Podczas gdy medycyna służy leczeniu chorób, opracowywaniu sposobów ochrony zdrowia i w pewnych aspektach – urody, kosmetologia związana jest z pielęgnacją skóry, włosów i paznokci. Działania kosmetologów mają na celu zwiększenie atrakcyjności fizycznej, uzyskanie zdrowego wyglądu oraz unikanie efektów starzenia się. Choć wskazane tu różnice pomiędzy kierunkiem lekarskim a kosmetologicznym dotyczą istotnych sfer, warto też wiedzieć, że po bliższym przyjrzeniu się specyfice zajęć i programowi, studia kosmetologiczne bardzo przypominają studia medyczne!
Kosmetologia – jakie to studia?
To studia pierwszego stopnia licencjackie trwają 3 lata (6 semestrów)
Rekrutacja na studia o kierunku kosmetologia
Oferta kształcenia na tym kierunku jest bardzo bogata. Praktycznie co roku przybywa uczelni, które realizują kształcenie na tym kierunku. Warto jednak wiedzieć, że tam gdzie duży wybór, tam też można odnaleźć znaczne zróżnicowanie jakości studiów. Warto wybrać taką uczelnię, w której procedura egzaminacyjna nie stanie się dla Ciebie barierą. Nie wybieraj najgorszych szkół, ponieważ konkurencja w tym zawodzie jest bardzo silna i najsłabsze osoby zwykle wypadają z branży.
Porównaj ofertę uczelni
Myślisz o studiach na kierunku kulturoznawstwo. Sprawdź ofertę uczelni.
Jak wygląda program studiów na kosmetologii
Dobre studia na tym kierunku zapewniają możliwość korzystania z laboratoriów i specjalistycznych, świetnie wyposażonych pracowni. Wszystkie zajęcia praktyczne zmierzają do tego, by adepci kosmetologii zyskali konkretne zawodowe umiejętności. Nieodzowną częścią studiów są także wykłady, ćwiczenia, lektoraty czy seminaria. Kosmetolog musi bowiem dysponować szeroką wiedzą z zakresu anatomii, fizjologii, dermatologii, farmacji, fizyki oraz chemii kosmetycznej.
Perspektywy pracy po studiach na kierunku kosmetologia
Najbardziej standardową drogą rozwoju zawodowego wydaje się być zatrudnienie w salonie odnowy biologicznej, studiu urody, czy w innych miejscach, gdzie wykonywane są zabiegi kosmetyczne. Po kilku latach pracy na etacie, warto się rozejrzeć za możliwością otwarcia swojego własnego gabinetu. Systematyczna i rzetelna praca, zdobywanie rynku i wypracowywanie dobrych opinii o swoich usługach to podstawa sukcesu!
Wybrane stanowiska pracy dla kosmetologa
- kosmetolog,
- masażysta – kosmetyczka/kosmetolog,
- kosmetolog – manager strefy spa i wellness,
- kosmetyczka – kosmetolog – terapeuta spa,
- specjalista medyczny ds. spraw szkoleń z zakresu fizjoterapii i kosmetologii,
- kosmetolog/kosmetyczka na statkach wycieczkowych,
- konsultant(-ka) ds. urody,
- technolog kosmetyków,
- kosmetolog – doradca klienta.