Kierunek bezpieczeństwo i higiena pracy w pytaniach i odpowiedziach
Myślisz o studiach w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, ale zastanawiasz się, czy warto je wybrać, co można po nich robić, jak wygląda tok studiowania,
{{locationDetails}}
Myślisz o studiach w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, ale zastanawiasz się, czy warto je wybrać, co można po nich robić, jak wygląda tok studiowania,
Chociaż bardzo głośno mówiło się swego czasu o deregulacji zawodów, to jednak niektóre z nich wymagają nadal bardzo konkretnych, formalnie określonych kwalifikacji. Branża BHP podlega
Kierunek inżynieria bezpieczeństwa pracy ma pomóc w realizacji bezpiecznego procesu pracy w nowoczesnej gospodarce. Jego celem jest wykształcenie kadry pracowników, którzy czuwać będą nad procesami,
Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania BHP. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.
Co warto wiedzieć o BHP? Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie jednego z kierunków związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy: BHP, inżynieria bezpieczeństwa pracy, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na bezpieczeństwo i higienę pracy – dowiedz się o nich więcej.
Sprawdź, co to jest bezpieczeństwo i higiena pracy, jakie daje możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Kierunek BHP, dostępny jest na studiach inżynierskich (3,5 roku) licencjackich (3 lata) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (2 lata). Będziesz uczyć się m.in. umiejętności niezbędnych do wykonywania zawodu specjalisty ds. BHP na podyplomówkach uzyskasz podstawowe kompetencje w dziedzinie BHP lub pogłębisz wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki i specjalności bezpieczeństwa i higieny pracy masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na uprawnienia np. wykonania zawodu inspektora BHP, czy specjalisty w każdego typu firmach również tych o podwyższonym zagrożeniu jak np. platformy wiertnicze, czy lotniska, a dla osób już zatrudnionych w służbach bhp możliwość podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych.
Bezpieczeństwo i higiena pracy: Bezpieczeństwo i higiena pracy jako akademicki cel maturzysty? To całkiem sensowne rozwiązanie. Oferta edukacyjna kształcenia na tym kierunku jest niezwykle bogata. Do wyboru będziesz mieć wiele różnych uczelni. Kierunek ten realizowany jest na politechnikach, uniwersytetach, w szkołach zawodowych oraz na uczelniach prywatnych. Po wybraniu szkoły, w której zamierzasz rozpocząć naukę na kierunku BHP, upewnij się, że znasz kryteria stosowane w rekrutacji i postaraj się zdobyć jak najwyższe oceny z przedmiotów maturalnych, które są brane pod uwagę przez komisję kwalifikacyjną. Zwykle podstawą rekrutacji jest ocena na maturze z matematyki, fizyki i chemii. Jak wygląda program studiów BHP? Głównym punktem w planie studiów są wykłady i ćwiczenia. W trakcie pisania pracy dyplomowej będziesz uczestniczyć w proseminariach i seminariach. Na zajęciach poznasz programy komputerowe, służące do określania ryzyka, oceny wpływu skażeń na zdrowie i bezpieczeństwo ludności, poznasz także oprogramowanie biurowe i nauczysz się prowadzić własną firmę. Studenci uczestniczą w wykładach, ćwiczeniach i seminariach. Niektóre uczelnie dysponują świetnie wyposażonymi laboratoriami i pracowniami komputerowymi, które są niezbędne, by poznać nowoczesne oblicze BHP. Program studiów jest dość mocno wypełniony. Najistotniejsze zagadnienia to kwestie związane z prawem, czynnikami ryzyka, ergonomią, środkami ochrony, czy zarządzaniem.
Jesteś absolwentką lub absolwentem bezpieczeństwa i higieny pracy? Znalezienie zatrudnienia nie powinno przysparzać kłopotów, o ile w czasie studiów byłeś aktywny i podejmowałeś wyzwania związane ze zdobywaniem wykształcenia. Co to oznacza w praktyce? W Twoim dorobku jest już kilka dobrych praktyk w znanych i szanowanych firmach u boku świetnych specjalistów ds. BHP, masz pozyskane już pierwsze kontakty zawodowe. Jeśli przynajmniej semestr studiów spędzasz za granicą, np. na Erasmus+, będzie to dodatkowym atutem. Zadania specjalisty ds. bezpieczeństwa i higieny koncentrują się wokół zapewniania pracownikom odpowiednich warunków wykonywania pracy. Należy znać aktualne przepisy prawa. Słowo “aktualne” nie zostało użyte przypadkowo. Ustawy i rozporządzenia zmieniają się w zawrotnym tempie. Oprócz tego, trzeba umieć analizować w sposób rzetelny i odpowiedzialny zagrożenia oraz możliwości wystąpienia niebezpiecznych sytuacji w zakładzie pracy. Dodatkowo, specjalista musi wykazywać się talentem negocjacyjnym oraz umiejętnością prowadzenia szkoleń.
Na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska zdobędziesz wiedzę z zakresu zanieczyszczenia i ochrony powietrza, wody i ziemi; najnowszych technologii; problematyki gospodarki odpadami; rekultywacji środowiska; odnawialnych źródeł energii. Czego uczą się studenci na ochronie środowiska? Kierunek Ochrona Środowiska obejmuje unikalny w skali kraju profil kształcenia łączący zagadnienia z zakresu nauk o Ziemi, chemii, biologii i toksykologii, w tym toksykologii sądowej.