Site logo

Zawód: Archiwista

W dobie komputerów i elektronicznego przetwarzania danych wydaje się, że archiwiści nie są już potrzebni. Prawda jest jednak taka, że każdy duży podmiot gospodarczy i wszelkiego rodzaju instytucje, takie jak urzędy państwowe, wojewódzkie czy gminne, powinny prowadzić własne archiwum i przechowywać w nim dokumenty.

Kim jest archiwista?

Zapewne nie wywołamy zdziwienia na Twojej twarzy, jeśli powiemy, że archiwista jest odpowiedzialny za proces katalogowania, porządkowania i archiwizacji dokumentacji powstającej w przedsiębiorstwach oraz instytucjach publicznych oraz pozarządowych. Trudno się jednak temu dziwić, gdyż w każdej branży i w każdym sektorze współczesnej gospodarki generowane są ogromne ilości dokumentów, które zgodnie z obowiązującym prawem, muszą być przechowywane w formie tradycyjnej – obok zasobów poddanych digitalizacji. Skutecznie przeprowadzona archiwizacja umożliwia błyskawiczne uzyskanie dostępu do określonych zasobów – dbałość o szczegóły i porządek to zatem bardzo pożądane cechy archiwisty.

Powszechna komputeryzacja sprawiła jednak, że archiwiści muszą dzisiaj zarządzać również zasobami elektronicznymi i prowadzić wirtualny katalog dokumentów, które są generowane i przechowywane w formie tradycyjnej.

Trudno wyobrazić sobie sprawnie funkcjonuje przedsiębiorstwo lub instytucję państwową bez stanowiska archiwista, którego ciężka praca stanowi niejako fundament efektywności pozostałych pracowników.

Kto może zostać archiwistą?

Teoretycznie? Każdy, gdyż nie istnieją formalne wymagania, które należy spełnić, żeby pracować na tym stanowisku.
Praktycznie? Tylko najlepsi kandydaci, którzy wykazują się ponadprzeciętnym zaangażowaniem, dbałością o najmniejszy szczegół, doskonałym zorganizowaniem pracy oraz odpowiedzialnością.

Profil posiadanego wykształcenia nie ma większego znaczenia w tym zawodzie, ale zdecydowanie polecamy ukończenie kierunku ARCHIWISTYKA I ZARZĄDZANIE DOKUMENTACJĄ. Na tym kierunku zdobędziesz zarówno gruntowną wiedzę, jak i konkretne umiejętności, które na pewno przydadzą Ci się w późniejszej pracy zawodowej.

Gdzie pracuje archiwista i ile zarabia?

Trudno wymienić wszystkie branże i sektory gospodarki, w których może zostać zatrudniony archiwista. Dlaczego? Ponieważ stanowiska te są tworzone praktycznie wszędzie: w średnich i dużych przedsiębiorstwach, międzynarodowych korporacjach, organizacjach pozarządowych oraz w instytucjach publicznych.

Poziom zarobków jest uzależniony od posiadanego doświadczenia zawodowego oraz miejsca pracy – najwyższe pensje otrzymują archiwiści zatrudnieni w dużych przedsiębiorstwach. Można jednak przyjąć, że średnia pensja to około 2100 – 2600 złotych miesięcznie.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Gala Biznesu 2009

21 maja 2009 w Pałacu Poznańskiego w Łodzi, Łódzkie Studenckie Forum Business Centre Club oraz Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości w Łodzi organizują Galę Biznesu. Celem wydarzenia

Czytaj więcej »

Zawód: Geograf

Kim jest i czym zajmuje się geograf? 99 procent osób kojarzy go wyłącznie z nauczycielem niezbyt pasjonującego przedmiotu szkolnego. To oczywiście bardzo krzywdzące uproszczenie, gdyż

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję