Site logo

Studiuj 6 kierunków polonistycznych i kulturoznawczych oraz filologię klasyczną na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego

Trzy kierunki polonistyczne: filologia polska, etnofilologia kaszubska, logopedia oraz trzy kulturoznawcze: kulturoznawstwo, wiedza o teatrze i zarządzanie instytucjami artystycznymi, a także filologia klasyczna to flagowe kierunki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego.
Kierunki polonistyczne oferują bogatą ofertę kilkunastu specjalności: filologia polska: m.in. wiedzę o filmie, specjalność publicystyczno-dziennikarską, edytorską lub zarządzanie informacją, etnofilologia kaszubska: specjalność nauczycielską i animacyjno-medialną, logopedia: specjalność neurologopedyczną lub wczesną interwencję logopedyczną.

Wszystkie kierunki polonistyczne i filologia klasyczna przygotowują także do zawodu nauczyciela języka polskiego, kaszubskiego lub łacińskiego. Etnofilologia kaszubska daje praktyczne kompetencje animatorom kultury i języka kaszubskiego. Logopedia przygotowuje do zawodu terapeuty wad wymowy.

Filologia klasyczna proponuje na I i II stopniu kształcenia 5 specjalności: cywilizacja śródziemnomorska, wiedza o literaturze, książce i teatrze, studia klasyczne oraz studia renesansowe. Planowane jest stworzenie studium humanitatis – interdyscyplinarych studiów humanistycznych

Kulturoznawstwo proponuje 6 specjalności m.in. performatykę, animację i upowszechnianie kultury oraz komunikację kulturową, dając studentom szerokie możliwości poznawania świata w aspekcie antopologicznym i entograficznym.

Dzewczynka Quichua, Ekwador, fot. dr Aleksandra Wierucka

Wiedza o teatrze daje gruntowne wykształcenie teatrologiczne, które umożliwia podjęcie pracy w szerokim spektrum zawodów: od krytyki teatralnej i filmowej, poprzez dziennikarstwo i publicystykę kulturalną, logopedię medialną, reklamę, aż po impresariat, management, zarządzanie kulturą.

Szamani buriaccy na Syberii (Rosja), fot. dr Aleksandra Wierucka

Zarządzanie instytucjami artystycznymi oferuje nowe możliwości kształcenia artystycznego w wyniku połączenia aktorstwa i menadżerstwa. Możesz zostać aktorem scen teatralnych i musicalowych, ale nauczysz się także zarządzania teatrem lub innymi instytucjami o artystycznej specyfice i wymogach.

Oprócz tego na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego możesz studiować 12 kierunków neofilologicznych czyli filologii nowożytnych języków obcych. Wszystkie kierunki studiów na Wydziale Filologicznym UG. Dołącz do rzeszy 4 tysięcy studentów Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego! Wybierając jeden z polonistycznych, kulturoznawczych lub filologię klasyczną na Wydziale Filologicznym UG inwestujesz w swoją przyszłość!

Polonistyczny, kulturoznawczy czy klasyczny. Jaki będzie Twój kierunek studiów?

Trzy kierunki polonistyczne: filologia polska, etnofilologia kaszubska, logopedia, trzy kulturoznawcze: kulturoznawstwo, wiedza o teatrze i zarządzanie instytucjami artystycznymi oraz filologia klasyczna to flagowe kierunki na Wydziale Filologicznym. Znajdź coś dla siebie:

FILOLOGIA POLSKA

Filologia polska to nowoczesny, otwarty na wyzwania dzisiejszego świata kierunek studiów, o interdyscyplinarnym charakterze. Nauki o literaturze i języku spotykają się tu z naukami o człowieku, kulturze, filmie, teatrze, Internecie i współczesnych środkach masowego przekazu. Kierunek oferuje szeroką gamę specjalności. Oprócz gruntowego wykształcenia filologicznego: literaturoznawczego, językoznawczego i kulturoznawczego, zdobędziesz wiedzę m.in. z krytyki artystycznej, filmoznawstwa, kultury, publicystyki i dziennikarstwa. Oferujemy wielorakie – tradycyjne i najnowsze – sposoby rozumienia tekstów i rzeczywistości: semiotykę strukturalną i poststrukturalną, fenomenologię i hermeneutykę, psychoanalizę freudowską i lacanowską, antropologię kulturową, krytykę gender i queer, krytykę postkolonialną, visual, urban i media studies, kognitywizm, pragmatykę i tekstologię lingwistyczną oraz socjolingwistykę. Nasi absolwenci pracują jako naukowcy, dziennikarze, publicyści, krytycy, nauczyciele, wydawcy, redaktorzy, menadżerowie placówek kulturalnych. Mają umiejętność interpretowania przeróżnych tekstów, szybkiego docierania do informacji i syntetycznego ich przekazywania, a także są świetnymi kompetentnymi pracownikami tam, gdzie potrzebna jest kreatywność i praca z ludźmi – nauczyli się bowiem przyjmowania różnych punktów widzenia, wielostronnego rozpatrywania problemów, a w związku z tym skutecznej mediacji. Umiejętność interpretowania tekstów uczy również długotrwałej koncentracji na jednym zadaniu oraz wnikliwości – umiejętności coraz rzadszych w świecie pełnym wielozadaniowych wyzwań zawodowych.

ETNOFILOLOGIA KASZUBSKA

Etnofilologia kaszubska to nowy kierunek studiów łączący nauki humanistyczne oraz nauki społeczne. To studia interdyscyplinarne, a przez to bardziej otwarte i ciekawe. Kierunek ma profil praktyczny, jest odpowiedzią na potrzeby rynku dotyczące nauczycieli języka kaszubskiego oraz specjalistów w zakresie animacji kulturowej i medialnej, potrafiących pracować w środowisku kaszubskim, a więc legitymujących się biegłą znajomością języka kaszubskiego, którego znajomość od podstaw studenci będą mieli szansę opanować podczas studiów. Żeby uatrakcyjnić i nadać zajęciom profil praktyczny, część z nich będzie się odbywać poza uczelnią m.in. w siedzibie muzeum, w radiu, w szkole. Głównymi interesariuszami zewnętrznymi dla etnofilologii kaszubskiej są: Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Radio Gdańsk, Radio Kaszëbë oraz szkoły podstawowe. Nasi studenci będą się kształcić w dwóch profesjonalnych specjalnościach: specjalności nauczycielskiej i specjalności animacyjno-medialnej. Poznają historyczne i współczesne procesy kształtowania się społeczności kaszubskiej, zmiany w niej zachodzące, specyfikę kultury i systemu komunikacji, uwarunkowania funkcjonowania kaszubskich instytucji, ideowy i organizacyjny wymiar kaszubskiego ruchu regionalnego, by móc wykazać się pełnymi kompetencjami na regionalnym rynku pracy.

LOGOPEDIA

Po ukończeniu kierunku logopedia zostaniesz logopedą – specjalistą w zakresie kształtowania, uczenia, korygowania i diagnozowania języka polskiego. Będziesz studiował praktyczny kierunek, na którym zdobędziesz uprawnienia pedagogiczne do prowadzenia terapii logopedycznej w przedszkolach, szkołach, poradniach pedagogiczno-psychologicznych, poradniach specjalistycznych, szpitalach, możesz także prowadzić prywatny gabinet logopedyczny. Na pierwszym stopniu studia prowadzone są dwukierunkowo. Kierunek podstawowy to logopedia, dodatkowy to filologia polska. Po ukończeniu studiów II stopnia będziesz miał profesjonalne kompetencje w zakresie specjalności neurologopedycznej lub specjalności wczesna interwencja logopedyczna. Kierunek prowadzony jest we współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.

Studenci filologii klasycznej UG w Epidauros

FILOLOGIA KLASYCZNA

Filologia klasyczna, najstarsza ze wszystkich dyscyplin filologicznych, wspaniale rozwija się również dzisiaj, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jej przedmiotem jest nie tylko starożytność grecko-rzymska, ale cała kultura europejska – wszystkie duże biblioteki i archiwa pełne są napisanych po łacinie (i po grecku) książek i dokumentów, które powstawały od czasów najdawniejszych po współczesność, a literatury w językach narodowych, teatr i film, sztuka i architektura, filozofia i prawo korzystają nieustannie z tradycji antycznej. We wszystkich językach europejskich ogromna część słownictwa pochodzi z greki i z łaciny. Jeśli więc chcesz naprawdę rozumieć świat dawny i współczesny, wybierz studia w Katedrze Filologii Klasycznej na Wydziale Filologicznym UG. Na studiach I stopnia proponujemy trzy do wyboru następujące specjalności: wiedza o literaturze, książce i teatrze; cywilizacja śródziemnomorska oraz nowość: studium humanitatis – interdyscyplinarne studia humanistyczne. Na studiach II stopnia można wybrać: studia klasyczne (w dwóch wersjach – dla filologów klasycznych z dyplomem licencjata i dla absolwentów wszystkich innych kierunków uniwersyteckich) lub studia renesansowe. Proponowana jest również – dodatkowa – specjalizacja nauczycielska.
Odważ się być mądrym, mierz wysoko!

Studentka kulturoznawstwa podczas wolontariatu w Ekwadorze, fot. dr Aleksandra Wierucka

KULTUROZNAWSTWO

Kulturoznawstwo jako odrębny kierunek studiów na Uniwersytecie Gdańskim rozpoczęło kształcenie studentów w 2005 roku. Tradycje badań kultury są w regionie gdańskim jednak dużo starsze i sięgają dalej, niż czasy chociażby Gdańskiego Gimnazjum Akademickiego, uczelni działającej od 1580 roku, która miała zaspokoić uniwersyteckie ambicje i potrzeby mieszkańców Gdańska i Pomorza. Pierwsze zajęcia na naszym kierunku rozpoczęły się zaledwie osiem lat temu, a dzisiaj prowadzimy badania w Ekwadorze, Indiach, Nepalu i Japonii, na Syberii, na Łotwie i na Jamajce. Do Ekwadoru, Łotwy i na Syberię pojechali na badania terenowe również studenci naszego kierunku. Mamy podpisane umowy międzynarodowe z Háskóli Íslands (University of Iceland) w Reykjaviku na Islandii, z Latvijas Kultūras Akadēmija w Rydze (Łotwa), ze Stanowym Uniwersytetem Pedagogicznym w Krasnojarsku (Rosja) i Universität Potsdam – Uniwersytetem w Poczdamie (Niemcy). Stale współpracujemy z Fundacją Sumak Allpa (Ekwador). W ramach programu stypendialnego Erasmus nasi studenci mają możliwość wyjazdu na studia zagraniczne do: Latvijas Kultūras Akadēmija w Rydze oraz Universität Potsdam w Poczdamie –InstitutfürSlavistik. W Poczdamie realizowany jest program kierunków partnerskich – polonistyka oraz język polski jako język obcy. Przedmiotem zainteresowań badawczych gdańskiego kulturoznawstwa jest także zjawisko szeroko rozumianych nowych mediów.

Studentka kulturoznawstwa podczas wolontariatu w Ekwadorze, fot. dr Aleksandra Wierucka

WIEDZA O TEATRZE

Wiedza o teatrze nowoczesny kierunek łączący tradycyjną teatrologię z filmoznawstwem i wiedzą z zakresu dyscyplin będących odbiciem dynamicznych zmian społecznych i kulturowych charakterystycznych dla XXI wieku: medioznawstwa, refleksji nad kulturą audiowizualną, socjologii i antropologii widowisk To także profil studiów praktycznie zorientowanych na wykształcenie ludzi dobrze znających się na specyfice i trendach współczesnej kultury widowisk, w jej uwarunkowaniach społecznych i gospodarczych. Absolwenci wiedzy o teatrze przygotowani są do pracy w zawodach związanych z szeroko rozumianą domeną współczesnej kultury audiowizualnej: teatrem i filmem, a także radiem, telewizją, mediami elektronicznymi i sferą organizacji widowisk. Dysponują pogłębioną wiedzą nie tylko z zakresu dramatu, teatru i filmu, ale także z wielu dyscyplin humanistycznych, których refleksja ogniskuje się wokół zagadnień spektakularnego, widowiskowego charakteru społeczeństwa i kultury współczesnej. Ukończenie kierunku umożliwia podjęcie pracy w szerokim spektrum zawodów: od krytyki teatralnej i filmowej, poprzez dziennikarstwo i publicystykę kulturalną, logopedię medialną, reklamę, aż po impresariat, management, zarządzanie kulturą.

ZARZĄDZANIE INSTYTUTCJAMI ARTYSTYCZNYMI

Zarządzanie instytucjami artystycznymi łączy w sobie wiele dyscyplin nauki i sztuki, takich jak: kulturoznawstwo, literaturoznawstwo, teatrologia, historia i teoria sztuki oraz zarządzanie. Absolwenci kierunku będą mogli pracować w instytucjach artystycznych, urzędach, agencjach, fundacjach, stowarzyszeniach, departamentach kultury oraz przy organizacji festiwali i wydarzeń artystycznych. Studia będą prowadzone w dwóch specjalnościach: sceniczno-menedżerska (we współpracy z Teatrem Muzycznym i istniejącym przy nim Studium Wokalno-Aktorskim) – rozbudowana o cykl przedmiotów artystycznych, takich jak: śpiew, gra aktorska, kształcenie słuchu, dykcja, wiersz oraz wiele rodzajów tańca; oraz menedżerska (we współpracy z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim) –poszerzona o wiedzę z zakresu działania międzynarodowych instytucji i organizacji artystycznych, a także wybrane zajęcia artystyczne. Przedmioty wspólne dla obu specjalności to: krytyka artystyczna, teoria sztuki i teatru, zarządzanie instytucjami artystycznymi, zarządzanie projektami i rozbudowany moduł języka angielskiego. Dla studentów przewidujemy wiele praktyk w różnych działach polskich i zagranicznych instytucji artystycznych m.in. w Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Przewidziane są też praktyki festiwalowe, także zagraniczne, np. w ramach Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję