Site logo

Zawód: Historyk

Historyk nieodzownie kojarzy się nam z nauczycielem historii zatrudnionym w szkole podstawowej, gimnazjalnej lub ponadgimnazjalnej. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że historycy znajdują pracę nie tylko w placówkach o charakterze edukacyjnym, ale również w mediach, muzeach oraz… branży filmowej!

Kim jest historyk?

Zapewne domyślasz się, że historyk to osoba zajmująca się badaniem… historii. Tak, zdajemy sobie sprawę, że brzmi to niezwykle trywialnie, ale nic nie poradzimy na to, że taka właśnie jest rola historyka, który w swojej pracy korzysta zarówno ze źródeł pisanych, przekazów ustnych oraz wyników badań innych naukowców. Jeśli jednak myślisz, że bycie historykiem to wyłącznie kwestia zapamiętania kilku dat i najważniejszych wydarzeń, to jesteś w wielkim błędzie. To właśnie historycy bowiem odpowiedzialni są za opracowywanie szczegółowych analiz poszczególnych wydarzeń historycznych, np. konfliktów zbrojnych. Bez udziału historyków nie dane byłoby nam także oglądać największych filmowych scen bitewnych, które mają wiernie odwzorowywać wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lub nawet kilkuset lat.

Jak zostać historykiem?

Nikogo zapewne nie zdziwi informacja, że konieczne jest ukończenie studiów wyższych z zakresu historii, prawda? Pamiętajcie jednak, że są to studia wymagające przyswajania ogromnej ilości wiedzy, która stanie się podstawą Waszej przyszłej pracy zawodowej. Szczegółowe informacje na temat tych studiów znajdziecie tutaj.

Osoby, które swoją karierę chcą rozwijać w placówkach edukacyjnych (np. w szkole podstawowej, gimnazjum lub w szkołach średnich), muszą legitymować się przygotowaniem do pracy o charakterze dydaktycznym. Najprostszym sposobem jest ukończenie w trakcie studiów odpowiednich kursów (organizowanych przez wiele uczelni) lub studiów podyplomowych z zakresu Pedagogiki lub dziedzin pokrewnych.

Jeśli masz doskonałą pamięć i analityczny umysł oraz potrafisz łączyć ze sobą wiele, pozornie nieznaczących faktów, to znaczy, że na pewno poradzisz sobie zarówno na samych studiach, jak i w późniejszej karierze zawodowej!

Gdzie pracuje i ile zarabia historyk?

Jeszcze kilkanaście lat temu szczytem marzeń absolwentów historii było podjęcie pracy w szkołach podstawowych lub średnich w charakterze nauczyciela. Dzisiaj nadal jest to ciekawa perspektywa zatrudnienia, a dodatkowo niezwykle stabilna, ale wszystko ma niestety swoje plusy i minusy. Do negatywnych aspektów należy niewątpliwie zaliczyć niskie wynagrodzenia i brak perspektyw na ich znaczący wzrost w najbliższych kilku lub kilkunastu latach.

Absolwenci historii szukają zatem zatrudnienia w różnego rodzaju instytucjach historycznych, muzeach czy mediach.

Osoby, które chcą rozpocząć pracę o charakterze badawczo-dydaktycznym, powinny szukać wakatów na największych polskich uczelniach. Na zatrudnienie liczyć jednak mogą wyłącznie najlepsi kandydaci, więc warto się starać w trakcie studiów o jak najlepsze oceny!

Zarobki historyków są niemożliwe do oszacowania, gdyż zależą one od charakteru i miejsca pracy. Dla przykładu: początkujący nauczyciel historii zarabia około 2 tys zł, a doświadczony ekspert zatrudniony w mediach może liczyć na zarobki nawet kilkukrotnie wyższe.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zawód: prezydent RP

Co to jest zawód prezydent RP — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży polityk? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania

Czytaj więcej »

Zawód: Terapeuta zajęciowy

Terapeuta zajęciowy zajmuje się na co dzień prowadzeniem zajęć i ćwiczeń z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie lub takimi, które wymagają rehabilitacji. Aby zostać terapeutą zajęciowym i

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję