Site logo

Studia na kierunku stosowana psychologia zwierząt

Profil kandydata na kierunek stosowana psychologia zwierząt

Kierunek jest przeznaczony dla miłośników zwierząt. W naszym otoczeniu pojawia się coraz więcej zwierząt, właściwie jeżeli weźmiemy pod uwagę tylko psy i koty to można tu mówić o milionach. Kontakt z tymi zwierzętami jest ważnym czynnikiem kształtującym życie emocjonalno-uczuciowe człowieka. Z drugiej strony trzeba uwzględnić też dobrostan samych zwierząt, które coraz częściej bywają zestresowane i przez to agresywne. Kierunek studiów jest skierowany do osób widzących swoją przyszłość w otoczeniu zwierząt towarzyszących, pracujących oraz gospodarskich.

Jak wygląda program studiów na kierunku stosowana psychologia zwierząt?

Polski rynek ma duże zapotrzebowanie na specjalistów będących konsultantami behawioralnymi oraz szkoleniowcami zwierząt, potrafiącymi rozwijać zachowania pożądanych oraz eliminować zachowania ryzykowne bądź uciążliwe. Proponowany kierunek kształcenia stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku na specjalistów z zakresu psychologii zwierząt. Stosowana psychologia zwierząt  – jako nowy kierunek studiów – czerpie z kierunków o ugruntowanej pozycji na rynku pracy – psychologii, zootechniki, medycyny weterynaryjnej i biologii, ale proponuje także całkowicie nowe elementy kształcenia takie jak: psychologia zwierząt, etologia, metodologia szkolenia zwierząt. Program studiów na stosowanej psychologii zwierząt zakłada zapoznanie się z dorobkiem naukowym różnych specjalistów: psychologów, zootechników, lekarzy weterynarii oraz neurobiologów. Głównymi obszarami jakimi zajmować się będą studenci stosowanej psychologii zwierząt są: zachowanie się zwierząt, psychologia zwierząt, ochrona praw zwierząt, etyka postępowania z różnymi grupami zwierząt (towarzyszące, pracujące, gospodarskie, doświadczalne).

W trakcie studiów można wybrać specjalności:

  •  szkolenie psów i koni,
  •  szkolenie sportowe,
  •  terapia wspomagająca z wykorzystaniem zwierząt,
  •  stosowana psychologia konia,
  •  Human – animal studies.

Perspektywy pracy absolwenta po kierunku stosowana psychologia zwierząt.

Po ukończeniu kierunku stosowana psychologia zwierząt, absolwent ma predyspozycje do wykonywania zawodu trenera i szkoleniowca zwierząt pracujących, towarzyszących, sportowych oraz terapeuty wykorzystującego zwierzęta w terapii wspomagającej. Nabyte umiejętności i wiedza są także użyteczne dla przyszłych hodowców zwierząt, działaczy organizacji działających na rzecz zwierząt oraz wielu innych zawodów związanych z wykorzystywaniem zwierząt. Kwalifikacje związane z psychologią zwierząt, jakie absolwenci nabywają po ukończeniu studiów stosowana psychologia zwierząt, pozwolą im na wykorzystanie wiedzy w kilku obszarach: konsultacje i pomoc w zakresie rozpoznawania anomalii behawioralnych, zapobiegania im i eliminowania z repertuaru zachowań zwierzęcia oraz kształtowania zachowań pożądanych zwierząt towarzyszących, zapewnienie dobrostanu i respektowanie wymagań behawioralnych zwierząt gospodarskich.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję