Site logo

Studiuj na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego

Jesteś tegorocznym absolwentem szkoły średniej? Nadal zastanawiasz się nad wyborem kierunku studiów? Pamiętaj, że już niebawem rozpoczyna się kolejny rok akademicki, więc zostało Ci niewiele czasu. Sprawdź zatem koniecznie, dlaczego warto studiować na Wydziale Historycznym UG. Wybierz swój wymarzony kierunek i… realizuj swoje pasje!

Zastanawiasz się nad podjęciem studiów na Wydziale Historycznym UG?

Krajoznawstwo i turystka historyczna to nietypowy kierunek studiów, który łączy elementy historii, historii sztuki, geografii ale też nauk przyrodniczych i ekonomicznych. Przygotowuje do pracy w różnych instytucjach związanych z turystyką. Współcześnie turystyka zorganizowana to nie tylko standardowe wycieczki objazdowe ale imprezy tematyczne tworzone na potrzeby wyrafinowanych uczestników. Trzeba być wysokiej klasy specjalistą aby sprostać tym wymaganiom. Dlatego jeśli chcesz pracować w sektorze turystycznym powinieneś dysponować wiedzą z zakresu historii, historii sztuki, archeologii, geografii, czyli szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego oraz z zakresu ekonomii i zarządzania. Organizacja obozów, spotkań czy wypraw turystycznych, które związane są z poznawaniem przeszłości historycznej danych miejsc wymaga szerokiej wiedzy, dlatego wykładowcy opracowali zestaw specjalnych skryptów z myślą o potrzebach studentów. Wśród nietypowych form zajęć realizowanych na tym kierunku znajdują się tzw. gry miejskie, przygotowane z myślą o zaliczeniu niektórych przedmiotów. Są one dostępne online. Student po zalogowaniu się na portalu wędruje po Gdańsku i rozwiązuje zadania związane z odwiedzanymi miejscami a swoje odpowiedzi umieszcza w odpowiednich rubrykach. Gry miejskie opracowane zostały przy współpracy z grupą profesjonalnych przewodników turystycznych i nauczycieli akademickich Wydziału Historycznego. Zajęcia terenowe, poznawanie różnych form działalności turystycznej skierowanych do odbiorców w różnym wieku oraz możliwość poznania atrakcyjnych języków. Niewiele jest miejsc , gdzie student może uczyć się hebrajskiego i arabskiego aby swobodniej pracować w krajach islamskich lub umieć przeczytać napisy na starych cmentarzach czy synagogach..

Na kierunku Historia spotkać można studentów – pasjonatów. Tych, dla których poznawanie przeszłości jest pasją. Odczytywanie starych dokumentów, poznawanie tajników pracy w archiwach, możliwość uzyskania kwalifikacji do pracy pedagogicznej w szkole to praktyczne zalety tego kierunku. Ale są również inne, intelektualne powody, dla których warto pomyśleć o studiowaniu historii – dyskusje na zajęciach, udział w studenckich konferencjach naukowych zapewniają kontakt z nowymi interpretacjami, a czasami wręcz z odkryciami naukowymi, dokonywanymi przez badaczy prowadzących zajęcia. Historia to uniwersalny kierunek studiów, nie bez powodu historykami są Prezydent i Premier. Donald Tusk ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Gdański, podobnie, jak były wiceminister kultury – Jarosław Sellin, działacz związkowy i były poseł na Sejm – Jan Kulas, czy byli ministrowie i posłowie – Aleksander Hall i Wiesław Walendziak. Historię studiują ciekawi ludzie, absolwentem gdańskiej historii jest np. znany artysta Nergal.

Niemcoznawstwo to nowoczesny kierunek, który łączy historię z filologią germańską, dzięki temu daje możliwość zdobycia szerokiej wiedzy z obu dziedzin, dodatkowo wzbogaconych o zagadnienia z zakresu nauk społecznych, prawnych i ekonomicznych. Obecnie, aby odnieść sukces zawodowy nie można być znawcą tylko jednej profesji dlatego takie kierunki jak niemcoznawstwo dają możliwość szerszego, niż tylko filologiczny, spojrzenia na najnowszą historię i kulturę krajów niemieckiego obszaru językowego, intensywną naukę języka niemieckiego ora poznanie zagadnień ekonomicznych, prawnych związanych z funkcjonowaniem Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Aby być dobrym tłumaczem nie wystarczy znajomość języka, trzeba także znać kontekst kulturowy, historyczny i współczesne problemy państw niemieckojęzycznych aby właściwie oddać sens słów. Gdańsk to miasto na pograniczu kultur – studiowanie niemcoznawstwa w mieście, w którym mieszkał Artur Schopenhauer, Daniel Fahrenheit, Gűnter Grass to dobry wybór.

Religioznawcy to elita humanistyczna. Studia na tym kierunku pomagają zrozumieć wpływ religii na różne aspekty życia człowieka, w tym na rozwój kultury i sztuki. Studiowanie poszczególnych religii i ruchów religijnych, które narodziły się w przeszłości ale także kształtują się również współcześnie to ciekawe zajęcie dla pasjonatów ale tez dla osób, które chcą się zając w przyszłości np. dziennikarstwem, literaturą czy turystyką. Jeśli chcesz poznać tradycję judaistyczną, religie Azji i Oceanii, współczesne rytuały religijne w islamie czy teologiczne różnice między wyznaniami chrześcijańskimi – religioznawstwo w Gdańsku, mieście tolerancji i wielu tradycji religijnych jest właściwym wyborem.

Jednym z najmłodszych kierunków jest etnologia, czyli wiedza o cechach środowiskowych i kulturowych różnych ludów. Opisuje poszczególne kultury w różnych kontekstach np. tradycji, życia codziennego ale także w relacjach międzynarodowych. Gdańska etnologia zajmuje się antropologią ludów morza, łącząca w sobie wiedzę z zakresu społeczności plemiennych, przede wszystkim zasiedlających rejony nadmorskie i przybrzeżne oraz lokalnej społeczności kaszubskiej. Jeśli chcesz poznać Kaszubów, mieszkańców Japonii, plemiona Mezoameryki, Aborygenów – studiuj etnologię w Gdańsku!

Archeologia to fascynujące doświadczenie w poznawaniu materialnej przeszłości człowieka. Kilkutygodniowe praktyki na wykopaliskach dostarczają wielu emocji, kiedy można samodzielnie wykopać fragmenty starej ceramiki, metalowych okuć, biżuterii oraz umieć je rozpoznać i zakwalifikować do odpowiednich okresów i kultur. Potem na ich podstawie można zrekonstruować różne aspekty życia ludzi w danym rejonie. Dreszczyk emocji towarzyszy tej żmudnej ale jakże ciekawej pracy. A na archeologów czeka jeszcze rozwiązanie wielu tajemnic, niektóre skrywa dno Bałtyku. Archeologia – to studia dla wyjątkowych studentów, obdarzonych pasją Indiany Jonesa, ciekawością ale też cierpliwością naukowca. To archeolodzy z Uniwersytetu Gdańskiego odnaleźli dwa lata temu najstarszy ser na świecie sprzed 7,5 tys. lat.

Historia sztuki to wymarzony kierunek dla estetów. Studia w Gdańsku dają szansę na poznanie ciekawych przykładów architektury niespotykanej w innych rejonach Polski. Tworzyli tu mistrzowie holenderscy, architekci niemieccy, polscy i angielscy. Nie bez powodu w Gdańsku znajdują się Nowe Szkoty. Studenci mogą codziennie obcować z wyjątkowymi działami sztuki, znajdującymi się w galeriach, muzeach i kościołach Gdańsk. Sam budynek, w którym odbywają się zajęcia to dawny Dom Opatów Pelplińskich, z zabytkową salą i piękną klatką o – najstarszy autentyczny dom mieszkalny w Gdańsku. Nie bez powodu wykładowcą na gdańskiej historii sztuki jest obecna Pani Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję