Site logo

Studia na kierunku doradztwo i coaching. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Profil kandydata na kierunku doradztwo i coaching

Doradztwo i coaching to studia z zakresu filozofii praktycznej, które są dodatkowo połączone z wiedzą psychologiczną. Studia mają charakter praktyczny i są nastawione na przekazanie wiedzy i technik o pracy z ludźmi. Kierunek skierowany jest do osób, które chcą wykorzystywać wiedzę w działaniach rozwojowych swoich klientów. Umiejętności praktyczne przekazywane są na specjalnych warsztatach.
Studenci uczą się prowadzenia procesu coachingowego oraz rozmów konsultingowych z obszaru filozofii życia. Dodatkowym atutem kierunku jest sytuacja społeczna, gdzie coraz więcej osób szuka pomocy o u mentorów i coachów.

Okiem absolwenta

Jak widać studia na kierunku doradztwo i coaching nie poszły na marne. Wracasz myślami do tamtych czasów. A to były czasy! Miałeś dobre świadectwo maturalne, wysokie oceny ze wszystkich przedmiotów. Byłeś przebojowy i łatwo nawiązywałeś kontakty. Wykazywałeś zdolności dydaktyczne. Umiałeś dotrzeć do ludzi, nauczyć ich czegoś, wytłumaczyć, pomóc. Nie ciągnęło cię jednak do pracy za szkolnym biurkiem. Wolałeś wybrać inną ścieżkę kariery. Studiowanie doradztwa i coachingu najbardziej ci odpowiadało. Już po krótkim czasie wiedziałeś, że dobrze trafiłeś. To było to!

Kim jest trener biznesu – wywiad

Jak wygląda program studiów na kierunku doradztwo i coachingu?

W trakcie studiów zdobędziesz wiedzę między innymi z dziedzin nauk społecznych. Każdy dobry doradca i trener musi doskonale się orientować w tym temacie. Przyjdzie mu przecież pracować w zróżnicowanym środowisku i stykać się z rozmaitymi problemami. Znajomość psychiki ludzkiej oraz społecznych realiów, to podstawa w tym fachu. Następnie poznasz warsztaty, mnóstwo warsztatów. Zajęcia w małych grupach i rozwiązywanie zadań. Burza mózgów pomagają w znalezieniu najlepszej drogi do celu. Dzięki zajęciom praktycznym nabędziesz umiejętności, których wcześniej nie posiadałeś. Stałeś się opanowany i cierpliwy, asertywny i przekonany o swojej wartości. Nauczyłeś się przemawiać i mówić wyraźnie. Dykcja w zawodzie trenera to bardzo ważna sprawa. Wreszcie staniesz się bardziej kreatywny. Wtedy właśnie zdasz sobie sprawę, że istnieje duże podobieństwo między coachem i aktorem. Profesjonalny trener też musi umieć grać. Tym zjednuje sobie sympatię i wzbudza większe zaufanie grona ludzi, korzystających z jego usług. Ale oprócz umiejętności aktorskich trzeba mieć też olbrzymią wiedzę w głowie. Dlatego w trakcie studiów na doradztwie i coachingu zagłębisz się w świat ekonomii, biznesu, technik marketingowych, itp. Komputer stanie się twoim narzędziem pracy. Zgromadzisz w nim niezbędne materiały. Nauczysz się tworzyć projekty i prezentacje multimedialne, wykorzystując wszelkie formy komunikacji. Dowiesz się, w jaki sposób przystępnie przekazywać skomplikowane treści. Doradztwo i coaching pokaże ci, na czym polega fenomen studiów multidyscyplinarnych. Rozwijają one człowieka wieloaspektowo, czyniąc z niego prawdziwego profesjonalistę.

Program studiów na uczelniach

Jeśli interesuje ciebie kierunek doradztwo i coaching to sprawdź koniecznie propozycję różnych uczelni, które go prowadzą.

Przedmioty realizowane w toku studiów

  • psychologia ogólna,
  • psychologia społeczna,
  • psychologia emocji i motywacji,
  • trening interpersonalny,
  • filozoficzne wzorce sztuki życia,
  • etyka ogólna,
  • etyka biznesu i etyki zawodowe,
  • aksjologia i prakseologia,
  • modele racjonalności,
  • podstawy logiki,
  • warsztaty mediacyjne,
  • sztuka argumentacji i techniki manipulacyjne,
  • teorie kształtowania postaw,
  • dialogiczne modele relacji interpersonalnych,
  • teorie coachingu,
  • zarządzanie zasobami ludzkimi,
  • warsztaty coachingowe, estetyka przekazu.

Gdzie studiować?

Studia na kierunku doradztwo filozoficzne i coaching to studia z pogranicza psychologii i biznesu. Jeszcze niedawno tego typu programy studiów były unikatowe. Teraz coraz częściej można znaleźć je na uniwersytetach oraz uczelniach prywatnych. Prowadzone są zarówno jako wyodrębniony kierunek, jak i specjalność na innych kierunkach – głównie psychologicznych.

Perspektywy pracy dla absolwenta po kierunku doradztwo i coaching

Będziesz mógł pracować, jako trener biznesu, doradca zawodowy lub personalny, specjalista do spraw budowania wizerunku, ekspert w dziedzinie public relations, coach. Możesz również wybrać kontynuowanie ścieżki kariery na uczelni na kierunku doradztwo i coaching. Będziesz mógł uczyć przyszłych doradców i trenerów, wbijać im wiedzę do głowy, pobudzać do działania, rozwijania w nich kreatywności, pozwolisz im wcielać się w rozmaite role, doradzasz, pomagasz i pokazujesz, że nie ma problemów nie do rozwiązania. Będziesz mówił, jak rozwiązać problemy, z którymi borykają się szefowie międzynarodowych korporacji.

Przykładowe zawody po studiach

  • bussines coaching,
  • life coaching,
  • usługi z obszaru doradztwa filozoficznego i/lub etycznego dla firm i osób prywatnych,
  • prowadzenie mediacji (z wyjątkiem sądowych),
  • nowe zawody, np. broker informacji, kreator wizerunku,
  • zawody wymagające biegłości komunikacyjnej i wysokich umiejętności interpersonalnych np. rzecznik prasowy.
Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jak zostać brokerem ubezpieczeniowym?

Broker ubezpieczeniowy przygotowuje dla klienta ofertę ubezpieczenia, doradza. Orientuje się w zawiłościach prawnych i ekonomicznych, jest marketerem i negocjatorem. Umiejętności takie można zdobyć na studiach

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję