W Polsce są tysiące coachów, a uczelnie kształcą kolejnych adeptów niezwykle popularnej ostatnio profesji. Nie każdy może jednak zostać „osobistym trenerem”, ale każdemu zapewne przyda się chociaż część jego umiejętności, jeśli nie w życiu zawodowym, to na pewno w życiu prywatnym.
Kim jest coach?
To osoba, która pomaga ludziom w odkrywaniu najlepszej drogi do wyznaczonego celu i odnalezieniu pokładów niewykorzystanego do tej pory potencjału. Coach używa w tym celu szerokiego wachlarza technik szkoleniowych, swojej wiedzy merytorycznej i umiejętności, które zdobywał na studiach i następnie doskonalił w czasie realizacji wielu projektów coaching’owych.
Nie, absolutnie nie należy łączyć profesji coacha z guru jakiejś sekty, mimo że pozornie zakres ich „obowiązków” może się w kilku punktach pokrywać…
Ok, koniec tych żartów, czas wrócić do meritum. Charakter pracy coacha jest bardzo zróżnicowany – może dotyczyć zarówno aspektów zawodowych, jak i całkowicie prywatnych, a zajęcia mogą być realizowane indywidualnie lub grupowo. Praca coacha oparta jest zawsze na partnerskich relacjach i budowie wzajemnego zaufania – to faktyczny klucz do sukcesu w tej profesji!
Głównym zadaniem coacha jest wspierania swojego klienta na drodze do kariery zawodowej i jej późniejszego rozwoju poprzez stałe poszerzanie kompetencji. Można zatem wysnuć wniosek, że coach to połączenie skutecznego doradcy zawodowego i psychologa społecznego, gdyż proces motywowania odgrywa w tej branży kluczową rolę, bez której efektywna praca byłaby po prostu niemożliwa.
Teraz pytanie do Ciebie: co może stanowić przeszkodę, która uniemożliwia Ci dalszy rozwój zawodowy lub nastręcza Ci problemów natury osobistej? Nie wiesz? Zadaniem coacha jest ustalenie źródła Twoich problemów i praca nad ich całkowitym wyeliminowaniem. Do psychologa i doradcy można zatem dopisać jeszcze terapeutę.
Jak zostać coachem?
Odpowiedź na powyższe pytanie możemy podzielić na dwa aspekty:
- Formalny: wybór kierunku jest co prawda aspektem drugorzędnym, ale zdecydowanie warto pokusić się o ukończenie kierunku COACHING lub COACHING I DORADZTWO. Oba kierunki gwarantują zdobycie gruntownej wiedzy i niezbędnych umiejętności. Wielu coachów wybiera również studia na kierunkach związanych z psychologią lub specjalistyczne studia podyplomowe, które znajdują się w ofercie polskich uczelni.
- Nieformalny: odpowiedzialność, nastawienie na osiąganie sukcesu, troska o dobro klienta, wewnętrzna motywacja, chęć rozwiązywania problemów i odnajdywania ich źródła. Jeśli posiadasz takie cechy, to doskonale odnajdziesz się w profesji coacha.
Większość kluczowych umiejętności będziesz musiał doskonalić w realnych warunkach biznesowych, gdyż doświadczenie jest najistotniejszym elementem Twojej rozwijającej się kariery zawodowej. Możesz także korzystać z oferty licznych szkoleń i kursów, które oferują zarówno szkoły wyższe, jak i niezależne organizacje i firmy z branży edukacyjnej.
Gdzie pracuje coach i ile zarabia?
Marzysz o pracy na etacie? Niestety, coach zatrudniany jest głównie na indywidualne zlecenie – jest zatem typowym freelancerem. Etaty dla coach’ów tworzone są wyłącznie w dużych przedsiębiorstwach, w obrębie działów HR, jednak zatrudniani są tam głównie doświadczeni specjaliści.
Zarobki coacha są praktycznie niemożliwe do określenia z dwóch prostych powodów:
- po 1: charakter pracy sprawia, że wysokość zarobków jest ściśle uzależniona od ilości przyjmowanych zleceń.
- po 2: ilość zleceń jest uzależniona od posiadanego doświadczenia i renomy na rynku.
Widełki? Od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Wysokość Twoich zarobków zależy tylko i wyłącznie od Ciebie!