Site logo

Studiuj Inżynierię Chemiczną na Politechnice Wrocławskiej

Rozmawiamy z dr hab. Anną Trusek-Hołownią, prof. Politechniki Wrocławskiej

Czym jest inżynieria chemiczna?

Inżynieria chemiczna była do tej pory kojarzona głównie jako dyscyplina naukowa zajmująca się projektowaniem operacji i procesów jednostkowych, będących elementami procesów produkcyjnych w przemyśle chemicznym. Nowoczesna inżynieria chemiczna przenika się z technologią chemiczną, inżynierią bioprocesową, inżynierią materiałową, ochroną środowiska i energetyką oferując nowoczesne rozwiązania zgodne z trendami światowymi.

Jakie zmiany wprowadzili Państwo na drugim stopniu studiów?

Proponowane specjalności na drugim stopniu są zgodne z nurtami nowoczesnej inżynierii chemicznej. Na każdej z nich realizowane są takie przedmioty, jak: Aparatura procesowa (zajęcia prowadzone na małych instalacjach półprzemysłowych), Odnawialne źródła energii, Gospodarka zanieczyszczeniami przemysłowymi (ścieki, gazy wylotowe, odpady stałe), Projektowanie komputerowe procesów jednostkowych (m.in. pakiety AutoDesk Inventor, Aspen Plus, Aspen Energy Analyzer) i całych instalacji wraz z ekonomiką (w oparciu o program Super-Pro Designer). 

Co wyróżnia poszczególne specjalności?

Inżynieria procesów chemicznych to specjalność, której zakres z klasycznej inżynierii chemicznej został poszerzony o elementy:

  • technologii chemicznej (kurs: Inżynieria produktu – m.in. normy ISO)
  • białej biotechnologii (kursy: Procesy biotechnologiczne – wykorzystanie mikroorganizmów lub enzymów w przemyśle; Biorafinerie – pozyskiwanie substancji energetycznych oraz chemicznych z naturalnych źrodeł)
  • technik membranowych (kurs: Nowoczesne metody separacji – procesy membranowe, chromatograficzne, selektywnego wiązania, strącania itd)
  • fizykochemii powierzchni (kurs: Układy wielofazowe)
  • zarządzania firmą chemiczną (kurs: Zarządzanie jakością przedsiębiorstwa – REACH, BAT)

Absolwenci specjalności mają szansę uzyskać pracę w klasycznym przemyśle chemicznym, ale także farmaceutycznym, rolno-spożywczym, przetwórczym, energetyce, ochronie środowiska – wszędzie tam, gdzie prowadzi się procesy przetwarzania substancji. Są merytorycznie przygotowani do współpracy z technologami i konstruktorami. Dobra znajomość procesów jednostkowych oraz systemów technologicznych predestynuje ich do zajmowania stanowisk kierowniczych w dziale prowadzenia ruchu. Nabyte umiejętności są bardzo cenne przy organizacji małych firm i kierowaniu nimi.

Zakres specjalności Projektowanie procesów chemicznych został poszerzony o elementy:

  • inżynierii mikroreaktorowej (czujniki, sensory; kurs: Mikroinżynieria chemiczna)
  • inżynierii materiałowej (kurs: Nanoinżynieria)
  • procesów bioreaktorowych (kurs: Opis procesów w bioreaktorach)

Zawiera ponadto rozszerzony program projektowania, modelowania komputerowego (kurs: Modelowanie procesów w inżynierii chemicznej – symulacje procesów w aparaturze chemicznej metodą CFD).

Absolwenci specjalności są bardzo dobrze przygotowani do pracy w biurach projektowych oraz działach badawczo-rozwojowych dużych firm – wszędzie tam, gdzie przygotowuje się nowe rozwiązania procesowe i technologiczne. Znajomość mechanizmów poszczególnych procesów jednostkowych oraz pakietów obliczeniowych pozwala im na aktywne włączenie się do procesu projektowania nowych instalacji.

Specjalność Applied Chemical Enginering przeznaczona jest dla studentów zagranicznych oraz wszystkich chcących studiować w języku angielskim. Dla obcokrajowców z Kartą Polaka studia są bezpłatne. Studentom ze stopniem licencjata proponujemy semestr zerowy rozpoczynający się w październiku. W programie specjalności znajdują się wiodące kursy z dwóch specjalności polskojęzycznych:

  • rozszerzony program projektowania, modelowania komputerowego
  • elementy inżynierii materiałowej
  • elementy inżynierii bioprocesowej
  • podstawy technik membranowych
  • elementy fizykochemii powierzchni w inżynierii
  • elementy technologii chemicznej
  • podstawy zarządzania firmą chemiczną

 
Jak wyposażone są laboratoria, w których odbywają się zajęcia?

Dysponujemy małymi instalacjami stosowanymi w klasycznej inżynierii chemicznej (również w układach zintegrowanych), systemami membranowymi – MF, RO, PV, instalacjami bioreaktorowymi oraz nowoczesną aparaturą analityczną (HPLC, GC).

Czy studenci mają możliwość sprawdzenia zdobytych umiejętnosci w praktyce?

Spotkania z przedstawicielami firm branżowych organizowane są dwa razy w miesiącu. Studenci odbywają staże m.in. w takich przedsiębiorstwach, jak PZ Cussons Wrocław, Procter&Gamble, PGE Oddział Elektrownia Turów, Rafineria Czechowice-Dziedzice, PCC Rokita, LGChem, KGHM, Torf Corporation czy Browar Namysłów. Warto wspomnieć o działającym na Wydziale Kole Naukowym Studentów Inżynierii Chemicznej i Procesowej „Gambrinus”, którego członkowie pracują nad projektami tworzonymi we współpracy z firmami i prowadzącymi z naszej kadry, co pozwala wykorzystać wiedzę teoretyczną w praktyce. Organizują ponadto wyjazdy do zakładów produkcyjnych w kraju i za granicą (projekt „Odwiedziny w przemyśle”), szkolenia doskonalące kompetencje czy wyjazdy integracyjne.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję