Ich zdjęcia są na pierwszych stronach gazet, a niektórzy dorobili się statusu celebrytów. Blogerzy, żywy dowód na to, że ciekawym i systematycznym pisaniem da się dzisiaj w Polsce zarobić na życie.
Bloger to ktoś, kto dąży do zbudowania grona odbiorców wokół swojej osoby lub marki (czyli nazwy bloga). W regularnych odstępach czasu tworzy treści na blogu, który ma spójną koncepcję i tematykę, a także w miarę ściśle określonych odbiorców. Bloger to człowiek wielozadaniowy – jest twórcą treści, marketingowcem, swoim własnym działem finansów itd. Najczęściej jest freelancerem – nie ma dla niego (i jego czytelników) większego znaczenia, czy jest weekend czy poniedziałek.
Ale przede wszystkim bloger to osobowość – ktoś, kto ma określone poglądy i opinie, specjalizuje się w jakiejś dziedzinie, ale też nie boi się mieć swojego zdania na aktualne tematy. Żyjemy w czasach, w których każdy z nas jest nie tylko biernym odbiorcą treści, ale też ma możliwość jej tworzenia i nadawania. Wiąże się z tym zjawisko tzw. “kultu amatora” – nieważne, czy się na czymś znasz, czy nie, jeśli się dobrze wykreujesz – jesteś ekspertem. Bo w internecie każdy może być kimś. Dlatego coraz więcej młodych ludzi, patrząc na ciężko pracującego na etacie ojca, zastanawia się, czy nie można by zarabiać w inny sposób. A więc: tak, można.
Głównym miejscem pracy blogera jest strona WWW lub strona przygotowana w oparciu o serwisy blogerskie (WordPress, Blogger). To właśnie tam prowadzą wszystkie przekierowania z innych mediów (np. z fanpage’a na Facebooku, konta na Instagramie, Twitterze, Tumblrze czy Pintereście) i skupia się największa liczba odbiorców. Strona jest też głównym źródłem (ewentualnych) dochodów blogera. Natomiast vlogerzy tworzone przez siebie treści wideo zamieszczają na YouTube.com. Coraz częściej mówi się, że vlog to wyższy, ale też coraz popularniejszy etap blogowania – same teksty i zdjęcia dzisiaj już nie zadowalają fanów. Jakie treści tworzy bloger? Głównie są to recenzje i poradniki, rzadziej “suche” informacje. Tego rodzaju artykuły, zawierające prawie wyłącznie opinie, wbrew pozorom, cieszą się całkiem sporą popularnością, ale co ważniejsze – mają swoją wartość, i to obliczaną w walucie.
Aby zdobyć i utrzymać społeczność na blogu należy opanować umiejętność gry na emocjach czytelników, a także tworzyć unikatowe i atrakcyjne teksty. Blogi poświęcone urodzie, kuchni i stylowi życia cieszą się największą popularnością – któraś z tych dziedzin jest Ci bliska? Świetnie! A może specjalizujesz się w czymś zupełnie innym, jesteś ekspertem, coś Cię pasjonuje i posiadasz wiedzę i doświadczenie, których nikt nie znajdzie w książkach? Jeszcze lepiej!
Jakie studia musisz skończyć, żeby pracować jak bloger? Jakiekolwiek, bo istotne jest to, żebyś miał/a coś do przekazania i żeby Twój przekaz był rzetelny. Pamiętaj też, że ważne jest to, w jaki sposób coś komunikujesz – dobra znajomość ortografii i interpuncji to podstawa – blog zawierający błędy wygląda po prostu nieprofesjonalnie.
Pieniądze
Blogi uważane są za narzędzie edukacyjne, ale też promocyjne, dużo bardziej zindywidualizowane i skuteczne niż fanpage na Facebooku, bo to wyłącznie Twoja przestrzeń, którą możesz w dowolny sposób zapełnić, masz nad nią całkowitą kontrolę.
Z pisania bloga można się utrzymać, ale nie jest to takie proste, jak się wydaje. Jeśli piszesz ciekawie i regularnie, a przy tym masz spore grono czytelników, które ufa Twojej opinii, po jakimś czasie do Twoich drzwi zapukają reklamodawcy.
Wiarygodność jest niezwykle ważna, to ona stanowi o przewadze rynkowej blogera. Czytelnicy ufają, że jeśli dany bloger poleca jakiś produkt, to znaczy, że go przetestował i uznał, że warto go promować. To jest różnica pomiędzy reklamą, którą się wykupuje w mediach tradycyjnych czy artykułach sponsorowanych, a reklamą, którą może zrobić bloger.
Komunikat o produkcie, usłudze czy samej marce przekazany przez konsumenta, który jednocześnie jest znanym i cenionym blogerem, jest bardziej wiarygodny niż “normalna” reklama. Ostatnimi czasy tego rodzaju jawne rekomendacje są coraz bardziej pożądane przez różnego rodzaju instytucje finansowe, właściwie nikt już nie kwestionuje popularności blogosfery jako narzędzia reklamowego.
Reklamowanie produktów na blogu polega na tym, że blogerzy otrzymują produkty do przetestowania, a wnioski zamieszczają na swoich blogach w formie recenzji, częste są również konkursy promujące kampanię i wpisy sponsorowane. Na blogach pojawiają się też kampanie banerowe firm, ich produktów i usług.
Żeby móc się utrzymać z bloga ich autorzy biorą też udział w różnego rodzaju projektach pobocznych, współpracują z różnymi markami, są ambasadorami itd. – tak naprawdę to ciężka praca, a sama blogosfera to dość niepewna część współczesnego rynku.