł

Tytuł sformułowany zbyt wąsko to tytuł, który zawiera w sobie jedynie część elementów, które pojawiają się w wystąpieniu. Tego rodzaju prezentacje odbierane są jako wystąpienia nie na temat i wystąpienia, które nie zostały należycie przygotowane.

Część za całość

Bardzo irytujące błędem, który popełniają nawet doświadczeni mówcy jest nazwanie części wystąpienia takim samym tytułem, jak całość wystąpienia. Błąd jest tutaj oczywisty, ponieważ jeżeli część wystąpienia ma taki sam tytuł, jak całość, to po co wszystkie inne rzeczy, które powiedziane są w trakcie wystąpienia. 

Nieprzemyślana struktura

Chyba najgorszym błędem, jaki można popełnić w prezentacji multimedialnej są nieprzemyślana bądź niezachowana struktura wystąpienia. Tego rodzaju prezentacje to gonitwa, myśli chodzenie z własnymi myślami wstecz i do przodu oraz łączenie wątków, których nie da się połączyć.

Puszczanie oka do publiczności

Filtrowanie mówcy z publicznością jest pożałowania godnym zabiegiem, który występuje najczęściej wtedy, kiedy prezenter w warstwie merytorycznej ma niewiele do powiedzenia. 

Slajdy nie na temat

Bardzo często można zobaczyć wystąpienia, w których slajdy są nie na temat. Jest to całkowicie niezrozumiałe, bo przecież temat nie powinien zaskakiwać prelegenta.

Kłopoty z prawem autorskim

Poważnym problemem prezentacji konferencyjnych oraz prezentacji studenckich są kłopoty z prawem autorskim. Umieszcza się bowiem w prezentacjach liczne zdjęcia, dźwięki oraz nawet filmy, nie podając ich prawowitego autora.

Tego rodzaju postępowanie jest nie tylko niezgodne z prawem ale również nieetyczne.

Niewłaściwy podział treści

Treść powinna być w miarę równo i symetrycznie rozłożona. Jeśli mówca przez kwadrans wygłasza wstęp, gdy jego czas to zaledwie 20 minut, wiemy od razu, że coś się dzieje….

Ortografia, gramatyka, dbałość o tekst

Ostatnia grupa błędów to błędy gramatyczne, ortograficzne oraz stylistyczne – tego rodzaju błędy pojawiają się nawet w bardzo dobrych prezentacjach, które czasem przygotowywane są na ostatnią chwilę. Aby ich uniknąć, koniecznie należy zadbać o należytą korektę – a najlepiej dać prezentację do przejrzenia komuś innemu.

Nietrzymanie się czasu

Gdy zwraca się uwagę prelegentowi, że jego czas mija, najczęstszą reakcją jest… mówienie głośniej. A wystarczyło od początku pilnować czasu!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję