Site logo

Studia techniczne na Warmii i Mazurach

Mechatronika, energetyka, mechanika i budowa maszyn, inżynieria bezpieczeństwa to tylko niektóre z kierunków studiów inżynierskich dostępnych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.  Nic dziwnego, że czasami prowadzący je Wydział Nauk Technicznych UWM bywa nazywany “Małą Politechniką Olsztyńską”

O możliwościach studiowania na kierunkach politechnicznych na Warmii i Mazurach opowiada dr inż. Jerzy Domański, Prodziekan ds. Studenckich Wydziału Nauk Technicznych UWM w Olsztynie.

Mieszkańców Warmii i Mazur starają się przyciągać politechniki w Warszawie, Gdańsku czy Białymstoku. Jednak czy trzeba wyjeżdżać z regionu na studia inżynierskie?

Oczywiście, że nie trzeba. Oczywiście duża politechnika w większym ośrodku akademickim ma swoje atuty. Jednak zdaniem tych studentów, którzy przenoszą się na nasz wydział z uczelni typowo technicznych, nasze studia bez problemu mogą się równać z ofertą konkurencyjnych uczelni.  Kształcimy studentów na dwóch stopniach – na I stopniu oferujemy kierunki: energetyka, inżynieria bezpieczeństwa, inżynieria maszyn rolniczych, spożywczych i leśnych, mechanika i budowa maszyn, mechatronika oraz technika rolnicza i leśna. Na II stopniu proponujemy studentom; mechatronikę, mechanikę i budowę maszyn oraz inżynierię precyzyjną w produkcji rolno-spożywczej. Studenci w ramach studiów odbywają zajęcia na zewnątrz, w firmach. Każdy kierunek ma po pierwszym roku praktykę. Nasze kierunki mają tak skonstruowane zajęcia, aby były jak najbardziej praktyczne. Stąd też bardzo duża liczba godzin zajęć laboratoryjnych. To daje rezultaty. Wszystkie nasze programy studiów na Wydziale Nauk Technicznych UWM w Olsztynie zostały ocenione dobrze przez Polską Komisję Akredytacyjną, zajmującą się sprawdzaniem jakości kształcenia na uczelniach w całej Polsce.

ZOBACZ STUDIA INŻYNIERSKIE NA WNT UWM

Dlaczego zatem warto studiować kierunki inżynierskie na Wydziale Nauk Technicznych UWM w Olsztynie?

Stosunek ceny do jakości. Studia dzienne wprawdzie są bezpłatne, ale nie znaczy to, że nic nie kosztują. Szacuje się, że oszczędny student w Olsztynie może przeżyć nawet już za 1000 złotych. Nawet jeśli dorzucimy do tego kilkaset złotych na przyjemności, to za taką kwotę trudno utrzymać się na politechnice w dużym ośrodku akademickim. Poza tym student przecież inwestuje kolejne lata życia, licząc na dobre zarobki i ciekawą pracę w przyszłości. Dajemy naszym studentom dobry zawód i dużą szansę na dobrze płatną pracę.

Region warmińsko-mazurski raczej kojarzy się z turystyką i rolnictwem, niż bujnym rozwojem przemysłu. To nie są przypadkiem tylko “obiecanki”? Jak sobie radzą absolwenci Wydziału Nauk Technicznych UWM w Olsztynie.

To prawda, że stopa bezrobocia w regionie oscyluje wokół 10 proc., a są województwa, w których jest znacznie niższa. Jednak nasi absolwenci szybko znajdują dobre zatrudnienie. Wynika to z naszego modelu współpracy z regionalnymi firmami. . Współpracujemy z tak znanymi firmami, jak Michelin Polska S.A., Obram Sp. z o.o., Tymbark-MWS Sp. z o.o. Sp.k czy też Energy Solution Technology Sp. z o.o. A także z wieloma mniejszymi – w sumie z kilkudziesięcioma firmami w ramach konkretnych kierunków. Nasi partnerzy uczestniczą w bieżącym aktualizowaniu programu studiów, zapewniają studentom praktyki i staże. W ten sposób poznają potencjalnych pracowników i absolwentom łatwiej o dobrą pracę. Nie zapominajmy też, że także rolnictwo potrzebuje nowoczesnych technologii i część naszych absolwentów to tzw. “:zieloni inżynierowie”. Oczywiście część naszych absolwentów po prostu wyjeżdża z Olsztyna i z powodzeniem szukają pracy jako inżynierowie w innych miastach. Czyli wydają w czasie studiów mniej i często wygrywają na ogólnopolskim czy wręcz międzynarodowym rynku pracy z absolwentami “dużych” uczelni technicznych.

Na Wydziale Nauk Technicznych UWM w Olsztynie prowadzone są studia dualne. Na czym one polegają?

Studenci na dwóch kierunkach – mechanika i budowa maszyn oraz mechatronika mogą część zajęć odbywać w firmie zewnętrznej. Dzięki temu już podczas studiów mogą otrzymać tzw. „przemysłowe doświadczenie”. No i zarabiają – uzyskując stypendia finansowane przez naszych partnerów Zajęcia w firmach trwają dwa w tygodniu, a w pozostałe dni studenci kształcą się na uczelni. Na studia dualne na kierunek mechanika i budowa maszyn w firmie Michelin oraz ZHU Żarna aplikują studenci, którzy zaczynają naukę, a w firmie Obram po ukończeniu IV semestru. Natomiast na studia dualne na kierunku mechatronika w firmie Obram mogą aplikować studenci rozpoczynający studia magisterskie.

Duże politechniki często posiadają wielkie centra dydaktyczne, nowoczesne laboratoria. Jak na tym tle wypada Wydział Nauk Technicznych UWM w Olsztynie?

Większość nowoczesnych laboratoriów uczelnianych została wybudowana z projektów i grantów unijnych. Podobni było i u nas. Wydział Nauk Technicznych UWM jest największym beneficjentem funduszy strukturalnych na uczelni. Wykorzystaliśmy z kilku projektów 80 mln zł. W ten sposób powstał np. w 2012 roku nowoczesny budynek dydaktyczny dla wydziału. Prowadzimy w nim zajęcia w kilku nowoczesnych laboratoriach fizyki budowli, geotechniki i budownictwa drogowego, materiałoznawstwa, wytrzymałości materiałów i mechaniki budowli, konstrukcji budowlanych, inżynierii wodnej. Uczelnia jest także członkiem Konsorcjum Centrum Zaawansowanych Technologii RIMAMI. Na pewno pod względem infrastruktury technicznej wygrywamy z wieloma wydziałami na politechnikach, które prowadzą podobne do naszych kierunki studiów.

ZOBACZ STUDIA MAGISTERSKIE NA WNT UWM

Niekiedy nowoczesny sprzęt na uczelniach jest ”za szybką”, dla studentów dostępny jedynie sporadycznie.

Staramy się, aby studenci Wydziału Nauk Technicznych UWM w Olsztynie nie czuli się paprotkami. Włączamy ich do prac badawczych. Nasi studenci zdobyli niedawno pierwsze miejsce podczas ogólnopolskiego konkursu organizowanym przez potentata energii źródeł odnawialnych – francuską firmę EDP Renováveis. Udało nam się wyprzedzić Politechnikę Poznańska oraz Politechnikę Warszawską. Konkurs ten skierowany był do studentów wszystkich uczelni i dotyczył opracowania innowacyjnej metody lub wykonania projektu urządzenia do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. W konkursie wzięło udział aż 55 zespołów. Innym naszym osiągnięciem było zajęcie pierwszego miejsca w ogólnopolskim konkursie projektowym pt. „Projektanci do wozu”. Zadaniem było zaprojektowanie wozu bojowego przy użyciu programu SolidWorks. Odnosimy także sukcesy poza granicami naszego kraju. Nasz zespół z kierunku mechatroniki zajął III miejsce w konkursie XPLORE New Automation Award, organizowanym przez niemiecką firmą Phoenix Contact. Startowały w nim zespoły z całego świata, a nasza drużyna zaprojektowała automatyczny teatr lalek. Projekt służy do nauki sterowania i odtwarzania sekwencji wykonywanych przez drewnianą marionetkę teatralną.

Co może przekonać wahających się między studiami na dużej politechnice i “Małej Politechnice Olsztyńskiej”?

Tym ostatecznym argumentem może być Kortowo, czyli uczelniany campus. Bywa uznawany za najpiękniejszy w Polsce, położony wśród zieleni nad samym jeziorem. Przyroda jest na wyciągnięcie ręki z sal wykładowych i akademików. Uważam, że student Wydziału Nauk Technicznych UWM w Olsztynie rzeczywiście czuje w każdej chwili, że studiuje na Warmii i Mazurach.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sesja za pasem

Kiedy przychodzi czas egzaminów każdy z nas marzy, by mieć jeszcze trochę więcej czasu na naukę. Dziwnym trafem cała wiedza, którą wrzuciliśmy do swojej głowy

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję