Site logo

Studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna to studia przeznaczone dla kandydatów, którzy mają świetny warsztat pisarski. Bez trudu przychodzi im pisanie notatek, sprawozdań, artykułów i uprawianie innych form literackich. Trzeba też zaznaczyć, że “zwariowany humanista” raczej nie zagrzeje długo miejsca na dziennikarstwie, ponieważ studia te wymagają ścisłego umysłu, jasnego formułowania myśli, znajomości prawa, ekonomii i innych dziedzin społecznych.

Profil kandydata na dziennikarstwo i komunikację społeczną

Kandydat na studia powinien uzyskać w czasie egzaminu maturalnego dobre stopnie z dziedzin humanistycznych, takich jak język polski czy historia. Łatwo tu zapomnieć, że miękkie kompetencje nie mogą zastąpić twardych, czyli np. biegłości w obsłudze komputera i korzystania z Internetu, celem wyszukiwania rzetelnych informacji. Z pewnością przydadzą się także wiadomości z przedmiotu wiedza o społeczeństwie. Rekrutacja na dziennikarstwo to zwykle konkurs świadectw, więc należy zapoznać się z preferencjami komisji rekrutacyjnej uczelni, na którą zamieszasz aplikować.

Porównaj ofertę uczelni

Myślisz o studiach na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna? Sprawdź ofertę uczelni.

Jak wygląda program studiów na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Studia dziennikarskie to studia wielodziedzinowe. Dobre przygotowanie do zawodu wymaga wielu godzin spędzonych przy lekturach, analizie tekstów, poznawaniu metod pracy w prasie, radiu, telewizji, czy portalach internetowych. Studenci w trakcie nauki muszą napisać niezliczone ilości tekstów, które podlegają bardzo surowej i drobiazgowej ocenie. Seminaria, ćwiczenia, wykłady oraz samokształcenie to główne metody kształcenia.

Perspektywy pracy po studiach na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Czy ukończenie kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna jest dzisiaj równoznaczne z gwarancją zdobycia pracy? Niestety nie. Kierunek ten bardzo często pojawia się na listach studiów, które generują największe ilości bezrobotnych absolwentów. Czy zatem przeznaczenie absolwenta tej dziedziny, to brak pracy? Z pewnością nie! Wystarczy spojrzeć na rozwój mediów elektronicznych. W ostatnich latach pojawiło się zapotrzebowanie na fachowców od komunikacji i dziennikarstwa internetowego. Coraz większa liczba firm i instytucji potrzebuje dobrych rzeczników prasowych i ludzi, którzy świetnie znają się na nowych mediach. Doświadczenie pokazuje, że absolwent, który ma w swoim portfolio dobre praktyki i kilka ciekawych projektów ma duże szanse na podjęcie pracy w swoim zawodzie.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zarządzanie turystyką i hotelarstwem

Absolwenci tego kierunku to kadra profesjonalnie zarządzająca instytucjami świadczącymi usługi turystyczne: hotelami, biurami podróży, ośrodkami wypoczynkowymi i szkoleniowymi, gospodarstwami agroturystycznymi i innymi podmiotami z tego

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję