Zawód z pasją – kulturoznawca

Kulturoznawstwo to niesamowita życiowa przygoda, poznawanie innych kultur, ludzi i często ich odmiennego spojrzenia na życie. Czym zajmuje się kulturoznawca i jak wygląda jego codzienna praca? O studiach i pracy opowiada Paulina Schmid, kulturoznawczyni pracująca dla Festiwalu Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music absolwentką Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

Podobno kulturoznawstwo to kierunek dla przyszłych bezrobotnych – taka jest przynajmniej obiegowa opinia. Pracujesz w swoim zawodzie – czy mogłabyś opowiedzieć o swojej pracy?

Aktualnie pracuję dla Festiwalu Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music – jest to festiwal muzyki klasycznej, który odbywa się raz w roku w małej miejscowości Krzyżowa na Dolnym Śląsku. To miejsce jest bardzo ważne dla współpracy polsko-niemieckiej. Dlaczego ważne? We wsi Krzyżowa, 12 listopada 1898 odprawiona została historyczna msza święta, w której udział wziął premier pierwszego niekomunistycznego rządu w Polsce – Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz Niemiec – Helmut Kohl. Podczas tej mszy Tadeusz Mazowiecki i Helmut Kohl przekazali sobie symboliczny znak pokoju. Od tej pory we wsi Krzyżowa organizowane są projekty międzynarodowe, które mają za zadanie przypomnienie tego gestu pokoju i porozumienia. Trzeba dodać, że Krzyżowa-Music skupia muzyków z ponad 20 krajów, a oprócz koncertów organizowane są warsztaty muzyczne i sympozja naukowe. Z Festiwalem Muzyki Kameralnej miałam już do czynienia podczas obowiązkowych praktyk studenckich na Viadrinie, a po zakończeniu studiów otrzymałam propozycję pracy jako project manager. 

 

TUTAJ REKRUTACJA NA KULTUROZNAWSTWO W UNIWERSYTECIE EUROPEJSKIM VIADRINA WE FRANKRUCIE NAD ODRĄ

Czym się zajmujesz będąc project managerem przy Festiwalu Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music?

Mój zakres obowiązków jest dość obszerne. Tak na dobrą sprawę zajmuję się wieloma obszarami pracy, na co dzień pracuję z osobami z wielu krajów więc przydaje się znajomość języków obcych. Nie ukrywam, że jestem swego rodzaju łącznikiem, który łączy Polskę oraz Niemcy. Pracuję nad wszelkimi aspektami organizacyjnymi czyli ustalanie miejsc koncertów, dbanie o zakwaterowanie, catering oraz wszelką sferę logistyczną. Dodatkowo przygotowuję tłumaczenia dokumentów, materiały reklamowe, a także wyszukuję i dbam o kontakty ze sponsorami.

A jak wygląda standardowy dzień pracy w twoim zawodzie?

Nie chciałabym opisywać konkretnego dnia pracy – bo ten się zmienia w zależności od miesiąca. Bardziej podzieliłabym rok pracy przy festiwalu na poszczególne segmenty. Na początku roku zawsze mamy okres przygotowawczy – trwa on mniej więcej od stycznia do marca/kwietnia. Jest to czas, gdy przygotowujemy plany na kolejną edycję festiwalu, szukamy miejsc na koncerty, ustalamy konkretne daty. Festiwal Krzyżowa-Music odbywa się w sierpniu, więc im bliżej tej daty tym więcej mamy pracy. Od kwietnia zaczynam ustalać szczegółowe informacje takie jak harmonogramy, podpisuję umowy m.in. z artystami, wypożyczalnią instrumentów, samochodów, hotelami czy też cateringiem. Koordynuję działania marketingowe. Oczywiście najintensywniejszy czas to lipiec-sierpień w momencie gdy zaczynamy festiwal i trasę koncertową. Wrzesień to czas urlopów, a gdy z nich wracamy zaczynamy czas podsumowań który praktycznie trwa do końca roku. Na podsumowaniu rozmawiamy o tym jak minął cały sezon, co można poprawić i jakie mamy plany na przyszły rok – to tak w dużym uproszczeniu.

Pracujesz przy festiwalu muzyki klasycznej czy to oznacza że pasjonujesz się tym gatunkiem?

Oczywiście. Skończyłam szkołę muzyczną I-go stopnia w klasie gitary klasycznej w Słubicach. Dodatkowo przez wiele lat śpiewałam w międzynarodowym chórze “Adoramus”, gdzie w repertuarze były m.in. dzieła klasyczne – Mozart, czy też Brahms. Muzyka klasyczna jest mi bliska od wielu lat, choć nie ukrywam że nie zamykam się tylko i wyłącznie na ten gatunek muzyczny. W przyszłości chciałabym także spróbować swoich sił w pracy w innych dziedzinach takich jak teatr tańca lub festiwale o różnych gatunkach muzycznych.

Czyli błędnie uważa się że po kulturoznawstwie jest problem z pracą?

Z tego co się orientuję to moi koledzy i koleżanki z rocznika studiów culture management mają zatrudnienie w zawodzie. Duża oferta uczelnianych praktyk umożliwia dobry start studentom i pozyskanie kontaktów w tej branży. Zapotrzebowanie na kulturoznawców jest dość spore, widzę to po ofertach pracy jakie otrzymuję w newsletterach które subskrybuję. Sama na najbliższy sezon wakacyjny poszukuję praktykantów do naszego festiwalu i przyznam szczerze, że nie jest łatwo kogokolwiek znaleźć. Sporo osób ma już zaplanowane praktyki na wakacje lub mają inną pracę.

Twoja praca jest bardzo mocno powiązana z kierunkiem studiów

Jak najbardziej, na studiach poznałam różnice międzykulturowe, nauczyłam się języków obcych, a także praktycznej pracy biurowej – potrafię sobie poradzić z dokumentami prawnymi, planami finansowymi oraz wszelkiego typu umowami. Podczas zajęć na studiach organizowane były wycieczki np. do teatrów, oper czy też innych obiektów kultury – poznawaliśmy te instytucje od zaplecza. Dało mi to świetny obraz późniejszej pracy, dzięki temu zrozumiałam że organizowanie projektów kulturalnych jest moją drogą życiową szczególnie w kontekście projektów polsko-niemieckim. Trzeba zaznaczyć, że Uniwersytet Europejski Viadrina ma największą bazę uczelni partnerskich wśród wszystkich szkół wyższych z całego świata. Dzięki temu podczas studiów udało mi się wyjechać na wymianę studencką do hiszpańskiej Walencji, co pozwoliło zrozumieć różnice międzykulturowe. Podczas studiów korzystałam z uniwersyteckiego centrum języków obcych, bardzo bogata oferta kursów językowych pozwoliła mi nauczyć się języka niemieckiego, angielskiego, hiszpańskiego oraz francuskiego. Nie były to zwykłe lekcje jak w naszych szkołach, ale zajęcia wzbogacone o wieczorki filmowe, taneczne oraz zapoznawcze ze studentami z konkretnego kraju. Jest to świetne miejsce dla osób, które chcą szybko i bardzo praktycznie podszkolić braki językowe.

Dlaczego wybrałaś akurat kulturoznawstwo?

Błędnie uważa się, że po kulturoznawstwie jest problem z pracą. Zawsze uważałam, że po tym kierunku będę miała sporo możliwości rozwoju. Ponieważ po maturze chciałam mieć możliwość nie zamykania się w jednej specyficznej specjalizacji. Kulturoznawstwo to umożliwia. Pochodzę ze Słubic – jest to przygraniczny region (z Niemcami), stąd też decyzja o wyborze studiów we Frankfurcie nad Odrą była mi bliższa. Wybrałam Uniwersytet Europejski Viadrina z tego względu, że bardzo duży nacisk kładziony jest na praktyczną stronę zajęć. Na tej uczelni można poznać wielu studentów z każdego zakątka świata, a nie ukrywajmy o to chodzi w kulturoznawstwie aby poznawać inne kultury. Stwierdziłam także, że żadna inna uczelnia w Polsce nie przygotuje mnie tak dobrze w tym kierunku i zawodzie. Tak więc skończyłam studia licencjackie na Viadrinie na kierunku kulturoznawstwo. Był to kierunek dualny połączony z germanistyką interkulturową na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Następnie już na Uniwersytecie Europejskim Viadrina ukończyłam Master of Art na kierunku culture management and cultural tourism.

ZOBACZ STUDIA MASTER OF ART W UNIWERSYTECIE EUROPEJSKIM VIADRINA WE FRANKRUCIE NAD ODRĄ


Wspomniałaś że kulturoznawstwo otwiera wiele drzwi do kariery, czy możesz rozwinąć tę myśl?

Tak, kulturoznawstwo pozwala na wybór wielu ścieżek kariery takich jak lingwistyka, literatura, czy choćby historia. Przyznam, że w okresie studiów wahałam się którą drogę obrać – zastanawiałam się czy chciałabym zajmować się tłumaczeniami lub językoznawstwem. Wiedziałam, że w tej dziedzinie, ale nie mogłam się zdecydować co dokładnie będę chciała robić.

Czy kiedykolwiek myślałaś o innym kierunku studiów?

Tak szczerze to nie. Wiedziałam, że nie chcę studiować prawa i nie chciałam się zmagać z przedmiotami matematyczno-fizycznymi. Nie chciałam aby była to praca jedynie biurowa. Stawiałam na pracę z interesującymi ludźmi, poznawanie ciekawych miejsc i kreatywne wyzwania w zespole.

Jak na etapie wyboru uczelni wyobrażałaś sobie pracę jako kulturoznawca?

Od samego startu wiedziałam, że chcę pracować dla polsko-niemieckiego projektu z tego względu że chciałam mieć kontakt zarówno z Polską jak z Niemcami. Wiedziałam także, że będzie to praca która będzie się bardzo mocno opierała na komunikacji pomiędzy tymi krajami. Chciałam po prostu działać na rzecz współpracy oraz przy porozumieniu polsko-niemieckim w ramach szeroko rozumianej kultury.

Jakie przedmioty na uczelni najbardziej ci się podobały, a za którymi nie przepadałaś?

To co najbardziej ceniłam w kulturoznawstwie to fakt, że tutaj nie jest tak jak w matematyce czyli 1+1=2. W kulturoznawstwie każdą teorię można definiować na kilka sposobów, wiele osób może definiować ją na zupełnie różne sposoby. Nie ma złej odpowiedzi, wszystko zależy od argumentów które się przytacza. Największą część studiów zajmuje samo postawienie sobie pytania – co to jest kulturoznawstwo oraz kultura? Podoba mi się to, że w zależności którą teorię lub argumenty przytoczyłam to zawsze mogłam mieć rację. Nie ma złych i dobrych odpowiedzi, sporo rzeczy można tu określić w filozoficznym ujęciu. Na studiach mieliśmy sporo interpretacji wierszy i utworów literackich, na początku trochę przysparzało mi to problemów ale wszystko było do opanowania.

Czy gdybyś mogła cofnąć się kilka lat wstecz to nadal wybrałabyś kulturoznawstwo?

Zdecydowanie tak. Bardzo się cieszę, że wybrałam akurat tę drogę zawodową – daje mi ona dużo satysfakcji, bywam na wielu wydarzeniach kulturalnych, wiele osób i ciekawych miejsc. Cały czas sporo się uczę, ale także mam przestrzeń na własną inicjatywę w swojej pracy. Często jeśli wpada mi do głowy pomysł aby np. zorganizować na festiwalu konkretne sympozja choćby naukowe czy też inne wydarzenia to zawsze jest to mile widziane ze strony mojego szefostwo.

Jakie umiejętności powinien posiadać przyszły student kulturoznawstwa?

Na pewno należy lubić kulturę, obcować z nią na co dzień, orientować się w jej świecie – czy to muzykę, teatr czy też literaturę. Przydają się także znajomości językowe, oczywiście idąc na studia nie trzeba znać kilku języków w sposób komunikatywny – studia to czas gdzie można się tego nauczyć. Bardzo ważna jest też otwartość do ludzi i zdolność komunikacji, poza tym trzeba przejawiać chęć pracy w zespole fachowców.

Wspomniałaś, że na studiach bardzo dużo mówiło się o tym czym jest kulturoznawstwo, tak więc jak je rozumiesz?

Kulturoznawstwo czyli nauka o kulturze lub inaczej interdyscyplinarne studia humanistyczne. Dla mnie kulturoznawstwo to otwartość i chęć poznawania kultur innych niż polska. Poznanie postrzegania świata przez różnorodne grupy społeczne oraz zwiększenie empatii i wrażliwości.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Studia.pl - kierunki, uczelnie, podyplomowe, opinie, praca po studiach
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Polityka prywatności
Akceptuję
Privacy & Cookie policy
Polityka prywatności i pliki cookies
Cookie name Active

Postanowienia Ogólne

Administratorem danych jest Centrum Edukacji i Rozwoju EFEKTY z siedzibą w Poznaniu, u. Niegolewskich 19/4, NIP: 6652346130, REGON: 311616660. Ochrona danych odbywa się zgodnie z wymogami powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a ich przechowywanie ma miejsce na zabezpieczonych serwerach. Dla interpretacji terminów stosuje się słowniczek Regulaminu lub tak jak zostało to opisane w Polityce Prywatności (jeżeli wynika to bezpośrednio z opisu). Na potrzeby lepszego odbioru Polityki Prywatności termin \\\"Użytkownik\\\" zastąpiony został określeniem \\\"Ty\\\", \\\"Administrator\\\" – \\\"My\\\". Termin \\\"RODO\\\" oznacza Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Szanujemy prawo do prywatności i dbamy o bezpieczeństwo danych. W tym celu używany jest m.in. bezpieczny protokół szyfrowania komunikacji (SSL). Dane osobowe podawane w formularzach opublikowanych na portalu są traktowane jako poufne i nie są widoczne dla osób nieuprawnionych.

Administrator Danych

Usługodawca jest administratorem danych swoich klientów. Oznacza to, że jeśli zapisujesz się do newslettera lub bierzesz udział w jednym z testów internetowych dostępnych na naszym portalu, to przetwarzamy Twoje dane jak: imię, nazwisko, adres e-mail, adres IP. Usługodawca jest także administratorem osób zapisanych na newsletter. Dane osobowe przetwarzane są:
  • zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych,
  • zgodnie z wdrożoną Polityką Prywatności,
  • w zakresie i celu niezbędnym do nawiązania, ukształtowania treści Umowy, zmiany bądź jej rozwiązania oraz prawidłowej realizacji Usług świadczonych drogą elektroniczną,
  • w zakresie i celu niezbędnym do wypełnienia uzasadnionych interesów (prawnie usprawiedliwionych celów), a przetwarzanie nie narusza praw i wolności osoby, której dane dotyczą: w zakresie i celu zgodnym ze zgodą wyrażoną przez Ciebie jeśli zapisałeś się na newsletter,
Każda osoba, której dane dotyczą (jeżeli jesteśmy ich administratorem) ma prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego. Kontakt z osobą nadzorującą przetwarzanie danych osobowych w organizacji Usługodawcy jest możliwy drogą elektroniczną pod adresem e-mail: biuro@efekty.net Zastrzegamy sobie prawo do przetwarzania Twoich danych po rozwiązaniu Umowy lub cofnięciu zgody tylko w zakresie na potrzeby dochodzenia ewentualnych roszczeń przed sądem lub jeżeli przepisy krajowe albo unijne bądź prawa międzynarodowego obligują nas do retencji danych. Usługodawca ma prawo udostępniać dane osobowe Użytkownika oraz innych jego danych podmiotom upoważnionym na podstawie właściwych przepisów prawa (np. organom ścigania). Usunięcie danych osobowych może nastąpić na skutek cofnięcia zgody bądź wniesienia prawnie dopuszczalnego sprzeciwu na przetwarzanie danych osobowych. Usługodawca nie udostępniania danych osobowych innym podmiotom aniżeli upoważnionym na podstawie właściwych przepisów prawa. Wdrożyliśmy szyfrowanie danych oraz mamy wprowadzoną kontrolę dostępu dzięki czemu minimalizujemy skutki ewentualnego naruszenia bezpieczeństwa danych. Dane osobowe przetwarzają osoby wyłącznie upoważnione przez nas.

Pliki cookies

Witryna http://studia.net używa plików cookies. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Cookies ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn. Gromadzone informacje dotyczą adresu IP, typu wykorzystywanej przeglądarki, języka, rodzaju systemu operacyjnego, dostawcy usług internetowych, informacji o czasie i dacie, lokalizacji oraz informacji przesyłanych do witryny za pośrednictwem formularza kontaktowego. Zebrane dane służą do monitorowania i sprawdzenia, w jaki sposób użytkownicy korzystają z naszych witryn, aby usprawniać funkcjonowanie serwisu zapewniając bardziej efektywną i bezproblemową nawigację. Monitorowania informacji o użytkownikach dokonujemy korzystając z narzędzia Google Analitics, które rejestruje zachowanie użytkownika na stronie. Cookies identyfikuje użytkownika, co pozwala na dopasowanie treści witryny, z której korzysta, do jego potrzeb. Zapamiętując jego preferencje, umożliwia odpowiednie dopasowanie skierowanych do niego reklam. Stosujemy pliki cookies, aby zagwarantować najwyższy standard wygody naszego serwisu, a zebrane dane są wykorzystywane jedynie wewnątrz firmy [nazwa] w celu optymalizacji działań. Na naszej witrynie wykorzystujemy następujące pliki cookies:
  • niezbędne pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu;
  • pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu;
  • wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu;
  • reklamowe pliki cookies, umożliwiające dostarczanie użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.
Użytkownik w każdej chwili ma możliwość wyłączenia lub przywrócenia opcji gromadzenia cookies poprzez zmianę ustawień w przeglądarce internetowej. Instrukcja zarządzania plikami cookies jest dostępna na stronie http://www.allaboutcookies.org/manage-cookies Dodatkowe dane osobowe, jak adres e-mail, zbierane są jedynie w miejscach, w których użytkownik wypełniając formularz wyraźnie wyraził na to zgodę. Powyższe dane zachowujemy i wykorzystujemy tylko do potrzeb niezbędnych do wykonania danej funkcji.

Osadzone treści z innych witryn

Artykuły na tej witrynie mogą zawierać osadzone treści (np. filmy, obrazki, artykuły itp.). Osadzone treści z innych witryn zachowują się analogicznie do tego, jakby użytkownik odwiedził bezpośrednio konkretną witrynę. Witryny mogą zbierać informacje o tobie, używać ciasteczek, dołączać dodatkowe, zewnętrzne systemy śledzenia i monitorować twoje interakcje z osadzonym materiałem, włączając w to śledzenie twoich interakcji z osadzonym materiałem jeśli posiadasz konto i jesteś zalogowany w tamtej witrynie.

Jak długo przechowujemy twoje dane

Jeśli zostawisz komentarz, jego treść i metadane będą przechowywane przez czas nieokreślony. Dzięki temu jesteśmy w stanie rozpoznawać i zatwierdzać kolejne komentarze automatycznie, bez wysyłania ich do każdorazowej moderacji. Dla użytkowników którzy zarejestrowali się na naszej stronie internetowej (jeśli tacy są), przechowujemy również informacje osobiste wprowadzone w profilu. Każdy użytkownik może dokonać wglądu, korekty albo skasować swoje informacje osobiste w dowolnej chwili (nie licząc nazwy użytkownika, której nie można zmienić). Administratorzy strony również mogą przeglądać i modyfikować te informacje.

Jakie masz prawa do swoich danych

Jeśli masz konto użytkownika albo dodałeś komentarze w tej witrynie, możesz zażądać dostarczenia pliku z wyeksportowanym kompletem twoich danych osobistych będących w naszym posiadaniu, w tym całość tych dostarczonych przez ciebie. Możesz również zażądać usunięcia przez nas całości twoich danych osobistych w naszym posiadaniu. Nie dotyczy to żadnych danych które jesteśmy zobligowani zachować ze względów administracyjnych, prawnych albo bezpieczeństwa. Komentarze gości mogą być sprawdzane za pomocą automatycznej usługi wykrywania spamu.
Save settings
Polityka prywatności