Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Aby zostać dentystą trzeba spełnić wiele warunków, jednym z nich jest ukończenie studiów na Kierunku lekarsko-dentystycznym. Wielu stomatologów, wspominając swoje studenckie lata, deklaruje, że rekrutacja i pierwszy semestr były dla nich trudniejsze niż same studia i zdobycie dyplomu. W jaki sposób przygotować się do rekrutacji? Jak utrzymać się na studiach? Jaka jest optymalna droga zawodowa absolwenta stomatologii? Aby poznać odpowiedź na te i inne ważne pytania, dotyczące studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem!

Profil kandydata na kierunek lekarsko-dentystyczny

Tylko bardzo niewielki odsetek uczniów szkół średnich posiada zdolności i talenty umożliwiające osiąganie celujących ocen ze wszystkich przedmiotów, zachowując spokój i pewność sukcesu w trakcie egzaminu maturalnego. Jeżeli nie należysz do tej grupy, koniecznie skoncentruj się na najważniejszych przedmiotach! W zależności od uczelni może być to biologia, chemia, fizyka lub języki obce. Jeżeli uda Ci się zdobyć indeks dobrej uczelni medycznej, nikt ze zdrowym rozsądkiem nie będzie Ci wypominał dostatecznej oceny z polskiego czy geografii.

Jak wygląda program studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym?

Na pierwszy rzut oka studia medyczne przebiegają, bardzo podobnie jak studia na innych kierunkach. Istnieje jednak wiele różnic. Lekarze nie piszą prac magisterskich, licencjackich, czy inżynierskich. Zamiast tego muszą zdać egzamin państwowy, którego wynik decyduje o przyznaniu uprawnień. Nauka stomatologii to oczywiście nie tylko teoria podawana na wykładach! Większość czasu studenci spędzają realizując zadania o charakterze praktycznym, z roku na rok coraz bardziej powiększając spektrum swoich umiejętności. Ostatnie lata studiów to już bezpośredni kontakt z pacjentem i wykonywanie wybranych procedur medycznych.

Porównaj ofertę uczelni

Myślisz o studiach na kierunku lekarsko-dentystycznym? Sprawdź ofertę uczelni.

Perspektywy pracy po studiach na kierunku lekarsko-dentystycznym

Spróbujemy ukazać najbardziej popularną drogę. Lekarz dentysta, po uzyskaniu uprawnień, wynikających z pozytywnego zdania egzaminu końcowego zatrudnia się w prywatnej lub państwowej przychodni. Osiąga niewielkie zarobki, może jednak pozwolić sobie na gromadzenie oszczędności. Nie odkłada jednak na dom lub samochód, ale na własny, wymarzony gabinet stomatologiczny, którego nowoczesne wyposażenie kosztuje setki tysięcy złotych. Kiedy przychodzi już upragniony moment startu indywidualnej praktyki, jego zarobki znacznie wzrastają i, o ile zyska sobie stałe grono pacjentów, rozpoczyna dostanie życie. Cały proces trwa od kilku do kilkunastu lat i okupiony jest zwykle bardzo ciężką pracą.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję