Site logo

Studia pierwszego stopnia, studia licencjackie

Studia pierwszego stopnia, zwane również studiami licencjackimi, kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata. Absolwent studiów pierwszego stopnia, po obronie pracy dyplomowej, w świetle ustawy Polska Klasyfikacja Edukacji (PKE), zdobywają wykształcenie wyższe zawodowe. Co to jednak oznacza i jakie niesie za sobą korzyści?

Studia licencjackie trwają co najmniej sześć semestrów. Jest to typ studiów powszechnie przyjęty w zachodnioeuropejskich systemach edukacyjnych, a tytuł licencjata jest odpowiednikiem angielskiego bachelor i francuskiego licence.

Zdecydowana większość kierunków studiów realizowana jest w oparciu o system boloński, czyli dzieli się na studia I oraz II stopnia. Wyjątkiem jest Prawo, Psychologia, Weterynaria oraz Medycyna – kierunki te są bowiem jednolitymi studiami magisterskimi, które trwają 5 lat.
Listę kierunków prowadzonych przez polskie uczelnie znajdziecie tutaj: www.studia.pl/kierunki

Należy jednak pamiętać, iż kariera w murach akademickich to okres, który powinniśmy przeznaczyć na zdobycie wiedzy i umiejętności. Pusty frazes? Niestety nie, gdyż pracodawcy cenią nie tylko sam tytuł licencjata przed nazwiskiem, ale także kwalifikacje i kluczowe kompetencje, które zdobyć można w trakcie studiów i staży. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: www.studia.pl/praca

Jeśli już szczęśliwie uda nam się dotrwać do 6 semestru, zaliczyć obowiązkową praktykę zawodową oraz dodatkowe staże i szkolenia, to pozostanie nam do napisania już tylko praca dyplomowa. Wiele osób uważa to za czystą formalność, ale lepiej się do tego odpowiednio przyłożyć, gdyż to właśnie dzięki niej zdobędziemy tytuł licencjata z dziedziny, którą studiowaliśmy.

Nasze wiekopomne dzieło trzeba będzie jeszcze dodatkowo obronić przed komisją egzaminacyjną. Nie jest to jednak szczególnie trudne w sytuacji, gdy pracę napisaliście samodzielnie i macie odpowiednią wiedzę z tematyki, którą w niej poruszyliście. Polecamy jednak zapoznać się z filmowym poradnikiem poświęconym kwestii obrony pracy dyplomowej.

To tyle, jeśli chodzi o kwestię teoretyczną. Co jednak można zrobić w praktyce z dyplomem licencjata? Jakimi ścieżkami dalszego rozwoju może podążyć absolwent studiów I stopnia?

  • Studia II stopnia, czyli studia magisterskie, jak również specjalistyczne studia podyplomowe.
  • Praca zawodowa uzupełniona studiami II stopnia, najlepiej w trybie niestacjonarnym, lub podyplomowymi.
  • Skorzystanie z bogatej oferty kształcenia zagranicznych uczelni, które oferują studia I, II oraz III stopnia.
Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jak uczelnie przyciągają kandydatów?

Polskie uczelnie oficjalnie rozpoczęły walkę o najlepszych, tegorocznych maturzystów. Niektóre kuszą nowymi, unikalnymi kierunkami i specjalizacjami, inne oferują nowoczesną infrastrukturę lub atrakcyjne systemy stypendialne dla

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję