Site logo

Zawód: Agent nieruchomości

Uważasz, że praca agenta nieruchomości jest żmudna i ciężka? Nie musi tak być. Okazuje się, że jest to jeden z najbardziej pożądanych zawodów na rynku. Wynika to z wysokich zarobków i częstych kontaktów z ludźmi. Ale czym tak naprawdę zajmuje się agent nieruchomości? Językiem reklamowym: jest to osoba, która pomoże Ci spełnić marzenie o wymarzonym domu lub mieszkaniu. A tak na serio, jest to zawód związany z poszukiwaniem „perełek” na rynku nieruchomości oraz pozyskiwaniem klientów chętnych na ich kupno lub wynajem.

Jakie wykształcenie? Jakie predyspozycje?

Agent nieruchomości powinien mieć wykształcenie minimum średnie, wskazane jest jednak ukończenie studiów. Zawód ten przeznaczony jest najczęściej dla osób, które ukończyły studia na kierunkach takich jak:

Odpowiedzialność, punktualność, szybkie nawiązywanie kontaktów oraz umiejętność wzbudzenia zaufania to niektóre z cech, które powinien posiadać dobry agent nieruchomości.

Czy potrzebna jest licencja?

Do 1 stycznia 2014 roku licencja pośrednika nieruchomości była obowiązkowa. Po tym dniu weszły w życie zmiany zawarte w ustawie o gospodarce nieruchomościami, regulującej zasady świadczenia usług i wykonywania zawodu agenta w obrocie nieruchomościami. Obecnie wystarczy odpowiednie wykształcenie i zaangażowanie.

Co do innych wymagań formalnych, niezbędnym wymogiem jest posiadanie prawa jazdy kat. B, ponieważ praca agenta nieruchomości wiąże się z częstymi podróżami w celach biznesowych. Pracownik zazwyczaj otrzymuje od pracodawcy samochód służbowy, jako narzędzie pracy.

Czym tak naprawdę zajmuje się agent nieruchomości?

Agent nieruchomości jest pośrednikiem między stronami w procesie zakupu i sprzedaży lub wynajmu mieszkania, domu czy innej nieruchomości. Pobierając prowizję może zatem pomóc Ci wynająć, kupić lub sprzedać mieszkanie.

  • Klientami agencji nieruchomości mogą być zarówno osoby, które same się do niej zgłosiły, jak i osoby, które znalazł i zachęcił do skorzystania z jego usług agent nieruchomości.
  • Jednym z jego zadań jest wyszukiwanie ciekawych ofert w Internecie lub prasie i proponowanie pośredniczenia w znajdowaniu nabywców lub najemców i sfinalizowaniu transakcji.
  • Dużą część dnia pracy agenta nieruchomości zajmuje praca w terenie, spotkania z klientami, prezentacja nieruchomości potencjalnym nabywcom lub najemcom.
  • Do zadań agenta nieruchomości należy też czuwanie nad kwestiami prawnymi, m.in. sprawdzanie zapisów w księgach wieczystych oraz ogólnego stanu prawnego danej nieruchomości.
  • Prowadzi on negocjacje, czuwa nad tym, aby zawierane umowy były dopięte na ostatni guzik oraz aby z transakcji zadowolone były obie strony.

Gdzie pracuje agent nieruchomości?

Agent nieruchomości pracuje w biurze, ale często swój plan dnia musi podporządkować spotkaniom z klientami, dlatego czas pracy jest zazwyczaj nienormowany. Wiąże się to licznymi wyjazdami i pracą w terenie, także popołudniami i w weekendy.

Ile zarabia agent nieruchomości?

Wynagrodzenie agenta nieruchomości zależy od jego zaangażowania w wykonywaną pracę oraz ilości klientów. Zwykle jest ono wypłacane w systemie prowizyjnym. Zarobki osób zajmujących się obrotem nieruchomościami wahają się od 2000 zł, w przypadku początkujących agentów do 15 000 zł dla osób działających na rynku od paru lat, mających doświadczenie.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Co to są studia pedagogiczne?

Oparte na zespole nauk o wychowaniu. Dają dużą satysfakcję tym, dla których nauka może być środkiem do pomocy innym. Pedagogika jest nauką społeczną. Odnosi się głównie do

Czytaj więcej »

Zdobądź fundusze na e-usługę!

16 lutego rozpoczęła się pierwsza runda aplikacyjna konkursu projektów w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka – działanie 8.1 “Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej”.

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję