Site logo

Zdobądź fundusze na e-usługę!

16 lutego rozpoczęła się pierwsza runda aplikacyjna konkursu projektów w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka – działanie 8.1 “Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej”. Kwota środków przeznaczonych do rozdysponowania między przedsiębiorcami w pierwszej turze wynosi blisko 141 mln zł – poinformowała w specjalnym komunikacie Polska Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), realizator inicjatywy.

Jak napisano w komunikacie, nabór wniosków do konkursu będzie trwał od 2 do 31 marca. PARP nie wyklucza jednak, że termin ten zostanie skrócony. “Nabór zamkniemy w momencie gdy łączna suma dofinansowania złożonych przez przedsiębiorców wniosków osiągnie 130 proc. planowanej alokacji, czyli prawie 188 mln zł – wyjaśnia rzecznik prasowy PARP Monika Karwat-Bury. – Może to nastąpić zarówno 31 marca, jak i dwa tygodnie wcześniej. Wszystko zależy od zainteresowania przedsiębiorców. Informację o planowanym terminie zakończenia naboru zamieścimy na stronie internetowej PARP.”
O środki finansowe dostępne w ramach działania 8.1 mogą ubiegać się polscy mikro- i makroprzedsiębiorcy, którzy planują świadczyć e-usługę, czyli biznes oparty na nowoczesnych technologiach. Dzięki konkursowi mogą otrzymać refundację nawet do 85 proc. wartości projektu. Finansowanie takie trwa 24 miesiące.
Jak wyjaśniają przedstawiciele PARP, aby dana inicjatywa mogła zostać uznana za e-usługę musi spełniać cztery podstawowe warunki: być świadczona w sposób zautomatyzowany przy użyciu technologii informacyjnych, dostępna w publicznych sieciach telekomunikacyjnych (czyli nie może to być np. internetowa sieć osiedlowa, czy wewnętrzna sieć stosowana w firmach – intranet), dostępna na indywidualne żądanie usługobiorcy (w dowolnie wybranym przez niego momencie) i dostępna bez obecności stron w trakcie jej realizacji.
E-usługę można prowadzić za pośrednictwem kilku kanałów – Internetu, urządzeń mobilnych (telefon komórkowy lub inne urządzenia przenośne) oraz telewizji cyfrowej i satelitarnej.
Agencja zaznacza, że od tego roku zostały uproszczone zasady ubiegania się o dofinansowanie w ramach działania 8.1. Dzięki nim przedsiębiorcy nie będą zobligowani do składania dodatkowych dokumentów finansowych potwierdzających posiadanie przez nich środków na rozpoczęcie projektu. Jednak, jak tłumaczą pracownicy PARP, muszą się liczyć z tym, że zaostrzona zostanie cena rentowności, innowacyjności i szans na powodzenie projektu.
Nowością ma być również rozszerzony katalog tzw. kosztów ogólnych, obejmujący usługi pomocnicze, materiały biurowe i eksploatacyjne oraz najem i eksploatację pomieszczeń. W ramach działania 8.1 przedsiębiorcy zyskają też możliwość wysyłania pracowników na wszystkie niezbędne dla projektu szkolenia, podczas gdy do tej pory mogli oni korzystać wyłącznie ze szkoleń specjalistycznych. Przedsiębiorcy uzyskają także możliwość refundowania ZUS-u dla pracowników.
PARP zapowiada, że w 2009 roku ogłoszone będą co najmniej dwa konkursy na projekty w ramach działania 8.1.
źródło: PAP – Nauka w Polsce
Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Applied Business English na POU

Wyższa Szkoła Zarządzania / Polish Open University uruchamiła program Applied Business English. Osoby, które przystąpią do programu będą nie tylko pogłębiać swoją wiedzę biznesową, ale

Czytaj więcej »

Lekarze do Biedronki?

Biedronka, czyli największa i najszybciej rozwijająca się sieć zagranicznych dyskontów w Polsce, aktywnie poszukuje nowych pracowników. Ogłoszenia o wakatach można znaleźć zarówno w internecie, w

Czytaj więcej »

Sprawdź najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję