Site logo

Studia na kierunku Filologia. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy

Dlaczego warto studiować filologię?

Studia filologiczne to najlepsza propozycja dla osób, które mają naturalny talent do nauki języków obcych i przejawiają zainteresowanie dla zagadnień związanych z rozwojem języka. Jeśli choć raz zastanawiałeś się nad tym, dlaczego ludzie zaczęli ze sobą rozmawiać oraz co łączy wszystkie języki świata, pomyśl nad wyborem studiów filologicznych. Filologia to ogólny kierunek studiów, na którym będziesz mógł wybrać interesującą Cię specjalizację, w ramach której nauczysz się języka obcego, a także zdobędziesz specjalistyczną wiedzę na temat językoznawstwa.

Jak wyglądają studia na kierunku filologia?

Studia filologiczne nie należą do łatwych. Aby w ogóle dostać się najbardziej oblegane filologie, trzeba bardzo dobrze zdać egzaminy maturalne, najlepiej na poziomie rozszerzonym. Tych, którzy się dostaną, czeka intensywna nauka języka obcego oraz opanowanie zagadnień językoznawczych. Bardzo często oprócz jednego języka obcego, studenci uczą się dodatkowego języka obcego. Studenci kierunków filologicznych muszą wykazać się świetną organizacją pracy oraz samodzielnością. Zakres materiału dotyczy: rozwoju języka, gramatyki, historii, kultury danego państwa, a także specjalistycznych zagadnień językoznawczych związanych z gramatyką, fleksją, słowotwórstwem czy fonetyką. Jeśli nie lubisz czytać, albo czytasz wolno, dobrze się zastanów, zanim wybierzesz studia filologiczne. Lista artykułów oraz kanon lektur do przeczytania może przyprawić o zawrót głowy.

Dlaczego warto studiować filologię?

Nie da się ukryć, tylko studia filologiczne zrobią z Ciebie eksperta od języka, kultury i historii konkretnego państwa, a także specjalistycznych zagadnień z zakresu historii i rozwoju języka.

Co będziesz robił po studiach filologicznych?

Absolwent filologii może zajmować się wyłącznie nauczaniem w szkole? To tylko jedna z wielu możliwości! W zależności od ukończonej specjalizacji, absolwenci pracują jako tłumacze, redaktorzy czy dziennikarze. Znajomość języka obcego w połączeniu z pogłębioną wiedzą z zakresu kultury konkretnego państwa sprawia, że świetnie sprawdzą się jako pracownicy międzynarodowych korporacji. Dzięki znajomości wszelkich językowych trendów, osoby, które ukończyły studia filologiczne świetnie sprawdzą się również jako specjaliści do spraw reklamy i promocji. Na studiach humanistycznych kładzie się duży nacisk na rozwijanie kompetencji miękkich. Dlatego studia filologiczne mogą być również punktem wyjścia do rozpoczęcia zupełnie innej działalności.
Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję