Site logo

Zawód: Przewodnik turystyczny

Przewodników turystycznych wszyscy znają, ale problem w tym, że jednak nie wszyscy ich kochają, gdyż wiele osób nieodzownie łączy ich profesję z nudnym monologiem wygłaszanym w trakcie wycieczek szkolnych dawno, dawno temu. Te czasy jednak już minęły, a praca przewodników turystycznych zmieniła diametralnie swoje oblicze. Czym się zajmują, co muszą umieć i ile na tym zarabiają? Sprawdziliśmy…

Kim jest i czym zajmuje się przewodnik turystyczny?

W zawodzie przewodnika turystycznego można wyodrębnić następujące specjalności:

  • przewodnik miejski, który oprowadza turystów po danym mieście i jego trasach turystycznych,
  • przewodnik terenowy, który oprowadza turystów po danym regionie lub województwie – z uwzględnieniem najważniejszych miast,
  • przewodnik górski oprowadzający turystów po turystycznych szlakach górskich,
  • przewodnik muzealny, który oprowadza turystów po obiektach muzealnych.

Każdy znajdzie zatem w tym zawodzie specjalizację dostosowaną do indywidualnych predyspozycji. Niestety, niezależnie od dokonanego wyboru należy bezwzględnie wykazywać się się bardzo gruntowną wiedzą na temat atrakcji, po których oprowadza się grupy turystów. Odpowiednia kondycja fizyczna, poczucie humoru i łatwość w nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych jest w tym zawodzie bardzo wysoko ceniona. Trudno bowiem wytrzymać kilkugodzinną wędrówkę po górach z przewodnikiem, który ma minę seryjnego zabójcy, prawda?

Podstawowym zadaniem przewodnika turystycznego (niezależnie od specjalizacji) jest oczywiście szczegółowe zaplanowanie trasy w taki sposób, by obejmowała jak największą liczbę atrakcji. W tym momencie pojawia się jednak pewien problem, gdyż program zwiedzania musi być ściśle dostosowany do wymogów i oczekiwań grupy turystów – inne potrzeby mają bowiem osoby starsze, inne grupy szkolne i inne wycieczki firmowe. Zadaniem przewodnika turystycznego jest sprostanie właśnie tym potrzebom i oczekiwaniom. Prawda, że prosta praca?:)

Warto również dodać, że w czasie trwania wycieczki do zadań przewodnika zalicza się również dbanie o bezpieczeństwo wszystkich uczestników. Kurs pierwszej pomocy, odporność na stres i szybkie podejmowanie trudnych decyzji na pewno się przydadzą w tej pracy.

Jak zostać przewodnikiem turystycznym?

Jeśli chcesz zostać przewodnikiem terenowym lub miejskim, musisz mieć ukończone 18 lat oraz posiadać minimum średnie wykształcenie. Większość przewodników posiada jednak ukończone studia I lub II stopnia na kierunkach związanych z HISTORIĄ, FILOZOFIĄ lub FILOLOGIĄ. Wiedza zdobyta na studiach niejednokrotnie pomaga im w codziennej pracy.

Przewodnicy na wycieczkach zagranicznych muszą ponadto wykazać się znajomością języka obcego na poziomie minimum B2 – dominuje język angielski lub hiszpański, ale wszystko zależy od miejsca, do którego wybierasz się z wycieczką.

Najwięcej przygotowań będą musieli poczynić przyszli przewodnicy górscy, którzy prócz szkolenia praktycznego i teoretycznego z zakresu konkretnego obszaru górskiego, muszą ponadto zaliczyć specjalistyczny egzamin.

Ile zarabia przewodnik turystyczny?

Trudno oszacować widełki płacowe w tym zawodzie, gdyż są one bardzo zróżnicowane i uzależnione od wielu czynników, np. specjalizacji, liczby obsługiwanych turystów, regionu, w którym prowadzona jest działalność, etc. Przykład? Przewodnik prowadzący trzygodzinną, polskojęzyczną wycieczkę na zalecenia biura podróży otrzymuje wynagrodzenie na poziomie 70 -100 zł brutto, ale już wykorzystując własne kontakty, ta stawka oscyluje w granicach 300 zł. Najwyższe stawki dominują wśród przewodników wycieczek górskich i zagranicznych – od 400 za dzień.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zawód: Stewardessa

Lufthansa, Emirates, Lot, Air France, Wizz Air. To jedne z wielu linii lotniczych które co roku organizują castingi na stewardessę. Co należy zrobić i jakie

Czytaj więcej »

Zawód: Elektronik

W swojej pracy zawodowej chciałbyś zajmować się projektowaniem inteligentnych domów? Ciągła praca z urządzeniami i systemami elektronicznymi to dla Ciebie ciekawe wyzwanie? Doskonale, będziesz świetnie

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję