Site logo

Zawód: Project Manager

Komunikacja interpersonalna nie sprawia Ci problemu? Bezustanne negocjacje z zespołem projektowym, bezpośrednimi przełożonymi i podwykonawcami to dla Ciebie ciekawe wyzwanie, a nie koszmar prowadzący do załamania nerwowego? Chcesz wypracować rozwiązanie, które w pełni zaspokoi daną potrzebę biznesową? Oznacza to tylko jedno: będziesz świetnym Project Managerem, o którym chcemy Ci teraz opowiedzieć nieco więcej.

Na początek ważna uwaga: jeśli wychodzisz z założenia, że najlepszy manager to taki, którego boją się wszyscy, to nie musisz poświęcać cennego czasu na dalszą lekturę, gdyż nie będziesz nigdy dobrym Project Managerem. Współpraca z ludźmi wymaga bowiem bardzo specyficznych kompetencji, a sam lęk przed kierownikiem to zdecydowanie za mało, żeby zespół projektowy pracował skutecznie i efektywnie.

Kim jest Project Manager i jakie są jego obowiązki?

Praca Project Managera zyskuje obecnie coraz większe znaczenie dla pracodawców z każdego sektora gospodarki. Trudno się jednak temu dziwić – każdy przedsiębiorca chce budować swoją pozycję rynkową na efektywności i skuteczności. Jest jednak pewien problem: mnogość elementów, jakie należy ze sobą połączyć, żeby owy sukces osiągnąć. To właśnie przed kierownikiem projektu stoi zadanie „zebrania tych wszystkich elementów układanki w jedną całość”.

Standardowy zakres obowiązków Project Managera obejmuje:

  • zarządzanie projektami przedsiębiorstwa (charakter projektów jest uzależniony od branży, w jakiej firma funkcjonuje);
  • opracowywanie harmonogramu;
  • współpracę przy planowaniu i kontrolę budżetu;
  • analizę i weryfikację dokumentacji technicznej;
  • raportowanie postępów prac projektowych;
  • nadzór nad zakupami, współpracę z dostawcami;
  • bezpośrednią współpracę z klientami i kontrahentami;
  • pełnienie obowiązków kosztorysanta.

Nie traktujcie jednak powyższej listy w charakterze uniwersalnej, gdyż wiele firm stawia przed swoimi Project Managerami szereg innych wyzwań, którym muszą podołać…

Wymagania, czyli co musi umieć Project Manager?

Zacznijmy od absolutnych podstaw, czyli profilu wyższego wykształcenia, które należy bezwzględnie posiadać w tym zawodzie:

W zawodzie Project Managera bardzo istotna jest obszerna wiedza oraz bogate, praktyczne doświadczenie w prowadzeniu projektów, czyli integracji zadań, efektywnego zarządzania czasem, zasobami ludzkimi, procesem komunikacji w zespole, zaopatrzeniem, kontrola nad kosztami i ryzykiem, etc.

Łatwo się zatem domyśleć, że idealny Project Manager powinien cechować się, m.in.:

  • komunikatywnością,
  • zdolnościami przywódczymi,
  • analitycznym umysłem,
  • umiejętnościami negocjacyjnymi,
  • samodzielnością i odpowiedzialnością w realizowaniu powierzonych zadań,
  • kreatywnością i otwartością na stosowanie nowych rozwiązań i koncepcji,
  • systematycznością i uporem w dążeniu do wyznaczonego celu,
  • wysoką kulturą osobistą,
  • doskonałą organizacją pracy,
  • odpornością na stres.

Kolejną ważną kwestią jest specyficzny język, którym posługują się osoby zarządzające projektami. Znajomość wielu słów i branżowych określeń niejednokrotnie uratuje Wam życie. Sprawdźcie poniższy słownik i zapamiętajcie go!

Źródło: https://www.facebook.com/MordorNaDomaniewskiej

Gdzie pracuje i ile zarabia Project Manager?

Trudno wymienić wszystkie branże i sektory, w których może być zatrudniony Project Manager, z jednego prostego powodu: może on pracować we wszystkich przedsiębiorstwach korzystających z systemu organizacji projektowej. Najczęściej jednak spotyka się tych specjalistów w branży IT – tutaj także można liczyć na najwyższy poziom zarobków i dodatkowych świadczeń pozapłacowych.

Poziom wynagrodzenia jest ściśle uzależniony od branży oraz rodzaju realizowanego projektu – przyjmuje się jednak, że średni poziom zarobków na tym stanowisku to od 4 do nawet 18 tysięcy złotych miesięcznie. Międzynarodowe korporacje płacą często jeszcze więcej i przy wielu projektach można liczyć na przelewy opiewające na kwotę nawet 30 tys złotych. Kusząca perspektywa, prawda?

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zawód: Psycholog

W swojej pracy zawodowej chciałbyś zajmować się prowadzeniem badań naukowych w zakresie ludzkich zachowań? Fascynują Cię zjawiska międzyludzkie i aspekt funkcjonowania człowieka we współczesnym społeczeństwie?

Czytaj więcej »

Zawód: Mechanik

Mechanik to zawód o bardzo długiej tradycji. Rozwój technik komputerowych zmienił charakter tego zawodu. Pojawiło się wiele nowych specjalizacji. Zmieniły się metody projektowania i sposoby

Czytaj więcej »

Zawód: pracownik ZUS

Co to jest zawód pracownik ZUS — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży urzędnik administracji publicznej? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję