Zawód: Elektryk

Praca elektryka wiążę się z dużą odpowiedzialnością za bezpieczeństwo ludzi korzystających z sieci energetycznej czy też nadzorowanych przez niego urządzeń. Elektrykiem może zostać każda osoba, która nie boi się prądu, jest bystra i zna zasady fizyki. Osoba ta powinna mieć dobry wzrok i słuch, posiadać zdolność koncentracji i mieć uzdolnenia techniczne, a zwłaszcza matematyczne.

Kim jest elektryk?

Praca elektryka jest każdemu znana – jest to osoba zajmująca się montażem, instalacją i naprawą instalacji elektrycznych.
Elektryk zajmuje się projektowaniem instalacji i sieci elektrycznych, wykonuje przeglądy techniczne i wszelkie czynności związane z konserwacją oraz naprawą.
Elektryk może zajmować się także naprawą silników elektrycznych, naprawą uszkodzonych elementów w rozdzielniach energii elektrycznej, a także elektroniką samochodową.

Zakres obowiązków osoby wykonującej zawód elektryka jest różny w zależności od kwalifikacji zawodowych i miejsca zatrudnienia.
Osoby z wykształceniem inżynierskim mogą nadzorować proces wytwarzania i przesyłania energii elektrycznej, projektować nowe urządzenia lub nadzorować ich produkcję.

Jak zostać elektrykiem?

Aby wykonywać zawód elektryka należy ukończyć szkołę zawodową, technikum lub studia wyższe np. na kierunku Inżynier elektryk. Do pracy przy urządzeniach elektrycznych pod napięciem konieczne jest uzyskanie kwalifikacji w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich oraz ukończenie odpowiedniego kursu BHP. Uprawnienia SEP należy odnawiać co 5 lat

Zarobki elektryka

Wynagrodzenie jest bardzo zróżnicowane i uzależnione od stanowiska. Średnio wynosi ok. 2000 zł brutto na stanowisku zwykłego elektryka do 4-5 tys. zł na stanowisku inżyniera elektryka.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

W drodze do kariery
Miłosz Szkudlarski

Nie będzie pracy dla specjalistów?

Tegoroczni absolwenci większości kierunków technicznych będą mieli większe trudności w znalezieniu zatrudnienia niż ich poprzednicy z ubiegłych lat – pisze “Dziennik Polski”. Od października uczelnie

Czytaj więcej »
Etnologia i antropologia kulturowa
Redakcja Studia.pl

Zawód: Antropolog

Antropologia jest interdyscyplinarną dziedziną nauki, która pełnymi garściami czerpie zarówno z nauk humanistycznych, społecznych, jak i przyrodniczych. W uproszczeniu, rdzeniem zainteresowań antropologa jest kultura i

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję