Zawód: Historyk

Historyk nieodzownie kojarzy się nam z nauczycielem historii zatrudnionym w szkole podstawowej, gimnazjalnej lub ponadgimnazjalnej. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że historycy znajdują pracę nie tylko w placówkach o charakterze edukacyjnym, ale również w mediach, muzeach oraz… branży filmowej!

Kim jest historyk?

Zapewne domyślasz się, że historyk to osoba zajmująca się badaniem… historii. Tak, zdajemy sobie sprawę, że brzmi to niezwykle trywialnie, ale nic nie poradzimy na to, że taka właśnie jest rola historyka, który w swojej pracy korzysta zarówno ze źródeł pisanych, przekazów ustnych oraz wyników badań innych naukowców. Jeśli jednak myślisz, że bycie historykiem to wyłącznie kwestia zapamiętania kilku dat i najważniejszych wydarzeń, to jesteś w wielkim błędzie. To właśnie historycy bowiem odpowiedzialni są za opracowywanie szczegółowych analiz poszczególnych wydarzeń historycznych, np. konfliktów zbrojnych. Bez udziału historyków nie dane byłoby nam także oglądać największych filmowych scen bitewnych, które mają wiernie odwzorowywać wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lub nawet kilkuset lat.

Jak zostać historykiem?

Nikogo zapewne nie zdziwi informacja, że konieczne jest ukończenie studiów wyższych z zakresu historii, prawda? Pamiętajcie jednak, że są to studia wymagające przyswajania ogromnej ilości wiedzy, która stanie się podstawą Waszej przyszłej pracy zawodowej. Szczegółowe informacje na temat tych studiów znajdziecie tutaj.

Osoby, które swoją karierę chcą rozwijać w placówkach edukacyjnych (np. w szkole podstawowej, gimnazjum lub w szkołach średnich), muszą legitymować się przygotowaniem do pracy o charakterze dydaktycznym. Najprostszym sposobem jest ukończenie w trakcie studiów odpowiednich kursów (organizowanych przez wiele uczelni) lub studiów podyplomowych z zakresu Pedagogiki lub dziedzin pokrewnych.

Jeśli masz doskonałą pamięć i analityczny umysł oraz potrafisz łączyć ze sobą wiele, pozornie nieznaczących faktów, to znaczy, że na pewno poradzisz sobie zarówno na samych studiach, jak i w późniejszej karierze zawodowej!

Gdzie pracuje i ile zarabia historyk?

Jeszcze kilkanaście lat temu szczytem marzeń absolwentów historii było podjęcie pracy w szkołach podstawowych lub średnich w charakterze nauczyciela. Dzisiaj nadal jest to ciekawa perspektywa zatrudnienia, a dodatkowo niezwykle stabilna, ale wszystko ma niestety swoje plusy i minusy. Do negatywnych aspektów należy niewątpliwie zaliczyć niskie wynagrodzenia i brak perspektyw na ich znaczący wzrost w najbliższych kilku lub kilkunastu latach.

Absolwenci historii szukają zatem zatrudnienia w różnego rodzaju instytucjach historycznych, muzeach czy mediach.

Osoby, które chcą rozpocząć pracę o charakterze badawczo-dydaktycznym, powinny szukać wakatów na największych polskich uczelniach. Na zatrudnienie liczyć jednak mogą wyłącznie najlepsi kandydaci, więc warto się starać w trakcie studiów o jak najlepsze oceny!

Zarobki historyków są niemożliwe do oszacowania, gdyż zależą one od charakteru i miejsca pracy. Dla przykładu: początkujący nauczyciel historii zarabia około 2 tys zł, a doświadczony ekspert zatrudniony w mediach może liczyć na zarobki nawet kilkukrotnie wyższe.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

W drodze do kariery
Miłosz Szkudlarski

Zostań najlepszym studentem RP!

Do niedzieli, 10 maja, przedłużono termin składania zgłoszeń do konkursu na najlepszego studenta RP – “Primus Inter Pares 2009 – Pierwszy Wśród Równych”. Impreza jest

Czytaj więcej »
Kariera po studiach
Redakcja Studia.pl

Zawód: Opiekun Osoby Starszej

Dzięki polepszającym się warunkom życia oraz dobrej opiece medycznej, ludzie żyją coraz dłużej. Ciągły postęp sprawia, że nasze społeczeństwo się starzeje i wymaga opieki. Dlatego

Czytaj więcej »
W drodze do kariery
Miłosz Szkudlarski

Polak w google

Paweł Hajdan, student informatyki z Uniwersytetu Warszawskiego, jako pierwszy zewnętrzny programista dołączył do zespołu pracującego nad najnowszym produktem Google – przeglądarką internetową Chrome – informuje

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję