Site logo

Wspólne mieszkanie jako trening kompetencji miękkich

youngpro_maleStudia w dużym mieście bardzo często wiążą się ze zmianą miejsca zamieszkania. To z kolei owocuje kolejnym dylematem: z kim zamieszkam? I tutaj pojawiają się schody. Sposobem zdaje się być obranie odpowiedniej taktyki. Nie tylko zniweluje ona w znacznym stopniu dyskomfort psychiczny, ale także pozwoli na rozwój kompetencji miękkich, tak bardzo dziś cenionych przez pracodawców.

 Zacznij od siebie

Kompetencje społeczno-psychologiczne, czyli miękkie kształtują się poprzez poznawanie siebie. Warto zastanowić się zatem, co możesz zaoferować swoim współlokatorom, a co wymaga jeszcze w twoim wypadku dopracowania. Możesz być pewny, że przynajmniej raz znajdziesz się w niebywale stresującej sytuacji. Głupia kłótnia o to, kto dziś myje naczynia z powodzeniem sprawdzi twoją odporność na stres i umiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.

Wspólne mieszkanie czy to z przyjaciółmi, czy to obcymi ludźmi wpływa również na sprawność percepcji świata i samego człowieka. Studenci wynajmujący mieszkanie ze znajomymi są zdecydowanie bardziej otwarci na innych. Poprzez codzienne kontakty ze współlokatorami nawet najbardziej zatwardziały mizantrop może niepostrzeżenie zamienić się w lwa salonowego.

W stadzie

Kolejną ważną kwestię stanowi miejsce w stadzie. Mieszkaniowy światek bywa czasem bardzo okrutny, trzeba walczyć o swoje. Wykształcenie asertywności jest mile widziane, podobnie zresztą jak umiejętność prowadzenia negocjacji. Możesz założyć, że jeżeli dziś wynegocjujesz dodatkowe miejsce w szafce kuchennej, to jutro łatwiej przyjdzie ci przekonać szefa do podwyżki.

Współdziałanie zdaje się być kluczem do sukcesu. To, jak budujesz relacje z innymi świadczy o twoich kompetencjach interpersonalnych. Zwykła rozmowa w kuchni przy kawie daje fantastyczną możliwość podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem w określonych sprawach. Stajesz się zatem, także w oczach innych osobą otwartą, kompetentną i skorą do pomocy. Poza tym sam także możesz dowiedzieć się czegoś ciekawego.

Pełna organizacja

Inną cenną umiejętnością, którą możesz nabyć żyjąc w mieszkaniu studenckim jest umiejętność organizacji pracy. Dobrym przykładam są dyżury sprzątania. Powodzenie takiego przedsięwzięcia zależy od chęci pracy w grupie i poczucia obowiązku każdego ze współlokatorów. W razie niesubordynacji ktoś na pewno zwróci uwagę nierobowi i przyprowadzi go do porządku.

Wspólne podejmowanie decyzji i rozwiązywanie konfliktów stanowi o grupie. Jeżeli do tej pory działałeś w pojedynkę, teraz masz okazję sprawdzić się jako członek zespołu. Jest to dobre ćwiczenie na przyszłość.

Postawiony przed wspólnym, a więc dotyczącym wszystkich problemem np. oszczędzania prądu możesz wyrazić swoje stanowisko czy też zaproponować jakieś rozwiązanie. Warto wiedzieć, że zarówno samodzielność działania, w tym wypadku wysunięcie propozycji, jak i umiejętność pracy w zespole pojawiają się w większości ogłoszeń o pracę.

Bogna Ślotała

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Czas na aplikację

Do 5-go sierpnia kandydaci na aplikacje: adwokacką, notarialną i radcowską mogą zgłaszać się na egzamin wstępny – czytamy na portalu “Rzeczpospolitej” Minister sprawiedliwości ogłosił właśnie

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję