Studia w USA: test ACT czy SAT?Każde czteroletnie studia w USA wymagają zdanego egzaminu SAT (amerykański odpowiednik polskiej matury) lub ACT. Czym są te testy, dlaczego należy je zaliczyć, jakie są między nimi różnice oraz jakie są konsekwencje dokonania wyboru dla zagranicznych kandydatów na studia?

Test SAT
Czytanie: 52 pytania, 65 minut
Pisanie i gramatyka: 44 pytania, 35 minut
Matematyka : bez kalkulatora: 20 pytań, 25 min, z kalkulatorem: 38 pytań, 55 min.
Opcjonalny esej: 50 min

Test ACT
Angielski: 75 pytań, 45 min
Matematyka: 60 pytań, 60 min
Czytanie: 40 pytań, 35 min
Biologia, Chemia, Fizyka: 40 pytań, 35 min
Opcjonalnie esej: 40 min

ACT i SAT różnią się w kilku dość istotnych sprawach. ACT np. obejmuje kilka pojęć matematycznych wyższego szczebla, w tym trygonometrii.

Ponadto jedną z największych różnic między ACT i SAT jest włączenie do ACT pytań z dziedzin: biologia, chemia, fizyka. Chociaż ta część testu wymaga jedynie podstawowej wiedzy w tych dziedzinach (jest to głównie interpretacja danych na temat tabel i rysunków oraz analizowanie trendów), może okazać się, że test ACT będzie bardziej atrakcyjny dla uczniów, którzy są dobrzy w przedmiotach ścisłych.
act vs satSAT testuje znajomość angielskiego słownictwa i jest tam mnóstwo nietypowych wyrazów, podczas gdy ACT ma niewielką liczbę pytań dotyczących słownictwa i dotyczą one z reguły bardziej popularnych słów. Niemniej jednak test ACT zawiera długie fragmenty do czytania, wymaga więc bardzo dobrego opanowania języka angielskiego.

Większość studentów uważa, że ACT zawiera pytania z zakresu wiedzy, z którą mieli do czynienia w szkole. SAT, przeciwnie, ma swoje korzenie w tradycyjnych testach inteligencji, będzie więc dobrym wyborem dla studentów, którzy są silni w rozumowaniu krytycznym i lubią rozwiązywać gry logiczne i łamigłówki.

Studia w USA - kompendium wiedzy dla kandydatów na studia

Timing (wyczucie czasu) i poziom czytania po angielsku

Wielu studentów uważa, że podczas ACT egzaminu trzeba mieć dobre poczucie czasu, bo trudniej jest odpowiedzieć na wszystkie pytania w wyznaczonym terminie. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że ACT wymaga od uczniów, aby odpowiedzieli na kilka pytań w krótszym czasie, niż podczas egzaminu SAT.

Podczas testu SAT student jest proszony, aby poprawić gramatykę tylko w jednym zdaniu. ACT natomiast zadaje pytania gramatyczne w kontekście większych fragmentów.
act vs sat3Fragmenty przeznaczone do czytania podczas testu ACT są znacznie dłuższe niż w SAT, więc jeśli nie czujesz się zbyt wygodnie, czytając w języku angielskim, to może to być dla Ciebie decydującym czynnikiem.

Należy pamiętać, że choć SAT ma krótsze fragmenty, są one często na trudniejszym poziomie czytania i używanego słownictwa.

Egzaminy SAT i ACT w Polsce

W Polsce egzamin SAT można zdawać w Warszawie, Krakowie oraz Gdańsku:
  • Warszawa (American School of Warsaw, British School Warsaw )
  • Kraków (International School of Cracow)
  • Gdańsk (Gdańskie Szkoły Autonomiczne)

Opłata rejestracyjna dla osób spoza Stanów Zjednoczonych wynosi 71 USD za SAT Reasoning Test i 46 USD za SAT Subject Tests (dodatkowo 9 USD za każdy kolejny test). W Polsce terminy są dostępne 6-8 razy w roku, między wrześniem i majem.

Do testu ACT można podejść w Warszawie (American School of Warsaw)

Dla uczniów z Europy ACT kosztuje 39,5 USD bez eseju, 56,5 USD z esejem. Do ceny trzeba doliczyć 40 USD opłaty regionalnej. W Polsce terminy są dostępne 5 razy w roku, również między wrześniem i majem.

Jeśli nadal nie masz pewności, który z egzaminów będzie dla Ciebie bardziej odpowiedni, polecam podjąć się wykonania obu testów, aby ułatwić sobie podjęcie decyzji.

Autorka: Kinga Johnson, z zawodu i z powołania nauczycielka języka angielskiego. Kinga pomaga studentom dostac sie na studia w USA i ta praca daje jej dużo przyjemności i satysfakcji. Kinga współpracująca ze strona www.mycareertools.com Ta strona publikuje darmowe lekcje video i testy przygotowawcze, pomagające studentom przygotowac sie do egzaminow.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: mycareertools.com

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->