Site logo

Tytuły i stopnie naukowe, czyli jak się zwracać do wykładowców?

Dość trudno wytłumaczyć, że profesor uczelni tu zupełnie inny tytuł niż profesor zwyczajny. A zrozumieć, że profesor zwyczajny ma wyższy status niż nadzwyczajny jest tym bardziej trudno. Zapraszam do tekstu, dowiesz się z niego wszystkiego o tym, jak tytułować akademickich nauczycieli. 

Istotne odróżnienie

Uwaga! Czymś zupełnie innym jest nazwa stanowiska, które dzierży dany nauczyciel i czymś zupełnie innym jest jego tytuł bądź stopień naukowy. Rozróżnienie tego, pozwoli zrozumieć dlaczego czasem doktor habilitowany to profesor, a czasem profesor to jedynie doktor. 

Stopnie i tytuły naukowe:

Na początku zajmiemy się stopniami i tytułami naukowymi:

Są dwa stopnie naukowe:

Doktor oraz doktor habilitowany

Jest jeden tytuł naukowy:

Profesor

Przepisy związane ze stopniami i tytułami naukowymi zmieniały się dość intensywnie na przestrzeni ostatnich lat, dlatego czasem można jeszcze spotkać nazwy takie jak profesor zwyczajny, jednak nie są to stopnie bądź tytuły, które można otrzymać dzisiaj. 

Jeszcze jedna uwaga, warto zwrócić uwagę na różnicę miedzy stopniami a tytułem naukowym, gdyż często nawet w prasie, czy telewizji słyszymy bzdury o tytule doktora habilitowanego. 

Nazwy etatów naukowo-dydaktycznych

Będziemy teraz mówić o stanowiskach, najpierw astystent, może mieć tytuł zawodowy magistra lub stopień doktora. Wyższe stanowisko to adiunkt. Zatrudnia się na tym etacie doktorów lub doktorów habilitowanych. Na etacie profesora nadzwyczajnego można zatrudnić doktora lub doktora habilitowanego. Natomiast na etacie profesora zwyczajnego, jedynie profesora. Wszystko jasne prawda?

Nazwy etatów na staniskach dydaktycznych

Mamy na początku lektora lub wykładowcę, te etaty mogą otrzymać osoby, które mają po prostu wyższe wykształcenie. Starszym wykładowcą zostaje nauczyciel ze stopniem doktora. Zdarza się, że można jeszcze spotkać na uczelni docentów, to osoby, które za czasów obowiązywania nieaktualnych już uregulowań prawnych zdobyły zatrudnienie. 

Wnioski

Nie da się ukryć, że dokonałem tu pewnych uproszczeń, sytuacja jest jednak tak skomplikowana, że wymagałaby przynajmniej godzinnego filmu z analizą prawną. Warto też znać ogólne zasady dotyczące korespondencji z pracownikami uczelni!

Jak zapisywać te tytuły, etaty i stopnie?

Najprostsza zasada jest następująca:

Stopnie i tytuł przed imieniem i nazwiskiem, nazwa etatu jeśli konieczna po nazwisku. Oto przykłady:

  • Dr hab. Hiacynt Pochujewski, prof. [Nazwa Uczelni]
  • Dr Nabuchodonozor Kowalski, prof. [Nazwa Uczelni]
  • Prof. Armand Brzęczyszczykiewicz

Podsumowanie

Choć sprawa wydaje się być nieco skomplikowana warto pamiętać, że co innego tytuły i stopnie naukowe, a co innego nazwy etatów na których zatrudniani są nauczyciele. 

Dlaczego warto to wiedzieć? Choćby dlatego, że to element kultury akademickiej, którą każdy student powinien znać, a jeśli szukasz bardziej praktycznych zastosowań tej wiedzy, to z pewnością przyda Ci się ona w trakcie korespondencji, czy wypisywania indeksu.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zajęcia

Zajęcia  – podstawowa forma studiowania – wykłady, ćwiczenia, konwersatoria, laboratorium. Musisz na koniec dostać zaliczenie, które jest przepustką do egzaminu.

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję