Czy warto studiować psychologię? Na co zwrócić uwagę, wybierając studia na kierunku psychologia? Gdzie może znaleźć pracę absolwent tego kierunku? Czym zajmuje się psycholog kliniczny? O swoich studiach psychologicznych opowiada Aleksandra Zawadzka, studentka drugiego roku psychologii w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.
Czy warto studiować psychologię?
Czym jest dla Ciebie psychologia?
Moim zdaniem, psychologia jest fajną dziedziną, dzięki której możemy zrozumieć samych siebie oraz ludzi, którzy nas otaczają. Nie musimy oceniać czyjegoś zachowania, jeśli wiemy jakimi czynnikami odgórnymi jest ono spowodowane. Psychologia pokazuje nam to, że nie wszystko jest prostolinijne, zerojedynkowe. Człowiek składa się z niesamowicie różnorodnych zachowań i mechanizmów. Naprawdę warto je poznać.
Dlaczego wybrałaś psychologię?
Zawsze były mi bliskie relacje międzyludzkie. Zawsze chciałam pracować z ludźmi, dodatkowo chciałam pomagać osobom, które są w np. ciężkiej sytuacji, jeśli chodzi o sytuację psychiczną. Chciałabym w przyszłości pomagać ludziom uporać się z ich własnymi kłopotami. A psychologia to nauka, która zajmuje się człowiekiem, jego zachowaniem, mechanizmami i tym jak funkcjonuje. Możemy dzięki temu określić, co powoduje, że zachowuje się tak, a nie inaczej.
Pasjonuje cię psychologia?
Jeśli podobnie jak Aleksandra chcesz pomagać innym, koniecznie sprawdź kierunek psychologia na Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.
Myślałaś może o innym kierunku studiów czy psychologia była twoim pierwszym wyborem?
Przyznam szczerze, że zastanawiałam się nad pedagogiką. Jednakże stwierdziłam, że jest to zbyt małe wyzwanie – psychologia pozwalała mi stawiać sobie większe wyzwania w późniejszej karierze zawodowej.
Jest to ostatnio dość popularny kierunek studiów. Czy w obecnym czasach warto studiować psychologię?
Uważam, że tak. Świat zmienia się cały czas, a wraz z nim człowiek. Porównując moje pokolenie z chociażby pokoleniem moich rodziców czy dziadków, mamy całkowicie inne zachowania. Zmieniliśmy się diametralnie – mamy inne podejście do życia. Warto jest cały czas śledzić te zachowania, aby je analizować. W obecnych czasach cały czas żyjemy w kontakcie z innymi ludźmi, spędzamy czas w dużym społeczeństwie, przy czym każdy z nas ma różne zachowania. Uważam, że warto się o tym uczyć, aby potrafić się odnaleźć w społeczeństwie i mieć dobre relacje z innymi ludźmi.
Jak trafiłaś do Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi?
Początkowo planowałam studia na Uniwersytecie Łódzkim, niestety nie udało mi się dostać na ten uniwersytet. Dlatego postanowiłam znaleźć inną uczelnię, która spełniałaby moje oczekiwania. Przejrzałam i porównałam sporo uczelni z Łodzi i okolic. Okazało się, że Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi spełnia to, czego szukałam.
Jakie to były oczekiwania?
Przede wszystkim bardzo praktyczny tok nauczania. Psychologia to dziedzina, w której praktyka jest najważniejsza, stąd też to kryterium było kluczowym, na które zwracałam uwagę. Przyznam, że początkowo nie byłam do końca przekonana, czy jest to na pewno dobry wybór. Moje wątpliwości rozwiały się już na pierwszych zajęciach, gdy poznałam swoją grupę, wykładowców oraz zaznajomiłam się bardziej z uczelnią. Gdybym teraz dostała propozycję przejścia na inny uniwersytet, to bez zastanowienia odmówiłabym.
Jak wygląda program nauczania na psychologii?
W jakich obszarach psychologii można specjalizować się w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi?
Mamy do wyboru trzy specjalizacje: kliniczną, wychowawczą oraz biznesu. Każda z nich zajmuje się innymi przypadkami. Wychowawcza zajmuje się przypadkami wśród młodzieży i dzieci. Specjalizacja kliniczna zajmuje się przypadkami szpitalnymi, a biznesu nastawiona jest na coaching i doradztwo. Specjalizacje wybierane są na trzecim roku, a od czwartego roku mamy zajęcia pod kątem specjalizacji, które trwają dwa lata.
Wiesz już, którą specjalizację wybierzesz?
Oczywiście! Skłaniam się ku psychologii klinicznej. Jak już wspomniałam, chciałabym pomagać innym osobom w radzeniu sobie z problemami i uważam, że właśnie dzięki tej specjalizacji spełnię swoje zawodowe marzenie. Nie ukrywam, że po obronie magisterki chciałabym poszerzyć swoją wiedzę na studiach podyplomowych pod kątem psychologii sądowej.
Jak studiuje się psychologię w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi?
Przyznam, że początkowo byłam trochę zestresowana. Nie byłam na 100% pewna, czy ten kierunek jest „moim kierunkiem” i czy rzeczywiście chciałabym zostać w przyszłości psychologiem. Wątpliwości było sporo – czy to jest moja praca marzeń, czy się w niej odnajdę, a co jeśli na po pierwszym miesiącu na studiach stwierdzę, że się nie nadaję? Już po pierwszym semestrze coraz bardziej utwierdzałam się w przekonaniu, że to mi się podoba, że chciałabym to robić w przyszłości. Uważam, że uczelnia jest na bardzo wysokim poziomie i spełnia wymagania studentów. Muszę dodać, że dziekanat oraz wykładowcy są zawsze skłonni do rozmów ze studentami i poświęcają na to sporo czasu.
Jak wyglądają zajęcia na kierunku psychologia?
Wszystko zależy od rodzaju zajęć i przedmiotu, który jest wykładany. Wykłady odbywają się u nas dwojako. Część z nich to wykłady online, które mamy na specjalnej platformie internetowej. Po każdym takim wykładzie musimy wykonać kilka zadań, które sprawdzają nasze wiadomości. Na uczelni spotykamy się tylko na ćwiczeniach. Muszę dodać, że praktycznie wszyscy wykładowcy to fachowcy w tym, co robią – psycholodzy, którzy na co dzień pracują w swoim zawodzie. Nasze zajęcia nie polegają na tym, że wykładowca odczytuje wcześniej przygotowaną prezentację. Zwykle wykładowcy opowiadają nam o przypadkach, które spotkali w swojej karierze zawodowej, dodają, na co zwrócić uwagę, co jest istotne w danej teorii oraz jak posługiwać się danymi narzędziami. Dzięki temu dowiadujemy się, jak fachowcy mierzą się z codziennymi wyzwaniami w pracy psychologa, poznajemy ich punkt widzenia problemu i możemy go zweryfikować z wiedzą, którą przyswoiliśmy podczas wykładów online.
Nie masz problemu z zaangażowaniem się w wykłady online?
Nie mam problemu, aby zmotywować się do uczestnictwa w zajęciach online. Każdy wykład należy „zaliczyć” w określonym terminie, te, które już przerobiliśmy są oznaczone w systemie – dzięki temu unikamy chaosu i dublowania się materiału, który już przerobiliśmy. Do każdego wykładu musimy zrobić określone ćwiczenia lub zadania, na które mamy założony termin. Jeśli nie oddamy danej pracy w określonym czasie to system automatycznie blokuje nam dostęp. Wiąże się to z tym, że możemy nie zaliczyć danego przedmiotu na koniec semestru. Wykłady online mają tę dobrą cechę, że nie mamy przymusu, aby odhaczyć je w określonym dniu o określonej godzinie, przedział czasowy jest taki, że można je przerobić, wtedy kiedy komu pasuje, np. rano lub wieczorem.
Jak wyglądają praktyki?
Na naszej uczelni praktyki psychologiczne rozpoczynają się od drugiego roku, czyli trzeciego semestru i trwają 120 h. W każdym semestrze do końca studiów wymiar godzinowy praktyk nie zmienia się. Na drugim i trzecim roku mamy praktyki kierunkowe, natomiast na czwartym i piątym specjalistyczne związane z wybraną specjalnością. Mam nadzieję, że uda mi się odbywać je w instytucji związanej ze zdrowiem psychicznym – poradni lub szpitalu. Liczę, że wiele da mi obserwowanie pracy psychologów klinicznych z osobami z problemami, z zaburzeniami. Na tym kierunku co innego zdobywanie wiedzy podczas studiów, spotkania z praktykami podczas zajęć, a co innego zdobywanie kwalifikacji w procesie leczenia. Jestem przekonana, że dzięki praktykom moje przygotowanie do zawodu będzie bardziej pełne. W końcu to praca z człowiekiem i przez człowieka, a każdy z nas jest inny.
Łódź często kojarzona jest jako brzydkie miasto. Też tak uważasz?
Na studia z małej miejscowości o nazwie Sacin. Łódź pozwala mi na rozwój pasji. Na każdym kroku możemy znaleźć sposoby na ciekawe spędzanie wolnego czasu. Sama należę do kilku grup, które organizują się na wspólne spędzanie wolnego czasu. Nie ukrywam, że nie jestem osobą, która lubi nudę. Chodzę na siłownię, jeżdżę na rowerze zwiedzając miasto, uczestniczę na SKSach, które dają mi możliwość gry w siatkówkę. Ostatnio też chodzę do domu dziecka na wolontariat. W wolnym czasie lubię chodzić do kina “Przytulne”, które jest małym kameralnym kinem z niesamowitym klimatem, którego nie znajdziemy w popularnych sieciówkach. Filmy, które wyświetlają są specjalnie wyselekcjonowane pod stałych klientów kina. Serdecznie polecam odnalezienie tego kina na kulturalnej mapie Łodzi. Osoby, które uważają Łódź za brzydkie miasto najwidoczniej nie poznali tego miejsca. W Łodzi nie ma takiego poczucia masowości jak np. w Warszawie. Polecam wszystkim to miasto jako potencjalny wybór miasta studenckiego.
Praca dla psychologów
Co można robić po psychologii?
Psychologia to dość szeroka dziedzina. Większość osób pomyśli, że praca psychologa to praca w poradni psychologicznej, a to tylko wierzchołek góry lodowej. Jako psycholodzy możemy otworzyć własny gabinet, pracować w szpitalu, domu dziecka, placówce wspomagającej rozwój itp. Wszystko oczywiście zależy od ścieżek kształcenia, jaką wybierzemy. Kliniczna, czyli ta, którą chciałabym wybrać, to praca w szpitalu. Psychologia to nauka społeczna więc można ją połączyć z innymi dziedzinami wiedzy – jak np. psychologia sądowa, o której myślę w ramach studiów podyplomowych. W wielu dziedzinach potrzeby jest psycholog, który będzie wspierał choćby np. firmę lub przedsiębiorstwo. Wszędzie tam, gdzie jest praca z człowiekiem to psycholog się odnajdzie.
Jakie masz plany zawodowe?
Jak już wspomniałam chciałabym pracować w szpitalu jako psycholog, dlatego też wybiorę specjalizację kliniczną. Dodatkowo chciałabym być biegłym sądowym, stąd też plany na studia podyplomowe.
Pasjonuje cię psychologia?
Jeśli podobnie jak Aleksandra chcesz pomagać innym, koniecznie sprawdź kierunek psychologia na Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.