Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego jest jednym z największych i najlepszych wydziałów kształcących prawników w Polsce. Ma ponad 200-letnią tradycję kształcenia. Pozycję na rynku szkolnictwa wyższego potwierdzają rankingi, w których Wydział Prawa i Administracji UW zawsze znajduje się w ścisłej czołówce, a w Warszawie jest niekwestionowanym liderem.
Obecnie na Wydziale studiuje prawie 6500 studentów i 1830 słuchaczy studiów podyplomowych. Wykłada ok. 200 nauczycieli akademickich, w tym ponad 70 profesorów, prowadzących badania naukowe w ramach sześciu Instytutów:
Wszystkie te czynniki składają się na prestiż i pozycję Wydziału. A prestiż to przede wszystkim dobra marka, którą tworzą wykładowcy, studenci oraz absolwenci - marka, wysoko ceniona przez przyszłych pracodawców.
Kadrę profesorską na Wydziale Prawa i Administracji UW tworzą najwybitniejsi specjaliści z różnych dziedzin nauk prawnych. Wykładowcami są m.in.: Sędzia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, były Prezes Trybunału Konstytucyjnego - prof. Marek Safjan, Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego - prof. Małgorzata Gersdorf, Rzecznik Praw Obywatelskich - dr Adam Bodnar, sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, sędziowie Naczelnego Sądu Administracyjnego, a także wielu innych specjalistów i praktyków prawa. Dzięki temu studenci UW nie tylko zdobywają wiedzę teoretyczną od najlepszych, ale mają możliwość dowiadywania się na bieżąco o problemach prawnych od prawników wielkiego formatu. Możliwość bezpośredniego kontaktu z najlepszymi specjalistami i praktykami daje studentom szansę na wnikliwe analizowanie aktualnego stanu prawnego, sytuacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce oraz precyzyjne przygotowanie do zawodu wykonywanego w przyszłości.
Na Wydziale Prawa i Administracji funkcjonuje aż siedem Szkół Prawa Obcego:
Wydział jako jedyny w Polsce umożliwia swoim studentom zapoznanie się w tak szerokim zakresie z obcymi systemami prawnymi. Wykłady prowadzone są w językach obcych przez wybitnych profesorów z najlepszych europejskich i amerykańskich uniwersytetów. Zajęcia z prawa obcego są dopełnieniem wiedzy uzyskiwanej w ramach normalnego toku studiów. Studenci uczestniczący w tych zajęciach, dzięki poznaniu innych systemów prawnych i prawa europejskiego, uczą się lepiej interpretować polskie prawo.
Wydział Prawa i Administracji UW, dbając o rozwój swoich studentów, oferuje im możliwość podjęcia studiów równoległych, dzięki podpisanym umowom z niektórymi wydziałami Uniwersytetu Warszawskiego, m.in.:
Dzięki stosownej umowie ze Szkołą Główną Handlową, studenci Wydziału Prawa i Administracji UW mają również możliwość podjęcia równoległych studiów na tej uczelni, bez przystępowania do tamtejszych egzaminów wstępnych.
Studencki Ośrodek Pomocy Prawnej przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, znany jako Klinika Prawa UW, jest jedną z największych i najdłużej działających klinik prawa na terenie Polski. Klinika Prawa UW powstała w 1998 roku z inicjatywy pracowników naukowych Wydziału Prawa i Administracji UW oraz organizacji studenckiej ELSA.
Za zgodą władz dziekańskich zajęcia z praktycznego nauczania prawa pod nazwą Klinika Prawa zostały wprowadzone do programu nauczania. Od lipca 2001 roku Klinika działa także jako fundacja o nazwie Studencki Ośrodek Pomocy Prawnej przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego - Klinika Prawa, co umożliwia m.in. uzyskiwanie statusu przedstawiciela organizacji społecznej w postępowaniach sądowych.
Klinika Prawa UW stwarza studentom unikalną okazję do uzyskania praktycznych umiejętności w zakresie udzielania porad klientom i rozwiązywania problemów prawnych. Studenci skupieni w Klinice Prawa UW świadczą bezpłatnie pomoc prawną osobom w trudnej sytuacji majątkowej. Dla wszystkich tych, których nie stać na opłacenie adwokata lub radcy prawnego, wsparcie ze strony Kliniki Prawa to jedyna możliwość rozwiązania ich problemu prawnego. W 2004 r. Klinika Prawa decyzją Senatu UW uzyskała status Międzyinstytutowej Pracowni Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Centrum Pozasądowego Rozwiązywania Sporów na WPiA UW powstało w związku z potrzebą propagowania wśród studentów prawa wiedzy na temat mediacji oraz innych alternatywnych metod rozwiązywania sporów (ADR - Alternative Dispute Resolution). Celami Centrum jest m.in.: uzupełnienie programu studiów prawniczych o zajęcia teoretyczne i praktyczne dotyczące mediacji i negocjacji, propagowanie idei pracy pro bono wśród studentów prawa, integracja środowiska akademickiego przez promowanie idei alternatywnych metod rozwiązywania sporów w sporach akademickich.
W ramach Centrum od kilku lat prowadzone są wykłady dotyczące mediacji w sporach prawnych oraz negocjacji. Zajęcia mają charakter interaktywny. Studenci poza wiedzą teoretyczną dotyczącą mediacji i negocjacji, biorą udział w warsztatach, dyskusjach i symulacjach. Studenci, którzy wezmą udział w zajęciach z mediacji lub negocjacji mają możliwość aplikowania do Kliniki Mediacji. W ramach Kliniki studenci pogłębiają swoją wiedzę praktyczną dotyczącą negocjacji i mediacji, a także mają możliwość ko-mediacji z profesjonalnymi mediatorami w sprawach wpływających do Centrum.
Centrum propaguje również wprowadzanie alternatywnych metod rozwiązywania sporów w środowisku akademickim, w sprawach pracowniczych oraz w sprawach z udziałem studentów. W ten sposób realizowana jest główna misja UW polegająca na tworzeniu społeczeństwa otwartego oraz dochodzeniu do konsensusu za pomocą dialogu. Cel ten jest osiągany także przez organizowanie konferencji dotyczących mediacji, Dni Mediacji na UW oraz szkoleń w zakresie efektywnej komunikacji przeznaczonych dla pracowników oraz studentów UW.
Life Long Learning Programme (Erasmus) to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje ideę kształcenia się przez całe życie. Jego celem jest wyrównywanie szans i udostępnienie bogatszej oferty edukacyjnej obywatelom państw uczestniczących w programie. Zmierza on do utworzenia "Europy bez granic i barier" oraz "Europy wiedzy". Dzieli się na kilka komponentów (podprogramów), odpowiadających różnym poziomom nauczania.
Jednym z nich jest program Erasmus obejmujący szkolnictwo wyższe, mający na celu poprawę jakości kształcenia oraz wzmocnienie europejskiego wymiaru w szkolnictwie wyższym poprzez wspieranie międzynarodowej współpracy między uczelniami. W ramach tego podprogramu można uczestniczyć w wymianie zagranicznej i odbyć studia w uczelni partnerskiej jednego z krajów Unii Europejskiej.
WPiA UW prowadzi wymianę z 71 uniwersytetami. Co roku około 130 studentów spędza semestr lub rok nauki zagranicą. Ich wyniki zaliczane są do warszawskiego programu studiów. Wydział gości dzięki programowi studiów w języku angielskim około 50 studentów z całej Europy. Absolwenci programu Erasmus cenieni są na rynku pracy; istnieje przekonanie, że wykazali się samodzielnością, poznali nowe kultury, a ich wiedza prawnicza stała się międzynarodowa.
Na Wydziale Prawa i Administracji UW funkcjonuje kilkadziesiąt organizacji studenckich. Działając w nich można nie tylko pogłębiać zainteresowania naukowe (np. w ramach kół naukowych), ale również rozwijać swoje pasje czy po prostu dobrze się bawić. Sprzyjają temu niewątpliwie studenckie kluby działające na Uniwersytecie Warszawskim. Znajomości i przyjaźnie zawarte podczas studiów często wytrzymują próbę czasu i trwają do końca życia. Wydział Prawa i Administracji UW swoim studentom oferuje to, co najlepsze.
Bogata historia, nowoczesny program studiów, wybitna kadra profesorska, bogata oferta dydaktyczna, dobre warunki studiowania oraz przyjazne środowisko składają się na prestiż i pozycję Wydziału. A prestiż to przede wszystkim dobra marka, którą tworzą wykładowcy, studenci oraz absolwenci - marka, wysoko ceniona przez przyszłych pracodawców.
Ulica Krakowskie Przedmieście, 00-071 Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Cookie name | Active |
---|