Młodszy księgowy zaraz po studiach bez problemu znajdzie pracę w Trójmieście za ponad 4000 złotych – o ponad 40%, niż średnia krajowa na tym stanowisku. Stawki wynagrodzeń podbijają międzynarodowe korporacje zatrudniające w sektorze sektora usług wspólnych BPO/SSC/IT. – Szukają usilnie osób łączących kompetencje ekonomiczne i językowe, dysponujących certyfikatem ACCA oraz odbywających płatne staże podczas studiów dualnych – wynika z analiz Sopockiej Szkoły Wyższej.
BPO/SSC/IT to skrót od angielskiego Business Process Outsourcing i Shared Service Center czyli realizacji procesów biznesowych dla klientów korporacyjnych z całego świata. – Takie centra zajmują się na przykład usługami z obszaru rachunkowości i finansów, kontaktów z klientem czy usługami informatycznymi – wyjaśnia Joanna Pietrzak z Sopockiej Szkoły Wyższej. Uczelnia kształci kadry w oparciu o sygnały płynące ze strony trójmiejskich pracodawców, w tym z sektora BPO/SSC/IT. W taki właśnie sposób zostały stworzone takie studia, jak finanse i rachunkowość, finanse i rachunkowość ACCA, finanse i ekonomia biznesu (studia dualne) oraz Business & Languages.
Trójmiasto przyciąga
Działające w Polsce centra usług wspólnych zatrudniają już 100 tysięcy osób, co klasyfikuje nasz kraj na pierwszym miejscu w Europie i trzecim na świecie. Szacuje się, że więcej, niż co dziesiąte miejsce pracy zlokalizowane jest w Trójmieście. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat utworzono tu niecałe 7 tys. nowych miejsc pracy. Łącznie w Trójmieście działa 135 centrów nowoczesnych usług biznesowych, z czego 14 z nich powstało w latach 2017-2018. Do największych graczy na tym rynku w Trójmieście należą: State Street, SWAROVSKI Global Business Services, Thomson Reuters, Thyssenkrupp Group Services, Transcom Worldwide, Unifeeder, Wipro IT Services, Bayer Service Center, WNS Global Services.
Trudno wskazać czynniki, które sprawiły, że Gdańsk, Gdynia i Sopot przyciągają tak mocno centra usług wspólnych. Trójmiasto w oczach decydentów z międzynarodowych korporacji wygrywa często z Poznaniem nadmorskim położeniem, z Wrocławiem lepszymi połączeniami z Warszawą, a ze stolicą niższymi kosztami utrzymania. – Na pewno wśród magnesów przyciągających do nas biznes jest wysoki standard infrastruktury biurowej, takich kompleksów jak Olivia Business Centre w Gdańsku – podkreśla Joanna Pietrzak z SSW. Właśnie tam uczelnia umieściła swoje BPO Education Center, które koncentruje się na kształtowaniu kompetencji pracowników dla tego sektora, prowadzeniem studiów licencjackich, magisterskich, podyplomowych i szkoleń. Bo atuty związane z lokalizacją czy infrastrukturą byłyby mniej istotne, gdyby nie te trójmiejskie uczelnie, które jak Sopocka Szkoła Wyższa kształcą na potrzeby biznesu.
Jak zrobić karierę w BPO/SSC/IT?
Tak duża koncentracja w stolicy Pomorza centrów usług wspólnych wpływa na ich rywalizację o kompetentnych pracowników. Według portalu Wynagrodzenia.pl mediana zarobków młodszego księgowego to nieco ponad 3000 złotych. W Trójmieście płace brutto na tym stanowisku kształtują się od poziomu 4 300 zł. Po kilku latach i awansie na menadżera ekonomista zatrudniony w centrum usług wspólnych w Gdańsku czy Gdyni może liczyć na wzrost wynagrodzenia do poziomu ponad 20 000 złotych.
Pozapłacowym czynnikiem atrakcyjności jest możliwość pracy w prestiżowych międzynarodowych firmach, oferujących wszechstronny rozwój zawodowy pracownikom i atrakcyjny pakiet świadczeń pozapłacowych.
Co zrobić, żeby znaleźć pracę i budować ścieżkę kariery w centrach usług wspólnych międzynarodowych korporacji? Sopocka Szkoła Wyższa podpowiada trzy ścieżki dla kandydatów na studia.
Uprawnienia ACCA
Pierwsza z możliwości, to zdobycie uprawnień zawodowych uznawanych na całym świecie. W przypadku zawodów związanych z finansami i rachunkowością jest to ACCA czyli kwalifikacja Association of Chartered Certified Accountants. – Prowadzimy kierunek finanse i rachunkowość według standardów ACCA jako studia II stopnia oraz studia podyplomowe – mówi Joanna Pietrzak z Sopockiej Szkoły Wyższej. W przypadku studiów licencjackich Studia I stopnia na kierunku finanse i rachunkowość studenci mają możliwość zaliczenia modułów F1-F3: Accountant in Business (F1), Management Accounting (F2); Financial Accounting (F3). Po zaliczeniu on–line modułu etycznego, bez dodatkowych egzaminów, uzyskania kwalifikacji ACCA – Diploma in Accounting and Business.
Taki certyfikat daje możliwości szybkiej kariery nie tylko w samym Trójmieście. Także w innych miastach Polski oraz możliwość zdobycia pracy z finansach i rachunkowości za granicą.
Studia dualne
Inna z możliwości szybkiej ścieżki kariery w sektorze usług wspólnych, to łączenie studiów i pracy w formie studiów dualnych. Oparte są one na zasadzie przemienności kształcenia teoretycznego i praktycznego. Student spędza dwa dni nauki na uczelni zdobywając przygotowanie do zawodu na wykładach, ćwiczeniach, warsztatów, laboratoriów i trzy dni płatnego stażu realizowanego w centrum BPO/SSC/IT. Zwykle w systemie studiów dualnych równoległe studiowanie i odbywanie stażu zawodowego rozpoczyna się od drugiego roku nauki i trwa do końca studiów.
– Na naszej uczelni prowadzimy studia dualne na specjalności „finanse i ekonomia biznesu” na kierunku “ekonomia” – mówi Joanna Pietrzak. To co je wyróżnia, to silna praca nad podniesieniem umiejętności komunikacji w wybranym języku obcym (angielskim lub niemieckim). Bo bez kompetencji językowych szansa na zdobycie pracy w zagranicznym centrum usług wspólnych jest znacznie mniejsza. W dodatku na I roku – czyli jeszcze przed rozpoczęciem płatnego stażu – studia te kosztują na SSW jedynie 100 zł miesięcznie.
Ekonomia plus język
Według raportu ABSL najważniejszymi państwami docelowymi, dla których świadczone są usługi to: Niemcy, Wielka Brytania i USA. Aby budować karierę w centrach nowoczesnych usług biznesowych koniecznością jest posługiwanie się przynajmniej jednym językiem obcym, najczęściej angielskim lub niemieckim. W przypadku Trójmiasta ze względu na specyfikę położenia atutem jest znajomość języków skandynawskich.
Sopocka Szkoła Wyższa uruchomiła unikatowy w skali kraju kierunek studiów Business & Languages. Część biznesowa jest po stronie SSW, natomiast połowa czasu studiów to zajęcia językowe z dwóch języków obcych prowadzone przez Ateneum Szkołę Wyższą w Gdańsku. Podstawa to język angielski, a jako drugi język można wybrać niemiecki lub szwedzki. – Taki interdyscyplinarny kierunek świetnie przygotowuje absolwenta do pracy w środowisku wielokulturowym takich jak międzynarodowe centra usług wspólnych.
ZOBACZ WIĘCEJ O STUDIACH DLA SEKTORA BPO/SSC/IT NA SOPOCKIEJ SZKOLE WYŻSZEJ (www.ssw-sopot.pl/rekrutacja/)