Site logo

Zawód: Technolog produkcji

Technolog produkcji (określany również mianem inżyniera procesu) jest odpowiedzialny za proces planowania i optymalizacji technologii produkcyjnych oraz analizę ich efektywności. Ciekawa i wymagająca praca, relatywnie wysokie zarobki i szerokie możliwości dalszego rozwoju zawodowego – brzmi ciekawie, prawda?

Kim jest i czym zajmuje się technolog?

Technolog (określany również jako inżynier produkcji) to specjalista odpowiadający za sprawne zorganizowanie i koordynowanie całego procesu produkcji – głównie w kontekscie technicznym. Osoba zatrudniona na tym stanowisku zajmuje się nadzorem nad sprawnym działaniem specjalistycznego sprzętu komputerowego, kontroluje przeprowadzanie niezbędnych modernizacji i prac naprawczych oraz odpowiada za stan techniczny wszystkich urządzeń wykorzystywanych w procesie produkcji.

Do pozostałych obowiązków technologa produkcji można zaliczyć:

  • normowanie procesów o charakterze technologicznym,
  • testowanie oraz odpowiedni dobór materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji,
  • opracowywanie dokumentacji technicznej,
  • przeprowadzanie szkoleń dla pracowników z zakresu obsługi nowych urządzeń,
  • kontrolowanie jakości wyrobów oferowanych przez konkurencyjne przedsiębiorstwa.

Jak zostać technologiem?

Niestety, stanowisko technologa produkcji jest jednym z kluczowych w każdym przedsiębiorstwie, więc lista wymagań dla potencjalnych kandydatów jest naprawdę długa. Zdecydowana większość pracodawców wymaga od inżynierów produkcji legitymowania się wyższym wykształceniem. 

Najpopularniejsze są oczywiście kierunki o profilu techniczno-inżynierskim, np.: elektrotechnika, automatyka i robotyka, mechanika i budowy maszyn lub inżynieria produkcji.

Trzeba jednak pamiętać, że sama wiedza akademicka to jeszcze za mało, by zostać technologiem produkcji. W tej branży liczy się bowiem konkretne doświadczenie zawodowe oraz umiejętności, które pozwalają na efektywne wywiązywanie się ze wszystkich obowiązków służbowych.

Co jeszcze cenią pracodawcy?

  • znajomość systemów zarządzania jakością,
  • znajomość nowoczesnych zasad organizowania produkcji,
  • bardzo dobrą organizację pracy,
  • zdolność analitycznego myślenia,
  • umiejętność pracy w zespole,
  • znajomość języka angielskiego lub/i niemieckiego na poziomie minimum B1/B2

Ile zarabia technolog?

Zarobki technologów produkcji utrzymują się na relatywnie wysokim poziomie – na początek można liczyć na pensję w wysokości około 3200 zł miesięcznie. Osoby z wieloletnim doświadczeniem zawodowym mogą jednak liczyć na znacznie wyższe zarobki – sięgające nawet 8000 zł miesięcznie.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Praca w Deloitte

Deloitte to międzynarodowa firma działająca w obszarze doradztwa biznesowego i audytu. Firma prowadzi cykliczną rekrutację studentów i młodych absolwentów na płatne praktyki w siedzibach Deloitte,

Czytaj więcej »

Zawód: Doradca inwestycyjny

Matematyka i analiza danych nie mają przed Tobą tajemnic? Chcesz przewidywać przyszłość i układać długookresowe plany inwestycyjne dla swoich klientów? Tak się składa, że Twoje

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję