Zrzut ekranu 2019 10 11 o 141948Czy po kosmetologii można pracować wyłącznie w gabinecie beauty? Jak wygląda dzień pracy w usługach kosmetycznych? Co daje największą satysfakcję? O swojej pracy opowiada Katarzyna Adamka, absolwentka kosmetologii na Państwowej Uczelni im. Stefana Batorego w Skierniewicach, i aktualna wykładowczyni tego kierunku.


Jak wygląda Pani dzień pracy w gabinecie kosmetycznym? Jakiej jest wielkości, czy zatrudnia Pani kogoś jeszcze?

Prowadzę działalność jednoosobową, więc nie zatrudniam nikogo, ale regularnie współpracuję z masażystą. Natomiast dzień pracy wygląda tak, że wchodzę przed dziesiątą rano do gabinetu i pierwsze co robię, to przeglądam kalendarz. Wizualizuję sobie co i kiedy będzie się działo, po czym przychodzą klienci i zaczyna się, najczęściej bardzo długi, dzień. Prowadzę usługi, które dotyczą głównie urody, ale na mojej głowie jest również ogarnięcie wszelkich innych spraw jak księgowość, social media czy marketing, więc wszystko po trochu.

ZOBACZ JAK WYGLĄDA KIERUNEK KOSMETOLOGIA NA PAŃSTWOWEJ UCZELNI IM. STEFANA BATOREGO

 A jakie są najpopularniejsze i najczęściej zamawiane zabiegi?

W kosmetologii mocno jest obecna sezonowość zabiegów. Teraz, w okresie jesienno-zimowym, popularne są zabiegi typowo regeneracyjne dłoni oraz twarzy, jak złuszczenie naskórka, laseroterapia czy kwasy. Z kolei w cieplejszych miesiącach, szczególnie w okresach ślubnych czy maturalnych, najczęściej zamawiane są zabiegi upiększające.

Zrzut ekranu 2019 11 13 o 130016
Na rynku funkcjonuje sporo gabinetów, więc jak Pani zdaniem rozpoznać dobry salon i dobrego kosmetologa?

Przede wszystkim warto sprawdzić kwalifikacje, jakie dana osoba posiada. To nie jest nic do ukrycia, więc każdy klient ma prawo zapytać o dyplom ukończenia wyższej uczelni czy certyfikatów odbytych szkoleń i upoważniających wykonywania pewnych zabiegów. Poza tym wygląd estetyczny i aparycja, zarówno kosmetologa, jak i salonu i znajdujących się tam narzędzi. Po prostu klient musi ocenić, w jakie ręce będzie oddawał swoją urodę, a nawet zdrowie.

Kto najczęściej przychodzi do gabinetu kosmetycznego? Jaki jest mniej więcej przekrój wiekowy czy płciowy?

Teraz to się mocno wyrównuje, ponieważ coraz więcej mężczyzn korzysta z usług gabinetów kosmetycznych. Oczywiście mężczyzn jest jeszcze mniej w gabinetach niż kobiet, ale Śmiem twierdzić, że w ciągu kolejnych lat na pewno to się zmieni. Na razie wciąż kobiety są głównymi moimi klientami, w przedziale wiekowym od 30+ nawet do 60.

Co Pani zdaniem jest najtrudniejszego w pracy kosmetologa?

Ciężko powiedzieć, ponieważ ja bardzo lubię swój zawód i nie mogę na niego narzekać. Jednak najtrudniejszym elementem wydają mi się „głupio mądrość” klientów. Nierzetelna wiedza, którą później chcą przenieść na wykonywanie zabiegów. Największą trudnością jest tłumaczenie i wyprowadzenie z błędu kogoś, kto coś, gdzieś przeczytał i jest święcie przekonany, że on wie najlepiej. Z kolei sam wymiar pracy jest bardzo różny. Pracy jest dużo i prawie zawsze jest od rana do wieczora, ale pewne okresy są mniej lub bardziej intensywne. Czasem zdarza się, że siedzę w gabinecie od rana nawet do 21 oraz weekendy. Ja jednak uwielbiam moją pracę, więc nie mogę narzekać na ten nadmiar pracy (śmiech).

Zrzut ekranu 2019 11 13 o 130104

Co w takim razie daje Pani największą satysfakcję w pracy?

Szczerze mówiąc, ja po prostu uwielbiam ludzi i kontakt z drugim człowiekiem. Mam wspaniałe klientki, a największą satysfakcję mam wtedy, gdy one są zadowolone i widać efekty mojej pracy. Nierzadko jest tak, że widać to dopiero po trzech miesiącach czy nawet pół roku, ale sam proces i świadomość pomagania komuś są bardzo zadowalające. 

Co sprawiło, że wybrała Pani kosmetologię? Dlaczego wybór padł właśnie na Państwową Uczelnię im. Stefana Batorego (PU SB) w Skierniewicach?

Wybór tego kierunku wynika wprost z moich upodobań i zainteresowań naukowych, takich jak estetyka, dbałość o cerę, wizaż itp. Kosmetologia to kierunek zdecydowanie rozwijający się, a zapotrzebowanie na tego typu usługi ciągle wzrasta. Dlaczego studia w Skierniewicach? To bardzo proste, ponieważ mieszkam w tym mieście i jest do dla mnie bardzo dobre rozwiązanie logistyczne.

Kosmetologia w Skierniewicach oferuje studentom naukę w obrębie czterech modułów. Który Pani wybrała?

Wybrałam „organizację i zarządzanie usług kosmetycznych”, ponieważ ten kierunek przede wszystkim daje niezbędną wiedzę do prowadzenia własnego salonu kosmetycznego. Jednocześnie uczy, jak planować samodzielną pracę, jest to nauka zawodu, a także właściwej organizacji pracy.

Zrzut ekranu 2019 11 13 o 130125

Czy studiowanie kosmetologii jest niezbędne, aby wykonywać zawód kosmetologa?

Na PU SB w Skierniewicach kierunek kosmetologia to studia licencjackie, które dają tytuł licencjonowanego kosmetologa. Przede wszystkim daje to możliwość założenia własnego gabinetu oraz uczy, jak współpracować z lekarzem i pod jego kontrolą wykonywać poważne, oraz bardziej zaawansowane zabiegi kosmetyczne. Choć nie wszystkie zabiegi tego wymagają, w medycynie estetycznej kosmetolog ma dużo więcej swobody.

Już z perspektywy absolwentki, co Pani zdaniem było najbardziej przydatne w dalszej karierze zawodowej?

Należę chyba do wymierającego gatunku osób, które wykonując zawód zgodnie z kierunkiem studiów, co dało mi możliwość otworzenia własnej działalności i zostania trenerem. Ukończone studia magisterskie dały mi kompetencje i kwalifikacje, aby przekazywać wiedzę dalej, już jako wykładowca. Najmocniejszym i najbardziej wzbogacającym elementem uczelni jest jej zaplecze dydaktyczne, świetnie wyposażone sale wykładowe oraz nowoczesny kampus. Zdecydowanym plusem jest jakość kosmetyków, na których się pracuje, oraz fantastyczna kadra dydaktyczna, w skład której wchodzą wykładowcy z uniwersytetów z Łodzi i Warszawy.

Czym zajmuje się Pani jako wykładowca?

Jestem wykładowcą akademickim i prowadzę przedmiot „Kosmetologia pielęgnacyjna”. Są to zajęcia praktyczne, jedne z najbardziej rozbudowanych, ponieważ jest ich 150 godzin w semestrze.

A po co właściwie studiować kosmetologię? Przecież na rynku dostępne są rozmaite, szybkie kursy? 

Zdecydowanie tak, a przede wszystkim ze względu, na jakość tych szybkich kursów. Mam studentki, które odbywają jakieś kursy, sugerując się przede wszystkim niską ceną. Niestety w tym zawodzie niska cena nie idzie w parze z jakością, ponieważ na tych kursach nie dostają kompletnej i rzetelnej wiedzy. Na przykład lakiery, malowanie czy klejenie rzęs jest na bardzo słabym poziomie, zarówno merytoryki oraz produktów, którymi operują. 

Zrzut ekranu 2019 11 13 o 130144

Jakie umiejętności bądź cechy charakteru potrzebne są dobremu kosmetologowi?

Na pewno otwartość i komunikatywność, ale także nienaganna aparycja – świadczy ona o naszym podejściu do samego zawodu. Przydatne będą zainteresowania z przedmiotów medycznych takich jak biologia czy promocja zdrowia, ale także aktywność fizyczna. Wszystko to dobry kosmetolog powinien wiedzieć, ponieważ swoje doświadczenia przekazuje klientom, przez co uświadamia ludzi, w jaki sposób poprawić wygląd zewnętrzny poprzez aktywność fizyczną oraz odpowiednie zabiegi.

Przez większość czasu wspominała Pani o prowadzeniu własnego gabinetu, a czym jeszcze można się zajmować po ukończeniu kosmetologii? 

Poza prowadzeniem własnego gabinetu kosmetologia daje możliwość pracy w korporacjach farmaceutycznych. Można pracować przy produkcji i opracowywaniu receptur kosmetyków, jak również w klinikach spa czy wellness. Możliwości zatrudnienia jest bardzo dużo, wszystko zależy od osobistych preferencji absolwenta tego kierunku. Dotyczy to zarówno typowej pracy z klientem, jak i od strony zarządzającej, czyli prowadzenie i nadzorowanie ośrodków i klinik, zajmujących się estetyką zdrowia.

PU SB podkreśla, że kosmetologia jest najbardziej praktycznym kierunkiem na tej uczelni – czy to prawda?

Zgadzam się! Porównując to co się dzieje na innych uczelniach, jak wyglądają pracownie, sprzęt i warunki, w jakich student przebywa, PU SB w Skierniewicach spełnia wszystkie możliwe wymagania edukacyjne. Sprzęt jest na bieżąco dokupowany na podstawie zamówienia tworzonego przez dydaktyków, którzy się na tym znają i sami dokładnie wiedzą, na czym będą chcieli pracować ze studentami. Kosmetologia jest kierunkiem rozwojowym i bardzo aktualnym, w kwestii nowinek i trendów w tej branży.

procedure of ultrasound face cleaning PEMY8N2

PU SB często wspomina, że po kosmetologii na tej uczelni, studenci bardzo szybko znajdują pracę – jak to wygląda w rzeczywistości?

Kosmetologia na pewno staje się coraz popularniejszym kierunkiem, ze względu na potrzeby rynku. Z kolei położenie samych Skierniewic jest atrakcyjne dla klienta. Lokacja między Łodzią a Warszawą na pewno pomaga w poszukiwaniu zatrudnienia. Dodam, że Skierniewice dynamicznie się rozwijają, co ułatwia tworzeniu nowych i bardziej samodzielnych miejsc pracy. 

Poleciłaby Pani kosmetologię świeżo upieczonemu maturzyście, który zdał chemię i biologię, ale nie jest pewien co dalej?

Jak najbardziej. Z PU SB naprawdę można wyjść bogatszym o konkretną wiedzę i umiejętności – o ile oczywiście chce się je zdobyć. Na pewno jest to kierunek, po którym absolwent nie będzie miał problemów ze znalezieniem zatrudnienia.

ZOBACZ JAK WYGLĄDA KIERUNEK KOSMETOLOGIA NA PAŃSTWOWEJ UCZELNI IM. STEFANA BATOREGO

No dobrze, a jak wygląda kwestia zarobków w branży kosmetologów?

Wszystko zależy od rodzaju usług, które się wykonuje, dlatego przedział jest bardzo szeroki, od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Kwoty te brzmią bardzo ciekawie, jednak trzeba powiedzieć głośno, że nie jest to łatwa praca. Choć na pewno jest bardzo satysfakcjonująca i dynamiczna.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->