Od niedawna studenci mają możliwość nauki na kierunku analityka gospodarcza. Czy oznacza to, że studia te są absolutną nowością na rynku edukacyjnym? Raczej nie. Elementy wiedzy o gospodarce i jej analizie są domeną ekonomii, finansów, rachunkowości, prawa, zarządzania czy bankowości. Gdy połączymy te wszystkie dziedziny, będziemy mieli do dyspozycji szeroką panoramę wiedzy o gospodarce. Jeśli do tego połączenia dodamy jeszcze umiejętności analityczne, otrzymamy kierunek analityka gospodarcza. Jeżeli chcecie przekonać się, czym są te studia, zapraszamy do lektury!
Profil kandydata na analitykę gospodarczą:
Uczniowie szkół średnich, którzy wybierają Analitykę gospodarczą należą do ludzi odważnych i otwartych na nowe wyzwania. Kierunek ten może wydawać się nieco abstrakcyjny, jeżeli weźmie się pod uwagę program szkoły średniej, w którym brak nawet podstawowych zagadnień związanych z ekonomią i finansami. Jakie dziedziny powinny stać się bliskie kandydatom na ten kierunek? Z pewnością należy dołożyć wszelkich starań, by poznać matematykę na jak najwyższym poziomie. Istotna może okazać się także wiedza o społeczeństwie i oczywiście języki obce. Bardziej konkretne wskazówki, co do wyboru przedmiotów maturalnych znajdziecie w ogłoszeniach komisji rekrutacyjnych wybranych przez Was uczelni.
Jak wygląda program studiów na analityce gospodarczej?
Jak już się domyślacie, studia nie należą do łatwych. W trakcie nauki należy opanować bardzo wiele zróżnicowanych dziedzin wiedzy, wyrobić w sobie umiejętność analitycznego myślenia, sprawnego poruszania się w gąszczu znacznych ilości danych oraz uzyskać wiedzę o uwarunkowaniach gospodarczych różnych części świata. W programie studiów odnajdziecie przedmioty takie jak:
- informatyka ekonomiczna;
- ekonometria;
- marketing;
- bazy danych;
- prawo gospodarcze;
- algebra;
- prognozowanie gospodarcze.
Porównaj ofertę uczelni
Myślisz o studiach na kierunku analityka gospodarcza. Sprawdź ofertę uczelni
Perspektywy pracy po kierunku analityka gospodarcza:
Analityk gospodarczy możne znaleźć zatrudnienie wszędzie tam, gdzie liczą się pieniądze, dążenie do zdobywania nowych rynków, ekspansja biznesowa i dynamiczne działania marketingowe. Wymienione tu obszary tworzą dość szeroki krąg możliwości dla osób, które ukończyły studia jako absolwenci Analityki gospodarczej. Niezwykle istotna, w wypadku tego kierunku, jest dobra znajomość języków obcych oraz gotowość do nauki przez całe życie.