Studia w Pile to studiowanie w najbardziej wysuniętym na północ ośrodku akademickim Wielkopolskie. Może być także ciekawą opcją jeśli mieszkasz na Pomorzu Środkowym, np. w Koszalinie czy Słupsku. Także – jeśli szukasz możliwości studiowania w Poznaniu. Mimo, że liczba mieszkańców tego miasta oscyluje wokół 70 tys., to kandydaci na studia mają do wyboru ciekawe opcje studiowania. Kojarzysz piosenkę “Piła tango” śpiewaną przez Grabaża? Tak, właśnie to miasto z jeleniem w herbie miał na myśli – stąd pochodzi wokalista Pidżamy Porno i Strachy na Lachy.
Czy warto studiować w Pile?
Jeśli z Piłą kojarzy ci się piękny krajonraz – lasy, pagórki, jeziora, to traf w dziesiątkę. Miasto leży nad -nad rzeką Gwdą,. To północ Wielkopolski, toż na pograniczu z Pomorzem Zachodni,. Lasy i parki zajmują ponad 50% terenu, a wśród nich znajdziesz dziesiątki jezior i jeziorek. Stąd tylko o krok jest Puszcza Nadnotecka. To obszar nieskażonej przyrody i pięknych krajobrazów, gdzie można uprawiać różne aktywności turystyczne. Studiując tutaj nie będziesz więc się nudzić po zajęciach, jeśli lubisz turystykę piesza, rowerową, wodną.
Będziesz jednak mieć możliwość także zdobywania praktyki podczas studiów. Piła to także intensywnie i systematycznie rozwijający się ośrodek gospodarczy. Jest szczególnie silna w takich branżach, jak: elektroniczna, elektryczna i poligraficzna.
Uczelnie w Pile
Na pilskich uczelniach możesz studiować zarówno na studiach bezpłatnych, jak i płatnych.
Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica w Pile (d. PWSZ)
PUSS w Pile to dawniej Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Prowadzi studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia (licencjackie i inżynierskie) na kierunkach medycznych, inżynierskich, humanistycznych oraz ekonomicznym – a od 2014 roku także studia II stopnia .
Oferta kształcenia pilskiej uczelni dostosowana jest do dynamicznych zmian zachodzących na rynku pracy, a za stale rosnący poziom jakości kształcenia odpowiedzialna jest doświadczona kadra dydaktyczna z najbardziej renomowanych ośrodków akademickich w kraju.
Rozwijana jest ponadto współpraca międzynarodowa w ramach programu ERASMUS+ oraz współpraca ze środowiskiem biznesowym, która przynosi wymierne korzyści zarówno uczelni, jak i studentom i absolwentom uczelni, którzy mogą liczyć na bogatą ofertę staży i praktyk w firmach partnerskich. Zatrzymajmy się jednak przy aspekcie zdobywania doświadczenia zawodowego przez studentów. Wielkim atutem studiów w PWSZ w Pile są obowiązkowe, wielotygodniowe praktyki, dzięki którym studenci mają możliwość zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych jeszcze w trakcie nauki – ułatwia im to podjęcie pracy bezpośrednio po zakończeniu studiów.
Szeroka współpraca PUSS z przedsiębiorstwami krajowymi i międzynarodowymi, umożliwiła także wprowadzenie do oferty kształcenia studiów dualnych, które są innowacyjnym projektem edukacyjnym, zakładającym równoczesne zdobywanie wiedzy akademickiej i doświadczenia praktycznego. W ramach studiów dualnych, student kilka dni w tygodniu spędza na uczelni, a pozostałą część w firmie partnerskiej. Jeszcze w trakcie studiów zdobywa zatem bezcenne doświadczenie zawodowe oraz certyfikat poświadczający zdobytą wiedzę.
UAM Piła
Nadnotecki Instytut UAM w Pile to filia zamiejscowa Uniwersytetu im A.Mickiewicza w Poznaniu. Położony jest na obszarze 13 ha dawnego lotniska wojskowego. Utworzenie Ośrodka na pograniczu północnej Wielkopolski i Pomorza to jego największy atut, ponieważ stanowi on swoistą bramę do Pojezierzy Pomorskich a ekosystemy wodne są podstawowymi obiektami badań na kierunkach przyrodniczych prowadzonych w ZODzie.
Podstawowe zalety? Nowoczesna infrastruktura, zróżnicowana oferta studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, doświadczona kadra wykładowców z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz stale aktualizowane i uzupełniane programy kształcenia.
Studia podyplomowe w Pile
Studia podylomowe w Pile prowadzą takie uczelnie, jak:
- PWSZ Piła,
- UAM Piła.
Studia w innym mieście?
Zobacz inne kierunki studiów – w pozostałych miastach akademickich.